Wspominamy Ewę Demarczyk. "Hipnotyzowała publiczność"

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 15:09
- Ona urodziła się z niezwykłym temperamentem, który potem widać było na scenie. Dzięki temu mogła robić takie wrażenie na publiczności i władać nią - mówiła o Ewie Demarczyk Ewelina Karpacz-Oboładze, autorka książki "Czarny anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk". W Programie 1 Polskiego Radia przypominamy rozmowę sprzed 5 lat.
Audio
  • Rozmowa z Angeliką Kuźniak, Eweliną Karpacz-Oboładze i Emilem Maratem (Moje książki/ Jedynka)
Ewa Demarczyk
Ewa DemarczykFoto: Jacek Bednarczyk/PAP

W wieku 79 lat zmarła ikona polskiej piosenki - Ewa Demarczyk. Mówiono o niej, że miała nie tylko głos, ale też kolor. Informację o śmierci Ewy Demarczyk zamieszczono na oficjalnym profilu kabarety Piwnicy pod Baranami, z którym była związana w latach 1962-1972.

Ewa Demarczyk była uznawana za jedną z najbardziej utalentowanych i charyzmatycznych postaci polskiej sceny muzycznej. Ceniono ją za ekspresję w śpiewanych przez nią tekstach. Była znana m.in. dzięki piosenkom "Karuzela z Madonnami", "Rebeka" czy "Grande Valse Brillante".

Kobieta pełna zagadek

Z osobą Ewy Demarczyk związanych było wiele niewyjaśnionych zagadek. Od kilkunastu lat nie występowała na scenie, a jak głosi plotka, prawie nie odbierała telefonów. Jej postać z każdym rokiem była coraz bardziej owiana tajemnicą, co starała się zmienić książka "Czarny anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk" Angeliki Kuźniak i Eweliny Karpacz-Oboładze.

Autorkom nie udało się skontaktować ani z Ewą Demarczyk, ani z jej impresario, ale przeczytały szereg materiałów jej poświęconych i rozmawiały z blisko 70 osobami na jej temat. Jeden z rozmówców przyznał, że hipnotyzowała publiczność, bo "nie mrugała oczami". - Pamiętam jak podczas rozmowy z Zygmuntem Koniecznym powiedziałam mu o tym, a on był wielce zdumiony. Dla mnie była to pierwsza rzecz, której się dowiedziałam o Ewie Demarczyk - opowiadała w audycji "Moje książki" Angelika Kuźniak.Jedna z zagadek dotyczących Ewy Demarczyk związana jest z tym, że pomimo danej jej szansy, nie zdecydowała się na karierę we Francji. Dyrektor paryskiej Olimpii mówił o niej, że jest drugą Edith Piaf, ale ona nie chciała śpiewać po francusku. - Zaproponowano jej nawet, by tekściarze, którzy pracowali dla Edith Piaf pisali dla niej, ale Ewa Demarczyk chciała skończyć studia. Jak mówiła, francuskiego może się nauczyć w Polsce i chce śpiewać teksty polskich poetów - zdradziła Angelika Kuźniak.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Goście: Angelika Kuźniak i Ewelina Karpacz-Oboładze (autorki książki "Czarny anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk"), Emil Marat (autor "thrillera ekonomicznego" zatytułowanego "Lawirynt", opartego na motywach afery Amber Gold), Tadeusz Lewandowski (krytyk teatralny)

Data emisji: 21.01.2015

Godzina emisji: 20.14

DS/sm/pg

Czytaj także

"Czarny Anioł" - reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2015 14:00
Ewa Demarczyk to jedna z najbardziej utalentowanych i charyzmatycznych osobowości polskiej sceny muzycznej. Przez lata była związana z „Piwnicą pod Baranami”. To od Ewy Demarczyk zaczęła się w Polsce poezja śpiewana. Jej koncerty cieszyły się ogromną popularnością. Ceny biletów u koników miały trzydziestokrotne przebicie.
rozwiń zwiń