"Gra o miłość" Marty Orzeszyny. Powieść nie tylko o uczuciach

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 17:10
Chociaż tytuł sugeruje banalną historię miłosną to książka autorstwa Marty Orzeszyny łączy ze sobą elementy opowieści o Paryżu, piłce nożnej, kraju Basków i skomplikowanym uczuciu młodej Polki i Francuza, którzy zakochują się w sobie z wzajemnością. Para nie może żyć bez siebie, ale razem też nie jest im łatwo. 
Audio
  • "Gra o miłość" Marty Orzeszyny. Powieść nie tylko o uczuciu (Moje książki/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

Główną bohaterką powieści jest 17-letnia Martyna, pochodząca z niewielkiego miasta w Polsce, która przyjeżdża po raz pierwszy do Paryża z wycieczką szkolną. Wtedy postanawia, że właśnie stolica Francji będzie jej "miejscem na ziemi", krajem, w którym chciałaby zamieszkać na stałe. Akcja książki dzieje się w latach 90. XX wieku i trwa przez następne trzy dekady. - Główna historia miłości Polki do francuskiego piłkarza i tych perypetii jest fikcją. Jest kanwą wokół której oparłam historię wypełniając ją wieloma moimi doświadczeniami, ale też doświadczeniami wielu moich przyjaciółek, znajomych, którzy towarzyszyli mi w czasie mojej emigracji do Francji - mówi w audycji "Moje książki" autorka Marta Orzeszyna. 

Autorka wyjechała do Francji w 2001 roku. Podczas rozmowy z Magdaleną Mikołajczuk zdradza, dlaczego opisuje kraj  Basków w swojej powieści. - Moim miejscem we Francji, takim poza Paryżem jest kraj Basków. Samych Basków lubię za to, że są podobni do nas, Polaków. Lubią się bawić, śmiać, okazywać emocje w sposób bardziej otwarty niż Paryżanie - dodaje gość audycji. 

Dlaczego w książce pojawia się piłka nożna? W odpowiedzi na to pytanie MartaOszerzyna mówi, że sport, w tym piłka nożna jest częścią jej życia. - Ja jestem kobietą, która tak została wychowana od maleńkości. Mój tata był trenerem piłki nożnej i siatkówki, a mój chrzestny był trenerem piłki nożnej - wyjaśnia. 

Jakie sygnały dostaje autorka powieści od swoich czytelniczek? Jaką wystawę przygotowuje Marta Oszeszyna i z jaką postacią będzie ona związana? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Moje książki" w paśmie "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Marta Orzeszyna (pisarka)

Data emisji: 19.06.2019

Godzina emisji: 21.08

ans


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Oczyszczenie". Smród Paryża metaforą upadku starego świata

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 03:39
- Ta książka została napisana wyjątkowo zmysłowo, pozwala wręcz usłyszeć dźwięki, gdy o nich mowa. Co jakiś czas pojawia się akapit, który jest niesłychanie poetycki, w którym pojawiają się nieoczekiwanie użyte przymiotniki oraz przedziwne zbitki słowne - opowiada Michał Kłobukowski, tłumacz książki Andrew Millera "Oczyszczenie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polka za "Frajdę" jest laureatką Europejskiej Nagrody Literackiej 2019

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 20:30
Marta Dzido została wyróżniona za powieść zatytułowaną "Frajda".  W tym roku razem z Polka zostali nagrodzeni pisarze z czternastu europejskich krajów, m.in. z Austrii, Finlandii, Francji, Grecji, Węgier, Włoch i Litwy. 
rozwiń zwiń