Zemsta, zbrodnia oraz... gwiazdy XX-lecia międzywojennego

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 12:13
Nagrodzony Złotym Pociskiem oraz nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru autor powieści kryminalnych i sensacyjnych, tym razem akcję osadził w 1932 roku. Znajdziemy w niej precyzyjnie skonstruowaną intrygę, ukazaną z reporterskim zacięciem realiów Polski lat 30. Grzegorz Kalinowski opowiedział Magdzie Mikołajczuk o swojej najnowszej książce "Śmierć z ogłoszenia". 
Audio
  • Grzegorz Kalinowski o swojej najnowszej książce "Śmierć z ogłoszenia" (Moje książki/Jedynka)
Grzegorz Kalinowski
Grzegorz KalinowskiFoto: Andrzej Rybczyński/PAP

Przełom sierpnia i września 1932. Polska żyje triumfem lotników Żwirki i Wigury, a kina szykują się na premierę "Głosu pustyni", superprodukcji Bodo, Waszyńskiego i Brodzisza. Idyllę zakłóca seria tajemniczych zgonów producentów i artystów związanych z kinem. 

- Kiedyś oferta telewizji dla młodego albo bardzo młodego człowieka była bardzo ograniczona. Oglądanie programów "W starym kinie" pana Janickiego to było, jak to się teraz mówi "must". Oglądałem to jako dziecko, poznawałem te filmy, potem zacząłem dużo czytać na ten temat i od pewnego czasu w moich książkach pojawiają się gwiazdy XX-lecia międzywojennego - mówi Grzegorz Kalinowski.

śmierć2.jpg

Śledztwo prowadzi komisarz Kornel Strasburger znany czytelnikom jako bohater drugoplanowy z poprzednich kryminałów autora. Dlaczego to właśnie on został bohaterem nowej serii? - Chciałem napisać kryminał i potrzebowałem kogoś, kto poprowadziłby dochodzenie i pomyślałem sobie, że z tych wszystkich policjantów dosyć charakterystycznych, którzy przewinęli się przez karty trzech tomów "Śmierci frajerom" Kornel Strasburger rokuje największe nadzieje. Okazało się, że to chyba był dobry trop - ocenia gość Jedynki. 

Skąd fascynacja awiacją, która także pojawia się w książkach Grzegorza Kalinowskiego? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Zapraszamy do wysłuchania całego magazynu "Moje książki", w którym usłyszą Państwo też Tadeusza Lewandowskiego i jego literackie recenzje.

***

Tytuł audycji: Moje książki w ramach pasma Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Grzegorz Kalinowski (pisarz)

Data emisji: 13.11.2019

Godzina emisji: 21.06

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jonathan Carroll: dobrą książkę można interpretować na wiele różnych sposobów

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 12:35
- Jeśli pisarzowi się poszczęści, to jego książka da czytelnikowi coś więcej, niż tylko fakt przeczytania książki. Da coś, co w jakiś sposób rozwinie się w przyszłości - mówi w magazynie "Moje książki" w radiowej Jedynce autor takich powieści jak "Kraina Chichów", "Całując ul", "Zaślubiny patyków", "Kąpiąc lwa" i najnowszej "Mr Breakfast".
rozwiń zwiń