Jan Tomkowski: powieść "Jesień" jest dziełem proroczym

"Jesień" to błyskotliwa, erudycyjna, chwilami sensacyjna opowieść o współczesnym człowieku stającym w obliczu Armagedonu. - Zapraszam każdego, kto tylko zechce się za mną bawić i komu ta książka da odrobinę radości – zachęcał do przeczytania powieści jej autor Jan Tomkowski.
Pisarz i historyk literatury Jan Tomkowski
Pisarz i historyk literatury Jan Tomkowski Foto: PAP/Andrzej Rybczyński
O Audycji

W stronę Ziemi leci asteroida, która ma zniszczyć naszą planetę. Przed zbliżającym się końcem świata narrator snuje wspomnienia o swoich przyjaciołach, rozważania na temat współczesnego świata, wplata nawiązania do literatury, muzyki, filozofii, filmu. Mieszają się tu różne czasy i różne wymiary rzeczywistości, sen funkcjonuje na równi z jawą. A wszystko to nie bez poczucia humoru i z dużą dozą absurdu. Tak w skrócie można powiedzieć o najnowszej powieści Jana Tomkowskiego "Jesień". - Tak dziwnie się złożyło, że ta książka jest dziełem proroczym – przyznał autor.

Gość audycji mówił, że przez dłuższy czas nie mógł znaleźć wydawnictwa, które podjęłoby się wydania jego książki. – Po czterech latach poszukiwań okazało się, że w stronę Ziemi naprawdę leci asteroida. Dopiero wtedy udało mi się tę książkę wydać – mówił Jan Tomkowski.

Gość audycji powiedział, że "Jesień" jest powieścią przeznaczoną dla czytelników w każdym wieku. – Nigdy nie piszę dla jakiegoś określonego odbiorcy. Dla mnie każdy czytelnik jest zagadką i miłą niespodzianką. Zapraszam każdego, kto tylko zechce się za mną bawić i komu ta książka da odrobinę radości – zachęcał Jan Tomkowski.

Jak sam autor patrzy na tę powieść? Jaką diagnozę stawia współczesnym mediom? Jak postrzega środowisko celebrytów? Zachęcamy do wysłuchania całej audycji, w której także Tadeusz Lewandowski zrecenzował wybrane książki. 

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Jan Tomkowski (pisarz, historyk literatury)

Data emisji: 12.12.2018

Godzina emisji: 21.11

abi

Playlista