Słynni ludzie i ich biblioteki

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 11:01
W związku ze Światowym Dniem Książki (przypadającym 23 kwietnia) rozmawiamy z Aleksandrą Rybką, autorką książki "Pokaż mi swoją bibliotekę". Przypominamy też archiwalne rozmowy ze sławnymi ludźmi o ich bibliotekach
Audio
  • Biblioteki słynnych ludzi (Moje książki/Jedynka)
Okładka książki Pokaż mi swoją bibliotekę
Okładka książki "Pokaż mi swoją bibliotekę"Foto: mat. prasowe/Wyd. Znak

"Pokaż mi swoją bibliotekę" to zbiór rozmów z polskimi pisarzami, tłumaczami, krytykami literackimi o ich domowych zbiorach i związanych z nimi historiach. Autorka rozmawiała m.in. z Sylwią Chutnik, Agatą Tuszyńską, Jerzym Bralczykiem, Krzysztofem Vargą, Justyną Sobolewską.

Aleksandra Rybka przyznaje, że kiedy kogoś odwiedza, jej wzrok automatycznie kieruje się na regał z książkami. - To było inspiracją do napisania mojej książki, nie mogą się powstrzymać, żeby tam nie poszperać - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. Podkreśla, że jej z jej rozmów wynika, że nawiązują nić porozumienia z innymi, którzy mają podobne książki. - Pan Jerzy Bralczyk mówi, że czasami czuje się wręcz zazdrosny, kiedy ktoś ma jego ulubionego autora na półce - ujawnia. Zaznacza, że nie należy mieć kompleksów, że nie przeczytało się czegoś z klasyki, bo jest tak dużo klasycznej literatury angielskiej, francuskiej, czy rosyjskiej, że nikt nie jest w stanie tego wszystkiego przeczytać.

Aleksandra Rybka była poruszona, kiedy zorientowała się, że niektórzy z jej rozmówców wręcz podporządkowują swe życie czytaniu książek. - To może być niebezpieczne i trzeba uważać, żeby nie przesadzić, co niektórym się zdarzyło - mówi. Swych rozmówców dzieli na dwie grupy. Jedni podchodzą do książki z nabożnym szacunkiem, inni traktują je jako przedmiot użytkowy, zaginają rogi i piszą na marginesach. Ona nie zagina rogów i nie pisze po marginesach. - Ale Jerzy Jarniewicz (tłumacz - dop. Red) pisze, bo uważa, że z książką trzeba rozmawiać i wtedy ona żyje - mówi rozmówczyni Magdy Mikołajczuk.

Przypominamy też z archiwum Polskiego Radia fragmenty cyklu "Moja biblioteka", w którym znani ludzie pokazywali swoje domowe zbiory i o nich opowiadali (Wiesław Ochman, nieżyjący już Bogusław Kaczyński i Stefan Friedmann). 

W audycji "Moje książki" także rekomendacje Tadeusza Lewandowskiego.

***

Tytuł audycji: Moje Książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Data emisji: 22.04.2020

Godzina emisji: 21.10

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Pilipiuk: wymyślam nowe fabuły i nowe przygody

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 14:20
"Przyjaciel człowieka" to tom składający się z czterech wciągających opowiadań. Andrzej Pilipiuk zaprasza swoich czytelników m.in. do Wenecji, gdzie znajduje się szpital dla umysłowo chorych, jak również do Warszawy z roku 2104 czy do śledzenia losów pewnej nazistowskiej ekspedycji naukowej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

E-booki i audiobooki dla każdego. Bogata oferta online warszawskich bibliotek

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 11:28
Chociaż warszawskie biblioteki publiczne są w czasie pandemii koronawirusa zamknięte, oferują swoim czytelnikom zasoby online. W ramach akcji #niezostawiamczytelnika użytkownicy bibliotek mogą korzystać z e-booków, audiobooków, przedłużać wypożyczenia książek oraz uczestniczyć w wykładach online.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Małe grozy" - hipnotyzująca i magiczna opowieść z serca Warmii

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 11:05
"Małe grozy" to powieściowy debiut Łukasza Staniszewskiego i jednocześnie hołd złożony rodzinnej Warmii.
rozwiń zwiń