Mural, wystawa, publikacja z fotografiami. IPN w Szczecinie upamiętnił ofiary Grudnia '70

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 09:31
Filmowe sylwetki ofiar, mural poświęcony stoczniowcom i publikację z fotografiami z walk ulicznych i strajków przygotował na 50. rocznicę Grudnia ’70 szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Część materiałów dostępna jest online.
Wystawa plenerowa poświęcona wydarzeniom Grudnia 70
Wystawa plenerowa poświęcona wydarzeniom Grudnia '70Foto: IPN

"Po 50. latach od Rewolty Grudniowej nadal niewiele wiemy o szczecińskich ofiarach. Przez wiele lat rodziny milczały z obawy o własne bezpieczeństwo, mając w pamięci ich okrutne potraktowanie jeszcze w Grudniu 1970 r. Dlatego podjęliśmy trud poszukiwań śladów ofiar i ich rodzin w całej Polsce" - napisano na stronie internetowej szczecińskiego oddziału IPN.

Jak zaznaczono, dzięki pomocy rodzin, instytucji, wielu osób "oraz ponownemu przeczytaniu kilkuset tomów akt" udało się zdobyć nowe dokumenty i m.in. prześledzić ostatnie godziny życia ofiar. Powstały filmowe epitafia, a także broszura popularnonaukowa "Szczeciński Grudzień 1970. Pamiętamy!", w której znajdują się biogramy szesnastu ofiar Grudnia ’70.

G-70 w telefonie

Pracownicy szczecińskiego IPN przygotowali także grę "G-70" w aplikacji na telefon. Jej tematem są wydarzenia, które rozegrały się w Szczecinie 50 lat temu. "Gra prowadzi uczestnika przez najważniejsze miejsca związane ze Szczecińskim Grudniem 1970 r." - podano. Dostępna będzie do końca tego miesiąca.

ipn grudzień 1970 gdańsk 663.jpg
Szczecin: pochówek jednej z ofiar Grudnia '70. Odmówił strzelania do stoczniowców

Na stronie oddziału dostępna jest także dyskusja online "Grudzień '70. Fakty i konteksty", poruszająca kwestie m.in. miejsca robotników w PRL i ich roli w komunistycznym systemie i sytuacji społecznej w przededniu Grudnia '70. W dyskusji moderowanej przez dra Sebastiana Ligarskiego wzięli udział prof. Padraic Kenney z Indiana University, prof. Jerzy Eisler z oddziału IPN w Warszawie i Instytutu Historii PAN oraz historyk i świadek historii dr Michał Paziewski.

Wystawa i mural

Oprócz materiałów dostępnych na stronie szczecińskiego oddziału IPN podjęto też inicjatywy dostrzegalne m.in. w przestrzeni miasta.

Czytaj także:

Jedną z nich jest szczecińsko-gdańska wystawa plenerowa "Powstanie Grudniowe 1970 roku", na której opowiedziana została historia robotniczego buntu w PRL w grudniu 1970 r. Wystawa na pl. Adama Mickiewicza będzie prezentowana do końca marca.

Płużański 663.jpg
Tadeusz Płużański: założenie, żeby przedawniać zbrodnie komunistyczne, jest szatańskie

Na ścianie budynku Szczecińskiego Parku Przemysłowego, w pobliżu historycznej bramy Stoczni Szczecińskiej powstał mural "Strajkujemy aż do zwycięstwa", upamiętniający uczestników Grudniowej Rewolty 1970 r. Autorką muralu z wizerunkami pięciu osób i napisem "Stoczniowcy" jest Sabina Twardowska. Wykonały go Dorota Borowska, Agnieszka Zdonek i Agnieszka Mania. Oficjalne odsłonięcie nastąpi podczas uroczystości rocznicowych w czwartek.

Z okazji rocznicy szczecińskiego Grudnia powstał także album zawierający zdjęcia z 1970 i 1971 r., zarówno publikowane wcześniej, jak i niedawno odnalezione, odnoszące się do "walk ulicznych, strajku, represji i debaty". Publikacja Pawła Miedzińskiego ma uzupełnić wiedzę o grudniu 1970 r. i styczniu 1971 r. w Szczecinie.

fc

Czytaj także

"Dlaczego do nas strzelano?" – posłuchaj reportażu

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 14:30
Dlaczego? Stawiane w reportażu pytanie jest dramatyczną próbą zmierzenia się z przeszłością. 50 lat temu wojsko otworzyło ogień do robotników idących do pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Osoby, które dopuszczały się zbrodni powinny zostać ukarane". Zbigniew Ziobro o represjach w PRL

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 11:25
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro powiedział, że osoby, które dopuszczały się zbrodni kosztujących życie niewinnych ludzi, powinny zostać ukarane. Polityk mówił o tym w kontekście rocznic Grudnia '70 i wprowadzenia stanu wojennego.
rozwiń zwiń