Elżbieta Cherezińska: Władkowi Łokietkowi należało się, żeby go wprowadzić do grobu

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 11:58
 - Był rok przerwy powieściowej, jeden rok bez premiery odkąd zaczęłam pisać, i przez ten rok myślałam ciągle o Władysławie Łokietku. On jakoś towarzyszy mi na dobre i na złe, jakbym mu przysięgała - mówi w magazynie "Moje książki" autorka "Wojennej korony" - czwartej części cyklu "Odrodzone królestwo". 
Audio
  • Elżbieta Cherezińska o najnowszym tomie sagi "Odrodzone królestwo" (Moje książki/Jedynka)
Elżbieta Cherezińska
Elżbieta CherezińskaFoto: Dariusz Chereziński

Bestsellerowy cykl Elżbiety Cherezińskiej określa się często mianem osadzonej w polskich realiach "Gry o tron". Autorka opowiada w nim historię Polski i dynastii Piastów na przełomie XIII i XIV wieku. Na stronach najnowszego tomu pisarka przedstawia czytelnikom historię piastowskiej dynastii w latach 1320-1327, gdy na skroniach Władysława Łokietka spoczęła królewska korona. 

Ale wrogowie króla rosną w siłę. Jan Luksemburski wygrywa straszliwą bitwę pod Muhldorf i wyrasta na ważnego europejskiego gracza. Krzyżackie intrygi sprawiają, że wyrok papieski jest nie do wykonania. Władysław zaczyna pojmować, iż żadna dyplomacja nie pozwoli mu odzyskać Pomorza. Wchodzi w sojusz, który nikomu w Europie nie przyszedł do głowy. Zaskakuje wrogów i rusza na wojenną zemstę za królobójstwo sprzed trzydziestu lat. Król nie ma jednak pojęcia, że na życie jego jedynego syna, zawziął się nieznany wróg. Następca tronu jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie, a na Królestwo Polskie rusza potężna armia Jana Luksemburskiego.

"Dzieci Łokietka mogą poczekać"

- Myślałam o tym, że koronacja Władysława Łokietka niczego nie zamknęła. Nie zamknęła żadnego cyklu, że tak naprawdę wrogowie się obudzili. Ta koronacja ich tylko rozdrażniła; że wielka wojna polsko-krzyżacka, która przed nami i te słynne, mityczne Płowce..., że tego jest za dużo i to jest zbyt frapujące, żeby pozbawić tej historii takiego finału. Stwierdziłam, że dzieci Łokietka mogą poczekać na swoje osobne książki, ale że czytelnikom i Władkowi należy się, żeby go wprowadzić do grobu - mówi Elżbieta Cherezińska. 

korona.jpg

***

Kim chciałaby być Elżbieta Cherezińska na dworze u Łokietka? Kiedy Piastowie wpraszają się na śniadanie do rodziny pisarki? Odpowiedzi w dołączonym nagraniu. 

Zapraszamy do wysłuchania całego magazynu "Moje książki", w którym usłyszą Państwo też Tadeusza Lewandowskiego i jego literackie recenzje.

***

Tytuł audycji: Moje książki w ramach pasma Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Elżbieta Cherezińska (pisarka)

Data emisji: 20.11.2019

Godzina emisji: 21.06

kh

Czytaj także

Jonathan Carroll: dobrą książkę można interpretować na wiele różnych sposobów

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 12:35
- Jeśli pisarzowi się poszczęści, to jego książka da czytelnikowi coś więcej, niż tylko fakt przeczytania książki. Da coś, co w jakiś sposób rozwinie się w przyszłości - mówi w magazynie "Moje książki" w radiowej Jedynce autor takich powieści jak "Kraina Chichów", "Całując ul", "Zaślubiny patyków", "Kąpiąc lwa" i najnowszej "Mr Breakfast".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zemsta, zbrodnia oraz... gwiazdy XX-lecia międzywojennego

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 12:13
Nagrodzony Złotym Pociskiem oraz nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru autor powieści kryminalnych i sensacyjnych, tym razem akcję osadził w 1932 roku. Znajdziemy w niej precyzyjnie skonstruowaną intrygę, ukazaną z reporterskim zacięciem realiów Polski lat 30. Grzegorz Kalinowski opowiedział Magdzie Mikołajczuk o swojej najnowszej książce "Śmierć z ogłoszenia". 
rozwiń zwiń