Christina Dalcher, autorka powieści "Vox": uwielbiam samą ideę języka

- Obserwowałam, w jaki sposób ludzie rozmawiają ze sobą w tym samym języku. Artykulacja może być naprawdę różna – mówiła w audycji "Moje książki" Christina Dalcher, autorka powieści "Vox" pytana o źródło inspiracji do stworzenia fabuły książki. Książkę przetłumaczył Radosław Madejski.
Okładka powieści Vox
Okładka powieści "Vox"Foto: mat. promocyjne/Wyd. Muza
O Audycji

Człowiek wypowiada dziennie około 16 000 słów. Bohaterki powieści Christiny Dalcher - wszystkie amerykańskie kobiety i dziewczynki - mają prawo tylko do 100. Jeśli przekroczą limit, zostają porażone prądem za sprawą noszonych obowiązkowo bransoletek. Nie mogą też pisać, ani używać języka migowego. Główna bohaterka Jean jeszcze niedawno pracowała jako lingwistka i prowadziła badania nad lekiem na afazję. Teraz męska władza sprowadziła ją do roli milczącej opiekunki domowego ogniska. Jednak w pewnym momencie wiedza Jean staje się niezbędna prezydentowi i pojawia się szansa na zmianę sytuacji.

Autorka powiedziała, że przed napisaniem książki miała w specjalnej "gablotce z pomysłami" zapisane trzy koncepcje wątków: jak wyglądałoby nasze życie, gdybyśmy mogli wypowiadać tylko ograniczoną liczbę słów dziennie, epidemia afazji oraz czerpanie z całej literatury science fiction, horroru, realizmu magicznego, fantasy. Brakowało tylko historii, która by je wszystkie połączyła. - Sięgnęłam więc do wiktoriańskiej kultury domatorstwa, z mężczyzną pracującym w sferze publicznej i kobietą pozostającą w sferze domowej. Po drugie – sięgnęłam do współczesnych marszów kobiet i pomyślałam, że musi być ktoś, kto je obserwuje i myśli: byłoby wspaniale, gdyby się zamknęły i wróciły do kuchni, gdzie ich miejsce i były posłuszne swoim mężom, którzy każą im przestać mówić. Te wszystkie rzeczy się naprawdę zdarzyły, choć nie w tym samym czasie, a złożone w całość stworzyły powieść "Vox".

Christina Dalcher jest lingwistką. Obroniła doktorat z lingwistyki teoretycznej i fascynuje ją wszystko, co związane z językiem. Bardzo dobrze mówi po włosku i hiszpańsku, zna również język francuski. Gdy w latach szkolnych bibliotekarki proponowały jej powieści dla dzieci, ona wolała czytać książki o językach. - Uwielbiam samą ideę języka i naukę o językoznawstwie. Fascynuje mnie na przykład moment, kiedy kogoś nagrywam, a potem mogę na komputerze zobaczyć na wykresie to, jak mówi - przyznała. Z fascynacji językiem powstał tytuł "Vox", który nie jest jednoznaczny, jednak autorka podkreśliła, że wszystkie znaczenia są jednakowo istotne.


Christina Dalcher w studiu Polskiego Radia Christina Dalcher w studiu Polskiego Radia

Czy powieść Christiny Dalcher jest głosem przeciwko mężczyznom? Czy autorka zgadza się z opiniami, że jest to powieść ery Trumpa? Czym jest literatura spekulacyjna? Jak należy rozumieć tytuł powieści? Jakie są najczęstsze reakcje czytelników na książkę? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk 

Gość: Christina Dalcher (pisarka i lingwistka)

Data emisji: 6.03.2019

Godzina emisji: 21.07

abi

Playlista