"Owoce wiśni" - zbiór najpoczytnijeszych opowiadań Osamu Dazaia

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 13:05
Owoce wiśni" to wydany właśnie zbiór opowiadań Osamu Dazaia (1909-1948), jednego z najważniejszych japońskich pisarzy. Jego proza (przede wszystkim powieści "Zmierzch" i "Zatracenie") jest wciąż wznawiana i uważana za kultową, także ze względu na dekadencki życiorys autora.
okładka książki
okładka książki Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj
10:42 _PR1_AAC 2020_09_16-21-22-24.mp3 "Owoce wiśni" - zbiór najpoczytnijeszych opowiadań Osamu Dazaia (Moje książki/Jedynka)

 

Twórczość popularna, nie tylko w Japonii

Osamu Dazaia urodził się w 1909 roku, zmarł 39 lat później popełniając samobójstwo. Jego twórczość jest bardzo popularna nie tylko w Japonii. Autor znany jest głównie z kultowych powieści "Zmierzch" czy "Zatracenie". - Jego popularność jest niezwykle ogromna. Utwór "Zatracenie" jest utworem, do którego się wraca i który znajduje się na liście lektur. Jest podstawą wielu adaptacji, animacji oraz jest inspiracją dla różnego rodzaju dzieł - mówi w Programie 1 Polskiego Radia tłumaczka Katarzyna Sonnenberg-Musiał. 

Wydany tom 16 opowiadań "Owoce wiśni" jest pełen autobiograficznych odniesień. Autor, z humorem i ironią, czerpiąc z osobistych przeżyć oraz doświadczeń, opisuje zwyczajne życie. Drobne zdarzenia, przyjemne i bolesne przeżycia służą pytaniu o kształt i sens ludzkiej egzystencji.

Jednowymiarowe traktowanie

Autor miał za sobą liczne próby samobójcze, które zdominowały jego obraz jako pisarza. - Pewnego rodzaju  jednowymiarowe traktowanie Dazaia często się zdarza - wyjaśnia Katarzyna Sonnenberg-Musiał. - Na usprawiedliwienie czytelników, krytyków, wydawców, którzy ten wątek podejmują jako główny, można powiedzieć, że taka wersja przyswajalności do życia, ciążenie ku śmierci, jest zauważalne w życiorysie autora - ocenia gość audycji. 

W dalszej części audycji Katarzyna Sonnenberg-Musiał opowiada o znaczącej roli kobiet w życiu i twórczości Osamu Dazaia oraz o unierwersalizmie jego prozy. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji okraszonej fragmentami dzieł wybitnego pisarza czytanymi przez Andrzeja Ferenca. 

***

Tytuł audycji: Moje książki 

Prowadzi: Magda Mikołajczuk 

Gość: Katarzyna Sonnenberg-Musiał (tłumaczka tomu opowiadań "Owoce wiśni")

Data emisji: 16.09.2020 r. 

Godzina emisji: 21.22

mat. prasowe/Jedynka/ans 

Czytaj także

"Zmierzch" Osamy Dazai. Japonia po końcu świata

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 16:26
- To zmierzch epoki, arystokracji, pewnych norm obyczajowych - tłumaczyła Magda Mikołajczuk tytuł niedawno wydanej w Polsce książce Osamy Dazai z 1947 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gdy byłem kimś innym" - poruszające śledztwo i opowieść o duchowej przemianie

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 15:03
Oparta na doświadczeniach książka francuskiego dziennikarza śledczego Stéphane'a Allixa jest po trosze reportażem śledczym, po trosze opowieścią o głębokiej duchowej przemianie. Jednocześnie jest to namysł nad źródłem zła i jego powtarzalnością w historii. O książce opowiedziała tłumaczka Joanna Wojcik-Gehin. 
rozwiń zwiń