Zyta Rudzka "Krótka wymiana ognia"

Cięty język, czarny humor, precyzyjne zdania – w ten sposób bohaterka - starzejąca się i nieumiejąca się z tym faktem pogodzić znana poetka - wspomina swoje życie. Zyta Rudzka, autorka książki "Krótka wymiana ognia", była gościem magazynu "Moje książki".
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: DGlodowska/Pixabay.com
O Audycji

Życie Romy Dąbrowskiej było bardzo intensywne. Poznajemy jej matkę, dowiadujemy się o romansach i małżeństwie z lekarzem od ekshumacji, który odszedł do młodszej kobiety. Zapoznajemy się też z córką, która była w dzieciństwie genialną pianistką, a jako osiemnastolatka przestała grać i znikła bez śladu.

Można pomyśleć, że autorka specjalnie wybrała bohaterkę-poetkę, żeby język, forma i tempo zdań, w których opowiada o swoim życiu, miały swój charakter. Zdania są krótkie i celne, język cięty. Również melodia języka jest bardzo istotna. – W każdej mojej powieści i w każdym moim dramacie forma jest ważna. W moim rozumieniu literatura nie jest spisaną opowieścią, tylko zrobioną opowieścią. Moją największą robotą pisarską było znalezienie formy. Bo moja bohaterka jest poetką, ale przede wszystkim jest kobietą, która pisze wiersze. Chciałam ją utrzymać w takiej zwykłości doświadczenia kobiecego: relacji z matką, córką, mężczyznami. Ukazać cały życiowy banał i znaleźć na to język – przyznaje Zyta Rudzka.

Tytuł utworu idealnie określa relacje głównej bohaterki z mężczyznami. Te relacje można nazwać szarpaniną, trudno tu o spokój. - Podobał mi się militarno-miłosny tytuł - mówi autorka.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której, z racji Światowego Dnia Poezji, rozmawialiśmy też z Tadeuszem Dąbrowskim - dyrektorem artystycznym Festiwalu Europejski Poeta Wolności. Naszym ostatnim gościem był Tadeusz Lewandowski, który zrecenzował wybrane przez siebie książki.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Zyta Rudzka (autorka książki "Krótka wymiana ognia")

Data emisji: 21.03.2018

Godzina emisji: 21.07

abi

Playlista
  • CLAUDIO CAPEO - Ca va Ca va
  • EVA CASSIDY - Ain`t No Sunshine
  • PABLOPAVO I LUDZIKI Jestem - Jestem