Kobiety wyjątkowe - pierwsze Polki na krańcach świata

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 11:25
- Tak, jak Argonauci ruszali po złote runo, tak moje bohaterki ruszają po perły, ale nie dajcie się Państwo zwieść - perła nie jest zwykłym klejnotem, jest stanem umysłu, a może nawet stanem ducha - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Ula Ryciak, autorka książki "Poławiaczki pereł. Pierwsze Polki na krańcach świata".
Audio
  • Kobiety wyjątkowe - pierwsze Polki na krańcach świata (Moje książki/Jedynka)
Okładka książki Uli Ryciak Poławiaczki pereł. Pierwsze Polki na krańcach świata
Okładka książki Uli Ryciak "Poławiaczki pereł. Pierwsze Polki na krańcach świata"Foto: Wydawnictwo Znak

W książce "Poławiaczki pereł. Pierwsze Polki na krańcach świata" znajdziemy historie kobiet urodzonych w latach 80. XIX wieku, które - z różnych powodów - odczuwały imperatyw, żeby ruszyć w świat i miały odwagę, by - łamiąc obowiązujące konwenanse - tę potrzebę zrealizować.

Michalina Isaakowa, kontynuując prace entomologiczne zmarłego męża, wyruszyła w podróż po Ameryce Południowej. Do kraju przywiozła zbiór liczący 15 tys. owadów. Maria Czaplicka wyjechała na Syberię, aby badać tamtejsze ludy. Po powrocie, jako jedyna kobieta, wykładała na Uniwersytecie Oksfordzkim. Z kolei aktorka Jadwiga Toeplitz-Mrozowska jako pierwsza Polka samotnie dotarła do Tybetu.

One dokładnie wiedzą, gdzie chcą dotrzeć

Gość audycji "Moje książki" Ula Ryciak podkreśliła, że należy pamiętać, że bohaterki jej książki żyły w zupełnie innych czasach i musiały wykazać się nie lada odwagą, wręcz brawurą, w pokonywaniu ograniczeń epoki.

- One w ogóle nie przynależą do takiej kasty romantyczek, onirycznych, które błądzą po labiryncie i nie wiedzą, gdzie są. One są szalenie zdeterminowane. Dokładnie wiedzą, gdzie chcą dotrzeć. Są w tym bardzo silne, pełne werwy i odwagi - zaznaczyła pisarka. 

To, co jeszcze łączy bohaterki książki Ryciak, to potrzeba zwracania uwagi na sytuację kobiet, w miejscach, które odwiedzały. Ogromna wrażliwość na ich los. - Do tego wszystkie te panie, które podróżowały, miały poczucie misji, by opowiedzieć o swoich doświadczeniach innym kobietom - prowadziły zapiski. Dzięki temu dziś możemy odtworzyć ich losy - dodała.

Rozmówczyni Magdy Mikołajczuk przyznała, że na bohaterki swojej książki wybrała kobiety żyjące sto lat temu także po to, by zestawić dwa światy. Ich świat - dziewiczy i nieodkryty - z naszym współczesnym, w którym udało się już przebadać dna oceanów i stanąć na Księżycu. - Musimy sobie postawić pytanie, czym dzisiaj jest podróżowanie, czemu służy - wskazała.

***

W audycji także rekomendacje Tadeusza Lewandowskiego.

***

Tytuł audycji: "Moje Książki"

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Ula Ryciak (pisarka, podróżniczka i scenarzystka; laureatka Nagrody Literackiej Gryfia)

Data emisji: 12.02.2020

Godzina emisji: 21.12

kk

Czytaj także

Czy "Dzieci Kronosa" powtórzą sukces "Granicy zapomnienia"?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 07:00
Rosyjski pisarz Sergiej Lebiediew swoją debiutancką powieścią "Granica zapomnienia" zachwycił trzy lata temu cały świat. Teraz powrócił z drugą książką "Dzieci Kronosa", o której opowie jej tłumacz Grzegorz Szymczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyczne rodzinne śledztwo Siergieja Lebiediewa

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 11:22
Rosyjski pisarz Siergiej Lebiediew swoją debiutancką powieścią "Granica zapomnienia" zachwycił trzy lata temu cały świat. Teraz powrócił z drugą książką "Dzieci Kronosa". To historia pewnej rodziny na tle dwóch totalitaryzmów: stalinowskiego i faszystowskiego. Jedyny żyjący członek rodu stopniowo odkrywa fatum obejmujące okres od XIX wieku do współczesności. 
rozwiń zwiń