Andrzej Pilipiuk: wymyślam nowe fabuły i nowe przygody

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 14:20
"Przyjaciel człowieka" to tom składający się z czterech wciągających opowiadań. Andrzej Pilipiuk zaprasza swoich czytelników m.in. do Wenecji, gdzie znajduje się szpital dla umysłowo chorych, jak również do Warszawy z roku 2104 czy do śledzenia losów pewnej nazistowskiej ekspedycji naukowej. 
Audio
  • Nowa książka Andrzeja Pilipiuka (Jedynka/ Moje książki)
Andrzej Pilipiuk
Andrzej PilipiukFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

- Opieram się na dwóch bohaterach: Robercie Stormie, poszukiwaczu antyków i na doktorze Pawle Skórzewskim. Czytelnicy ich lubią, ja też ich lubię. Wymyślam nowe fabuły, nowe przygody, patrzę, który z bohaterów pasuje i tak staram się to pisać - mówi o najnowszym tomie Andrzej Pilipiuk.

baner 

Ciekawostki historyczne

Pisarz zdradza, że postawił doktora Skórzewskiego pomiędzy dwoma totalitaryzmami, najpierw we Włoszech rządzonych przez Mussoliniego, a później w starciu z hitlerowcami. W opowiadaniach nie brakuje różnych ciekawostek historycznych.

- Interesuję się wieloma rzeczami, później część moich zainteresowań przydaje się. Wrzucam rozmaite ciekawostki do moich książek, snuję fabułę wokół miejsc i wydarzeń, które wydały mi się interesujące. Z drugiej strony staram się, żeby czytelnik dowiedział się czegoś z moich książek - słyszymy.

Bez mściwego kmiota i bimbrownika

W opowiadaniach nie ma jednego z ulubionych przez czytelników bohatera Jakuba Wędrowycza, czyli zawistnego, mściwego kmiota, bimbrownika i egzorcysty.

- W przypadku opowiadań o Wędrowyczu mam tylko jedną fabułę do wyboru: Jakub ze swoim kumplem pije alkohol, potem pojawia się zadanie, które oni wykonują, a później znowu piją alkohol. Według tego jednego schematu napisałem już przeszło 150 opowiadań, więc wymyślanie nowych zadań, wrogów i sprawienie, że te opowiadania mają choć bardzo delikatny powiew świeżości to momentami jest zadanie nieludzko trudne. Żeby odprężyć się, piszę też inne rzeczy –- przyznaje Andrzej Pilipiuk.

Jak Andrzej Pilipiuk dobiera opowiadania? Kim są Paweł Skórzewski i Robert Storm? Co nasz gość zapisuje w swoim notatniku?

***

Tytuł audycji: "Moje Książki"

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Andrzej Pilipiuk (pisarz)

Data emisji: 22.01.2020

Godzina emisji: 21.10

DS


Czytaj także

Christina Dalcher, autorka powieści "Vox": uwielbiam samą ideę języka

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 10:28
- Obserwowałam, w jaki sposób ludzie rozmawiają ze sobą w tym samym języku. Artykulacja może być naprawdę różna – mówiła w audycji "Moje książki" Christina Dalcher, autorka powieści "Vox" pytana o źródło inspiracji do stworzenia fabuły książki. Książkę przetłumaczył Radosław Madejski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Bator: prywatnie jestem inną osobą niż ta, którą jestem podczas pisania

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 12:08
Joanna Bator to miłośniczka kociego ciepła i fizycznego ruchu, który pozwala jej zachować młodzieńczego ducha. Pisarka w 2012 roku wydała powieść "Ciemno, prawie noc", która doczekała się swojej ekranizacji. Dlaczego autorka postanowiła nie mieszać się do tworzenia scenariusza filmu i co najbardziej kusiło jej niespokojną duszę?
rozwiń zwiń