W poszukiwaniu dziecięcej spontaniczności. Jak żyć zgodnie z duchem surrealizmu?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 11:46
- Rozpoczynając surrealistyczny dzień trzeba powoli przejść ze stanu snu do stanu jawy, z całą uwagą poświęconą temu stanowi pośredniemu, który dla surrealistów był nadzwyczajnie ważny. Wszystkie stany "pomiędzy" były dla nich bardzo inspirujące  - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Taborska, autorka książki "Świat zwariował. Poradnik surrealistyczny. Jak przeżyć".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Bruce Rolff

swiat-zwariowal-poradnik-surrealistyczny-jak-przezyc-b-iext74350875.jpg

Poradnik Agnieszki Taborskiej - w opracowaniu graficznym Lecha Majewskiego - pokazuje, że surrealizm to więcej niż styl: to sposób widzenia rzeczywistości. Choć w wielu krajach cieszy się ostatnio wielkim zainteresowaniem, w Polsce wciąż jest mało znany. Podane w poradniku "przepisy" na surrealistyczną sztukę i życie mają pomóc nam przetrwać w ciężkich czasach.

Wybitna badaczka surrealizmu w dowcipny i erudycyjny sposób pisze o tym, jak jeść, pić, starzeć się, wywoływać skandale, rozmawiać ze zwierzętami, zrywać znajomości, zwiedzać muzea i robić wiele innych rzeczy zgodnie z duchem surrealizmu, czyli swobodnie używając wyobraźni i łamiąc pozornie nienaruszalne zasady.

Agnieszka Taborska zdradza w radiowej Jedynce, że mimo tego, iż w książce jest aż 56 rozdziałów, największe zainteresowanie wzbudza ten dotyczący jedzenia. - Dla surrealistek - bo tymi mistrzyniami przedziwnych potraw były m.in. Leonora Carrington czy Lee Miller - kuchnia równała się alchemicznemu laboratorium, co jest bardzo charakterystyczną postawą surrealistyczną. Przedstawiciele tego ruchu szukali niezwykłości, dziwności, poezji, oniryczności we własnych domach, mieszkaniach, w najbliższym otoczeniu. Nie musieli podróżować daleko, żeby tak zwaną cudowność znajdować - podkreśla.


Posłuchaj
42:17 _PR1_AAC 2021_08_11-23-09-13.mp3 Surrealizm jako sposób widzenia rzeczywistości (Moje książki/Jedynka)

 


czytaj więcej
Wszystkie moje domy FREE 1200.jpg
"Wszystkie moje domy". Jagielska: lekko, przyjemnie i w miarę możliwości zabawnie

Rozmówczyni Magdy Mikołajczuk mówi, że w surrealizmie chodzi o to, by nie skupiać się na tym, co należy robić zgodnie z ogólnie panującymi regułami, co wypada, a o to, by znaleźć coś dla siebie.

- Wszystko co robimy ma pomóc nam w zrozumieniu siebie, w dotarciu do tej prawdziwej natury, którą mają dzieci, bo - jak wierzyli surrealiści - potem społeczeństwo, szkoła, rodzina, wychowanie i wszystkie konwencje, w które nas życie wtłacza, powodują, że tę dziecięcą spontaniczność tracimy - wyjaśnia. 

W audycji ponadto recenzje literackie Tadeusza Lewandowskiego. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Agnieszka Taborska (historyk sztuki, romanistka, tłumaczka, pisarka, publicystka i pedagog)

Data emisji: 11.08.2021 

Godzina emisji: 23.09

kh

Czytaj także

"Tango" z toksycznym partnerem. Ewa Cielesz o swojej nowej powieści

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 08:15
"Tango" to pierwsza tak osobista książka Ewy Cielesz, pisarki, która popularność zdobyła za sprawą trzytomowej serii powieściowej zatytułowanej "Córka cieni" ("Siedem szmacianych dat", "Obce matki", "Burza przed ciszą"). Oparta została na doświadczeniach jej córki, której udało się wyzwolić z toksycznego związku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seria "Kolory zła". Małgorzata Oliwia Sobczak o thrillerze "Biel"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 07:57
- Wydaje mi się, że to jest moja najbardziej dojrzała powieść. Przed nią nie śmiałam mówić o sobie: pisarka. Teraz wydaje mi się, że - w głowie - sobie zasłużyłam na to określenie - powiedziała w Programie 1 Małgorzata Oliwia Sobczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jako pisarka eksperymentowałam". Małgorzata Hayles o swoich książkach

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 11:00
Pojezierze Drawskie to kraina, którą ukochała Małgorzata Hayles, znana jako Greta Drawska. - Ten pseudonim nie jest przypadkowy, ponieważ w ten sposób chciałam uhonorować ten region - mówi w Programie 1 Polskiego Radia. Bohaterka audycji "Moje książki" jest autorką cyklu powieściowego o prokurator Wandzie Just i podkomisarzu Piotrze Dereniu. Czy przy kolejnej książce pozostanie Gretą Drawską?
rozwiń zwiń