Teodor Parnicki zaraził wielu Polaków historią

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 12:31
W "Moich książkach" wspominamy Teodora Parnickiego (1908-1988), wybitnego autora powieści historycznych, takich jak m.in. "Srebrne orły", "Tylko Beatrycze", "Aecjusz, ostatni Rzymianin" czy "Koniec Zgody Narodów".
Audio
  • Twórczość Teodora Parnickiego (Moje książki/Jedynka)
Teodor Parnicki
Teodor ParnickiFoto: PAP/CAF

Urodzony się w Berlinie, wychowany w Rosji i Chinach (dopiero tam nauczył się języka polskiego), swoje najważniejsze powieści napisał w Meksyku. W 2018 roku mija 110 rocznica jego urodzin i 30 rocznica jego śmierci.

Jednym z tych zarażonych przez Teodora Parnickiego jest dr Tomasz Markiewka, specjalizujący się w twórczości autora "Srebrnych orłów". - Do twórczości Teodora Parnickiego dotarłem stosunkowo wcześnie, jeszcze w liceum - przyznaje. Dodaje, że od tego momentu datuje się jego zainteresowanie, wręcz fascynacja zupełnie innym mówieniem historii niż u innych klasycznych autorów powieści historycznych, jak na przykład Sienkiewicz.

Dr Tomasz Markiewka opowiada o twórczości Teodora Parnickiego, jego życiu i możności (lub niemożności) konkurowania ze współczesnymi powieściopisarzami historycznymi. Dlaczego "Srebrne orły", wydane w 1944 roku, a w Polsce w 1949 roku i natychmiast zakazane do 1956 roku, zyskały taką popularność? Na czym polegała inność pisarstwa Teodora Parnickiego? Kiedy postanowił, że zostanie polskim pisarzem, w przeciwieństwie do brata, który pisał po rosyjsku? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

W audycji również recenzja Tadeusza Lewandowskiego literackich nowości.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: dr Tomasz Markiewka (literaturoznawca, specjalizujący się w twórczości Teodora Parnickiego), Tadeusz Lewandowski (krytyk literacki)

Data emisji: 2.05.2018

Godzina emisji: 21.10

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zyta Rudzka "Krótka wymiana ognia"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 12:30
Cięty język, czarny humor, precyzyjne zdania – w ten sposób bohaterka - starzejąca się i nieumiejąca się z tym faktem pogodzić znana poetka - wspomina swoje życie. Zyta Rudzka, autorka książki "Krótka wymiana ognia", była gościem magazynu "Moje książki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najbardziej zbuntowany rok XX wieku - "1968. Czasy nadchodzą nowe"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 21:07
Od niedawna można już kupić nową książkę Cezarego Łazarewicza napisaną wspólnie z Ewą Winnicką pod tytułem "1968. Czasy nadchodzą nowe".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Tokarczuk: opowiadania są jak fast food

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 14:00
Pochodzące z języka francuskiego słowo "bizarre" znaczy dziwny, zmienny, ale też śmieszny i niezwykły. I takie właśnie są najnowsze teksty Olgi Tokarczuk wydane w tomie "Opowiadania bizarne". Pisarka opowiedziała o nich w "Kulturalnej Jedynce".
rozwiń zwiń