Jakub Małecki: czytam recenzje i się dziwuję

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2018 12:27
- W życiu bym nie powiedział, że to jest powieść dresiarska - powiedział Jakub Małecki, odwołując się do jednej z recenzji swojej książki pt. "Dżozef". Pisarz był gościem magazynu "Moje książki".
Audio
  • Rozmowa z Jakubem Małeckim (Moje książki/Jedynka)
Okładka książki Jakuba Małeckiego pt. Dżozef
Okładka książki Jakuba Małeckiego pt. "Dżozef"Foto: Wydawnictwo SQN/mat. promocyjne

Głównym bohaterem utworu jest dresiarz i stąd do książki przylgnęło określenie powieści dresiarskiej. Sam autor nie kryje zdziwienia. To typ utworu nie mający cech powieści dresiarskiej. - W życiu bym nie powiedział, że to jest powieść dresiarska. Jeżeli w powieści występuje dresiarz to od razu musi to być powieść dresiarska? A gdyby bohaterem był rolnik, to byłaby to powieść rolnicza? - dopytuje Jakub Małecki.

- Mówi się, że jestem też w jakimś nurcie wiejskim, wcześniej byłem w jakimś realizmie magicznym, o czym nawet nie miałem pojęcia. Czytam recenzje i się dziwuję - dodał.

W książce przedstawiono losy Grzesia Bednara, prostego chłopaka z warszawskiej Pragi, który został pobity i trafił do szpitala. Tam poznał trzech mężczyzn: biznesmena, wiecznego malkontenta oraz Czwartego, który bez ustanku czyta prozę Josepha Conrada. Wkrótce Czwarty zaczyna majaczyć, a szpitalna rzeczywistość - przypominać świat z koszmaru klaustrofobika. A nad wszystkim unosi się duch Josepha Conrada. Wydany właśnie "Dżozef" to poprawiona wersja powieści z roku 2011.

Po co poprawiać własne książki? Co wspólnego ma powieść ze złamanym nosem i wakacjami nad morzem? Kim jest "dziewczyna zupełnie nieosiedlowa"?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której zapowiedzieliśmy też maraton literacki Big Book Festival, który już 22-24 czerwca w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Jakub Małecki (autor książki "Dżozef")

Data emisji: 6.06.2018

Godzina emisji: 21.12

abi/ag


Czytaj także

Booker International Prize to dla twórcy wielka szansa

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 11:35
Olga Tokarczuk została ogłoszona tegoroczną laureatką prestiżowej Międzynarodowej Nagrody Bookera. Jury wybrało jej książkę "Bieguni" ("Flights") w tłumaczeniu Jennifer Croft spośród sześciu tytułów, które znalazły się na liście nominowanych za najlepszą książkę przełożoną w minionym roku na język angielski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Norma" Sofi Oksanen - Roszpunka w wersji postmodernistycznej

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 14:36
W swoich poprzednich powieściach ("Oczyszczenie", "Gdy zniknęły gołębie") Finka Sofi Oksanen pisała o okupacji Estonii przez Niemcy i Związek Radziecki oraz o handlu kobietami. W najnowszej książce pt. "Norma" porusza temat przemysłu, jakim stały się sprzedaż ludzkich włosów oraz wynajmowanie surogatek w biedniejszych krajach przez ludzi z krajów bogatszych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Kaczorowski: napisanie biografii Oty Pavla to była przygoda

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2018 09:36
- Wszystko, co najważniejsze w życiorysie Pavla jest ukryte. Docieranie do tej prawdy było sięganiem pod powierzchnię i tropieniem tych śladów - mówi w audycji "Moje książki" autor książki "Ota Pavel. Pod powierzchnią".
rozwiń zwiń