Booker 2020. "Shuggie Bain" - niezwykła powieść o miłości i uzależnieniu

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 10:15
"Nie pamiętam czegoś, co by obudziło we mnie tyle emocji, co by wprawiło mnie w taki zachwyt" - w audycji "Moje książki" mówiliśmy - wraz z tłumaczem Krzysztofem Cieślikiem - o powieści "Shuggie Bain" Douglasa Stuarta, nagrodzonej Nagrodą Bookera 2020. To napisana wspaniałym językiem powieść o miłości, rodzicielstwie i uzależnieniu. 
Okładka książki Shuggie Bain Douglasa Stuarta
Okładka książki "Shuggie Bain" Douglasa StuartaFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
41:10 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_06_23 PR1_23_09_21_Moje_książki.mp3 Booker 2020. "Shuggie Bain" - niezwykła powieść o miłości i uzależnieniu (Moje książki/Jedynka)

 

Młody Hugh Bain, zwany przez wszystkich Shuggiem, to samotny chłopiec, którego dzieciństwo przypadło na trudny okres lat 80. w Glasgow. Jego matka, Agnes Bain, chciała od życia czegoś więcej. Marzyła o domu i o życiu na własny rachunek. Kiedy opuszcza ją niewierny mąż, zostaje sama z trójką dzieci. Uwięziona w górniczym mieście, przetrzebionym przez reformy Margaret Thatcher. Coraz częściej szuka ratunku w butelce. Dzieci opuszczają ją, jedno po drugim. Zostaje tylko Shuggie. Najmłodszy syn wierzy w matkę jak nikt i walczy o nią do samego końca. Sam jednak zmaga się z problemami.


książki_ok.jpg.jpg
Moje książki - literatura w PR1

Douglas Stuart, z zawodu projektant mody, pisał swoją debiutancką powieść, bazującą na wątkach autobiograficznych, przez 10 lat. Tom był nominowany do wszystkich najważniejszych nagród literackich - w tym do National Book Award oraz Nagrody Bookera, którą zdobył.

Powieść dla polskich czytelników odkrył i przetłumaczył Krzysztof Cieślik. - Staram się śledzić rynek anglojęzyczny. Bardzo trudno jest znaleźć coś ciekawego. Coś, co odbiegałoby od normy. Coś, co nie byłoby standardową, przyzwoitą amerykańską powieścią. W przypadku "Shuggie Bain" już po kilku zdaniach wiedziałem, że to jest świetnie napisana proza i warto byłoby ją ściągnąć do Polski. Nie pamiętam czegoś, co by obudziło we mnie tyle emocji, co by wprawiło mnie w taki zachwyt - przyznał gość radiowej Jedynki i dodał, że z książką zetknął się jeszcze przed nominacją do Nagrody Bookera. 


Czytaj także:


Cieślik podkreślił, że "Shuggie Bain" to powieść niezwykle poruszająca. - Szkocja Margaret Thatcher, w której wszystko zmierza ku złemu, w której ludzie nie mają pracy, w której przedstawiciele klas niższych uciekają w nałogi. To mnie bardzo uderzyło. Od dłuższego czasu myślę o tym w kontekście polskiej transformacji lat 90. Wydaje mi się, że przeżyliśmy coś podobnego. Dla każdego, kto nie wychował się w dobrym domu w Warszawie, ta książka może być czymś bliskim - ocenił.

Rozmówca Magdy Mikołajczuk zwrócił uwagę, że w książce poruszonych jest kilka tematów, m.in. problem alkoholizmu w rodzinie czy odkrywania własnej seksualności, która "nie bardzo pasuje do mocno patriarchalnego społeczeństwa szkockiego lat 80.". - W pierwszej kolejności jest to jednak powieść o wielkiej miłości, o miłości syna do matki alkoholiczki. To jest taka miłość bardzo naturalna, bardzo wiarygodna - zaznaczył. 

Cieślik podkreślił, że powieść "Shuggie Bain" zachwyciła go również językowo. - Jest napisana długą, bardzo skomplikowaną frazą, niemal barokową. Dialogi są wspaniałe. Pozwalają tłumaczowi na pokombinowanie z językiem polskim - wyjaśnił. W oryginale znajdziemy szkocki górniczy slang, w tłumaczeniu pojawiły się zaś elementy... śląskiej gwary. 

Poza tym w audycji:

Bartosz Sadulski o swojej debiutanckiej powieści "Rzeszot", której bohaterem jest Pan Podedworny, który wykopał pierwszy w dziejach szyb naftowy, znał wszystkich i bywał wszędzie, przyjaźnił się ze Słowackim, Dickensem i Łukasiewiczem. To mieszanina powieści awanturniczej, bajki i reportażu "antyhistorycznego", a jednocześnie drwina z koturnowych, romantycznych biografii.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której można posłuchać także rekomendacji literackich Tadeusza Lewandowskiego.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Krzysztof Cieślik (tłumacz)

Data emisji: 23.06.2021 

Godzina emisji: 23.10

kk

Czytaj także

"I co dalej?". Wojciech Kudyba: materiał na opowiadania zbieram, podsłuchując ludzi

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 07:30
Książka została wyróżniona tegoroczną Nagrodą Literacką im. Marka Nowakowskiego. Jury doceniło konsekwencję i oryginalność, z jaką autor - Wojciech Kudyba - portretuje współczesnych, zwykle przeciętnych bohaterów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pełnokrwista proza. "Dom Holendrów" Ann Patchett

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 10:00
"Dom Holendrów" to książka nominowana do Nagrody Pulitzera. Na polskim rynku ukazała się 19 maja. Choć zarys fabuły może sprawiać wrażenie sztampowej baśni dla dorosłych, to już pierwsze strony wyprowadzają czytelnika z błędu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Różewicz o "szafiarkach", Krasicki o randkowaniu na Tinderze, Szymborska o Facebooku

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 08:30
Jan Kochanowski zachwyca się hat trickiem Roberta Lewandowskiego, Bolesław Leśmian duma nad zapachem Facebooka, Szekspir pisze o pandemicznym zdalnym nauczaniu, a Mikołaj Sęp-Szarzyński przeraża się warszawskim metrem. "Nowe wiersze sławnych poetów" to facebookowa strona, gdzie pisarz i poeta Grzegorz Uzdański prezentuje pastisze utworów znanych, zwykle już nieżyjących poetów, komentując jednocześnie naszą współczesność. Teraz część tych wierszy i sporo nowych znalazło się w książce pod tym samym tytułem. 
rozwiń zwiń