X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Lincoln w Bardo" - bardzo życiowa książka o śmierci

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 11:41
- W "Lincolnie" wiele postaci jest groteskowych. One wmawiają sobie, że są na takim urlopie od życia, ale jeszcze do tego życia wrócą - już te słowa Michała Kłobukowskiego, który przełożył na polski powieść "Lincoln w Bardo", zachęcają do sięgnięcia po książkę.
Audio
  • "Lincoln w Bardo" – bardzo życiowa książka o śmierci (Moje książki)
Okładka książki Lincoln w Bardo
Okładka książki "Lincoln w Bardo"Foto: mat.pras.

"Lincoln w Bardo" - ta powieść amerykańskiego pisarza George'a Saundersa zdobyła w zeszłym roku Nagrodę Bookera, jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień literackich świata, a teraz ukazuje się po polsku.

Bardo to w buddyzmie stan pośredni pomiędzy śmiercią a kolejnymi narodzinami. Punktem wyjścia historii przedstawionej w książce jest autentyczne zdarzenie: śmierć dziesięcioletniego, ukochanego syna prezydenta Lincolna. W powieści ojciec rozpoczyna nocne wędrówki do grobowca, gdzie otaczają go duchy pochodzące z różnych warstw społecznych, z różnych epok i o różnych charakterach. Istoty nieustannie opowiadają swoje historie, kłócą się i są nieświadome tego, że już nigdy nie wrócą do świata żywych.

Saunders w sposób poważny i komiczny zarazem mierzy się z problemem śmierci. - Moim zdaniem fenomen Saundersa polega na tym, że nie ucieka przed śmiercią. Współczesna kultura ucieka i to dosyć idiotycznie, bo to jedyna rzecz, przed którą się nie ucieknie. Postaci w "Lincolnie" bardzo poważnie traktują rzeczy, które albo nie istnieją, albo nie zasługują na aż tak poważne traktowanie, co nie różni się tak bardzo od codziennego życia każdego z nas. W tym sensie jest to książka bardzo życiowa - powiedział gość audycji.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której ponadto wspomnienie Zofii Chądzyńskiej, pisarki, tłumaczki, popularyzatorki literatury iberoamerykańskiej. Właśnie mija piętnasta rocznica jej śmierci. Zofia Chądzyńska przyłożyła na polski twórczość m.in. Borgesa, Cortazara i Marqueza. Była też autorką powieści psychologicznych dla młodzieży, m.in. "Wstęgi Pawilonu", wpisanej w 1980 roku na Listę Honorową IBBY.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Michał Kłobukowski (tłumacz)

Data emisji: 19.09.2018

Godzina emisji: 21.12

abi/kd

Czytaj także

Sylwia Chutnik: bycie inną wiąże się z konsekwencjami

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2018 12:15
Polonistka, feministka, miłośniczka literatury angażująca się w akcje propagujące czytelnictwo. O Sylwii Chutnik wiemy naprawdę wiele. Ale nie wszystko. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Grzesiuk - legendarny bard Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2018 13:30
Urodził się sto lat temu, zmarł ponad pół wieku temu, ale nadal jest symbolem Warszawy. Pisał o niej książki i śpiewał warszawskie piosenki, przygrywając sobie na bandżoli. Po ojcu odziedziczył umiłowanie honorności i życiowe motto: boso idź, ale w ostrogach.
rozwiń zwiń