Kontynuacja "Wiosny zaginionych" - "Lato utraconych" Anny Kańtoch

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 10:00
Gościem audycji "Moje książki" była tegoroczna laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru, przyznawanej w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu, Anna Kańtoch.
Okładki książek Wiosna zaginionych i Lato utraconych
Okładki książek "Wiosna zaginionych" i "Lato utraconych"Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj
13:32 Jedynka/Moje książki - 9.06.2021 Kańtoch Kontynuacja "Wiosny zaginionych" - "Lato utraconych" Anny Kańtoch (Moje książki/Jedynka)

 

Anna Kańtoch (ur. 1976, ps. Anneke) jest pisarką, autorką powieści i opowiadań fantastycznych i kryminałów. Ukończyła orientalistykę (specjalność: arabistyka) na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutowała w 2004 roku opowiadaniem "Diabeł na wieży" opublikowanym w czasopiśmie "Science Fiction". Rok później ukazał się zbiór opowiadań "Diabeł na wieży" o Domenicu Jordanie. Jej debiutem książkowym była powieść "Miasto w zieleni i błękicie", dziejąca się w tym samym świecie, co opowiadania o Jordanie.

W 2007 roku otrzymała nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction (ESFS) dla najbardziej obiecującego młodego twórcy. Pięć razy odbierała Nagrodę im. Janusza A. Zajdla: za pierwszy tom cyklu "Przedksiężycowi" (2010), "Światy Dantego" (2009), "Duchy w maszynach" (2011), "Człowieka nieciągłego" (2014) i "Sztukę porozumienia" (2015). W 2013 została wyróżniona Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego za "Czarne". W 2018 otrzymała Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej za "Wiarę" oraz Złote Wyróżnienie nagrody literackiej im. Żuławskiego za "Niepełnię".

książki_ok.jpg.jpg
"Moje książki" w Programie 1

W 2021 roku otrzymała Nagrodę Wielkiego Kalibru za powieść "Wiosna zaginionych" z emerytowaną policjantką w roli głównej, która po ponad 50 latach wraca do tragicznej wycieczki górskiej, z której nie wróciło czworo studentów, w tym jej brat. Na początku czerwca ukazał się tom "Lato utraconych" - będący kontynuacją "Wiosny zaginionych" (cykl planowany jest jako trylogia) - w którym opisane są wcześniejsze losy policjantki Krystyny Lesińskiej.

Czytaj także:


Myślę, że to przyciąga ludzi

- Zaczynałam jako autorka fantastyki, później - nie rezygnując z fantastyki - zaczęłam pisać kryminały. Nagroda Wielkiego Kalibru to dla mnie takie potwierdzenie, że to pójście w inny gatunek to był dobry wybór, że sobie poradziłam - powiedziała w Programie 1 Anna Kańtoch. Autorka przyznała, że wśród jej czytelników przeważają ci zainteresowani kryminałami. - To jest jednak bardziej popularny gatunek. Co zabawne - z jakiegoś powodu jest on uznawany za bardziej mainstreamowy niż fantastyka - zwróciła uwagę.

Zapytana, co jej zdaniem spowodowało, że książki kryminalne stały się tak popularne, Kańtoch przywołała wyczytaną gdzieś opinię, że kryminały przejęły rolę popularnej w XIX i XX wieku powieści obyczajowej. - Teraz już takich powieści się za bardzo nie pisze. Kryminały faktycznie trochę przejęły ich rolę. One opowiadają o ludziach, o świecie, o tym wszystkim, co się dzieje wokół nas. Myślę, że to przyciąga ludzi. Nie każdy, kto czyta kryminały, jest zainteresowany ich sensacyjną warstwą, część jest zainteresowana warstwą obyczajową - wskazała.

W audycji "Moje książki" Magda Mikołajczuk rozmawiała z Kańtoch m.in. o tym, jak "skonstruowana" została postać policjantki Krystyny Lesińskiej, bohaterki jej kryminałów. - Myślałam o takiej osobie, która jest obdarzona intuicją, wyczuciem psychologicznym, jest w stanie skłonić świadka do tego, by powiedział więcej, niż zamierzał powiedzieć, jest w stanie wyczuć, kiedy ktoś mówi prawdę i kiedy kłamie. Wyobraziłam sobie, że dobry policjant, specjalista od nietypowych spraw, powinien mieć szersze spojrzenie, nie zamykać się w oczywistych rozwiązaniach, zawsze szukać czegoś poza - wyjaśniła.

- Myślę, że ja bym nie była dobrą policjantką, mimo iż jako dziecko marzyłam o takiej karierze - przyznała gość radiowej Jedynki. - Mój charakter niespecjalnie się do tego nadaje. Wolę w wyobraźni przeżywać te wszystkie rzeczy niż w rzeczywistości - dodała. Kańtoch zgodziła się z tezą, że być może autorzy kryminałów bardziej nadają się na przestępców niż na policjantów. - Zwłaszcza autorzy, którzy przykładają się do swojej pracy, robią dobry research i na przykład wiedzą, jak policja pracuje, jakich śladów szuka - zauważyła.

W "Moich książkach" można posłuchać fragmentów "Wiosny zaginionych".

Poza tym w audycji:

Anna Król o swojej książce "Kamienny sufit. Opowieść o pierwszych taterniczkach". Autorka, także taterniczka, wyrusza śladem kobiet, które sto lat temu, mimo drwin otoczenia i wielu ograniczeń, miały odwagę realizować marzenia o wspinaniu się w Tatrach. 

Posłuchaj
13:38 Jedynka/Moje książki - 9.06.2021 król Anna Król o swojej książce "Kamienny sufit. Opowieść o pierwszych taterniczkach" (Moje ksiażki/Jedynka)

 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której można posłuchać także rekomendacji literackich Tadeusza Lewandowskiego.

Posłuchaj
05:24 Jedynka/Moje książki - 9.06.2021 lewandowski Rekomendacje literackie Tadeusza Lewandowskiego (Moje książki/Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Anna Kańtoch (pisarka, autorka powieści i opowiadań fantastycznych i kryminałów)

Data emisji: 9.06.2021 

Godzina emisji: 23.08

kk

Czytaj także

Historia przyjaźni i umierania. "Cicho, cichutko" Ignacego Karpowicza

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 12:23
- Nie chciałem stwarzać monumentu, a stworzyć powieść. Po drugie, nie chciałem, żeby choroba bohatera była wyjęta z logistyki umierania - mówi w audycji "Moje książki" Ignacy Karpowicz, autor książki "Cicho, cichutko".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czeski absurdalny humor - "Świece w pogańskim gaju" Jiříego Kamena

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 07:50
"Świece w pogańskim gaju. Opowiadania, horrory i etiudy" to zbiór krótkich tekstów. Wśród bohaterów znajdziemy m.in. uroczą babcię Adelę, która na rodzinnych uroczystościach z lubością opowiada o ukatrupieniu trzech mężów, gadającego kota nazwanego przez właściciela: Romy Schneider, męża czarownicy, który zajmuje się hurtowym porzucaniem kobiet i ucznia, który dzięki podwiązkom nauczycielki historii zaczął fascynować się starożytnością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbrodnia na dworze królowej Bony! "Ciche wody" P.K. Adams

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 11:00
"Ciche wody" to najnowszy kryminał historyczny P.K. Adams. Pod tym pseudonimem kryje się wydająca książki w USA Polka, Patrycja Podrazik. Autorka zabiera nas w fascynujące czasy Zygmunta Starego i królowej Bony.
rozwiń zwiń