"Miasto z mgły" - ostatnia książka Carlosa Ruiza Zafóna

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 08:30
"Miasto z mgły" to zbiór 11 opowiadań, z których część była już wcześniej drukowana, a część ukazuje się po raz pierwszy. We wszystkich pojawiają się motywy charakterystyczne dla twórczości zmarłego w zeszłym roku hiszpańskiego pisarza, takie jak pisarskie tajemnice, sekretne biblioteki, architekci wizjonerzy i siła opowiadania.
Miasto z mgły
"Miasto z mgły"Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj
40:53 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_05_05 PR1_23_08_17_Moje_książki.mp3 "Miasto z mgły" - ostatnia książka Carlosa Ruiza Zafóna (Moje książki/Jedynka)

 

książki_ok.jpg.jpg
"Moje książki" w Programie 1

Carlosowi Ruizowi Zafónowi popularności przysporzył cykl "Cmentarz Zapomnianych Książek". Wydana w 2001 roku powieść pt. "Cień wiatru" - o Barcelonie, rodzinie księgarzy Sempere i właśnie Cmentarzu Zapomnianych Książek - stała się światowym bestsellerem. Potem ukazały się kolejne części serii - "Gra anioła", "Więzień nieba" i "Labirynt duchów".

Niedawno na półki księgarń trafiło polskie tłumaczenie "Miasta z mgły", ostatniej pozycji w dorobku pisarza. Powieść jest poszerzeniem literackiego świata "Cmentarza Zapomnianych Książek". To zbiór 11 opowiadań, w których odnaleźć można wszystkie cechy pisarstwa Zafóna. 

Młody chłopak odkrywa, że chce zostać pisarzem, kiedy jego opowieści zaciekawiają bogatą dziewczynę, która skradła mu serce. Budowniczy ucieka z Konstantynopola z projektami sekretnej biblioteki. Dziwny dżentelmen zachęca Cervantesa do napisania książki, jaka jeszcze nigdy nie powstała. Gaudí, płynący na pokładzie transatlantyku, zachwyca się parą i światłem-materią, z której powinny być zrobione miasta.


Czytaj także:


To może być dobry wstęp

- Na zbiór "Miasto z mgły" składają się opowiadania z różnych "epok twórczych" Carlosa RuizZafóna. One powstawały tuż po "Cieniu wiatru", w trakcie rozbudowywania się całego cyklu, a jedno - najdłuższe - napisał specjalnie jako prezent dla swoich czytelników z okazji kolejnego Dnia Książki - wskazał w audycji znawca i tłumacz twórczości hiszpańskiego pisarza Carlos Marrodán Casas.

- Dla czytelników, którzy nie znają Zafóna, "Miasto z mgły" to może być dobry wstęp. W tych opowiadaniach jest wszystko, co charakteryzuje jego twórczość - podkreślił gość radiowej Jedynki. - Ja sam jak je przeczytałem, to poczułem niedosyt - część z nich mogłaby się spokojnie przemienić w powieść. Dla kogoś, kto nie zna Zafóna, te opowiadania mogą być doskonałą zachętą, by sięgnąć po kolejne pozycje - stwierdził.

W "Moich książkach" przyjrzeliśmy się kilku opowiadaniom z tomu, a także zastanawialiśmy się, z czego wynika tak duża popularność Carlosa RuizZafóna. "Cień wiatru" - według danych z 2009 roku - wydany został w 40 krajach i przetłumaczony na ponad 30 języków. Sprzedano ponad 14 milionów egzemplarzy książki.

- Początek nie był taki ładny, wydawnictwo nie było skore do wydania "Cienia wiatru". Zafón oddał w niej hołd barcelońskim księgarzom i to oni sprawili, że tytuł stał się bestsellerem w Hiszpanii, a potem na całym świecie. Ta książka zaistniała bez machiny propagandowej. Czytelnicy odkryli ją sami. To oni ją sobie wzajemnie polecali, głównie w internecie - wyjaśnił Casas. A jak na popularności hiszpańskiego pisarza zyskała Barcelona?

- U Zafóna bardzo mi się podoba to, że on próbuje - i robi to bardzo skutecznie - przypomnieć coś, co było bardzo żywe w Hiszpanii, a mianowicie powieść jarmarczną, tradycję książki jarmarcznej, pisanej z odcinka na odcinek. W Polsce takie powieści pisali wielcy pisarze, w Hiszpanii często grafomani. Ich siła polegała na tym, że czytało to tysiące ludzi. Zafón przypomina, że siłą tej brukowej powieści było to, że przyciągała opowieścią. Najważniejsza była fabuła i umiejętność rozbudowywania rzeczywistości o jakąś fikcyjność, ubarwianie rzeczywistości - powiedział tłumacz.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której posłuchać można także fragmentów opowiadań z "Miasta z mgły" (czyta Andrzej Ferenc) oraz rekomendacji literackich Tadeusza Lewandowskiego.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Gość: Carlos Marrodán Casas (tłumacz)

Data emisji: 5.05.2021 

Godzina emisji: 23.10

kk

Czytaj także

Powojenny Gdańsk i dziecięca trauma - debiut Arka Gieszczyka

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 08:00
- Mnóstwo rzeczy napisałem "do szuflady". Nie pokazywałem ich ani rodzinie, ani znajomym. Natrafiłem jednak na osoby, które uświadomiły mi, że mogę wydać książkę - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Arek Gieszczyk, który w "Moich książkach" opowiedział o swojej debiutanckiej powieści "Bóg tak chciał".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Booker 2019, książka roku i dekady - "Dziewczyna, kobieta, inna"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 07:35
Powieść "Dziewczyna, kobieta, inna" brytyjskiej pisarki Bernardine Evaristo została nagrodzona jednym z najważniejszych literackich wyróżnień na świecie - Bookerem 2019. Książką dekady ogłosili ją dziennikarze "Sunday Times" i "Guardiana". Według krytyków "Time'a", "Washington Post", "New Yorkera" czy "Kirkus-Review" pozycja ta zasługuje na miano książki roku. W audycji "Moje książki" spotkaliśmy się z tłumaczką Agą Zano, z którą rozmawialiśmy o fenomenie tego tytułu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opowieść o miłości, przyjaźni, stracie i śmierci - "Sen o okapi" Mariany Leky

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 11:47
Są takie książki, które działają, jak ciepła kąpiel po ciężkim dniu, jak mokry okład na rozgrzane czoło czy jak herbata z imbirem po powrocie z zimowego spaceru. Działają kojąco, chociaż nie uciekają od trudnych spraw. Jedną z takich książek jest niemiecka powieść Mariany Leky pt. "Sen o okapi".
rozwiń zwiń