"Garderoba" Jagny Ambroziak. Wnikliwy portret młodej Żydówki

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 10:20
Debiutancka powieść psycholożki Jagny Ambroziak "Garderoba" jest wnikliwym portretem młodej Żydówki z Tel Awiwu, która studiuje historię sztuki w Paryżu. Ma za sobą trudną rodzinną przeszłość, a przed sobą - poszukiwanie miłości w ramionach kolejnych mężczyzn. 
Garderoba Jagny Ambroziak
"Garderoba" Jagny AmbroziakFoto: mat. promocyjne

"Pottsville" Jima Thompsona
W poszukiwaniu dziecięcej spontaniczności. Jak żyć zgodnie z duchem surrealizmu?

Książka jest napisana pięknym językiem i jest pełna subiektywnych scen, obrazów z dzieciństwa głównej bohaterki. 

Jagna Ambroziak na antenie Programu 1 Polskiego Radia zdradza, skąd wziął się pomysł na napisanie powieści. - W pewnym momencie rodzi się potrzeba, aby wyrazić siebie. My psychoterapeuci mamy milczący zawód, głównie słuchamy, a u nas bardzo dużo się dzieje - przyznaje. - W gabinecie jest głównie przestrzeń dla pacjenta i na to, żeby on czy ona mówili, więc wezbrała we mnie potrzeba "gadulstwa" - dodaje. 

Znaczenie "garderoby" 

Dla głównej bohaterki, Jael, garderoba to nie są tylko ubrania. Ona znajduje poczucie bezpieczeństwa, dotykając ubrań, znajduje mnóstwo odwagi w sposobie ubierania się. - Ubrania są, one nie znikają, na nich można polegać. Temat polegania i bezpieczeństwa jest kluczowy w psychice mojej bohaterki - tłumaczy autorka książki. - Ona czuje się bezpiecznie. W życiu nie bardzo mogła polegać na ludziach i znajduje takie oparcie w tych wspaniałych ubraniach, a bierze się to stąd, że jest to w pewien sposób forma identyfikacji z mamą - dopowiada.  


Posłuchaj
14:06 [ PR1]PR1 (mp3) 25 sierpień 2021 23_08_29.mp3 Jagna Ambroziak opowiada o swojej debiutanckiej powieści "Garderoba" (Moje książki/Jedynka)

 

Przekaz dla innych kobiet 

Czy powieść jest przekazem dla innych kobiet? - Jak już napisałam książkę, pojawiły się różne pytania. To, co mnie najbardziej porusza, to kiedy spotykam kobiety, które podjęły różne, nie najlepsze decyzje życiowe i które przeżyły większość swojego życia, nie rozpoznając, co to jest miłość, głębia czy partnerstwo - podkreśla Jagna Ambroziak. - Byłabym zachwycona, gdyby młode dziewczyny, sięgając po "Garderobę", oszczędziły sobie niepotrzebnych rozczarowań i straconych lat. Powieść dobrze pokazuje, jaka jest różnica między zachwytem a pożądaniem, za którym nic więcej nie stoi, tylko jest widzeniem nas w całości jako kobiet - ocenia rozmówczyni Magdy Mikołajczuk.  

Poza tym w audycji:

O powieści "Pottsville" Jima Thompsona (1906-1977), klasyka amerykańskiej literatury kryminalnej. Pottsville to małe miasteczko na południu Ameryki, którego szeryfem jest Nick Corey - leniwy, strachliwy oportunista, intensywnie romansujący i unikający wszelkich konfrontacji, aby tylko utrzymać swoją posadę. To pełna zaskoczeń i absurdalnego humoru opowieść o Ameryce i jej problemach: biedzie, rasizmie i hipokryzji społecznej.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Jagna Ambroziak (autorka powieści "Garderoba") 

Data emisji: 25.08.2021 r. 

Godzina emisji: 23.08

ans 

Czytaj także

"Jako pisarka eksperymentowałam". Małgorzata Hayles o swoich książkach

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 11:00
Pojezierze Drawskie to kraina, którą ukochała Małgorzata Hayles, znana jako Greta Drawska. - Ten pseudonim nie jest przypadkowy, ponieważ w ten sposób chciałam uhonorować ten region - mówi w Programie 1 Polskiego Radia. Bohaterka audycji "Moje książki" jest autorką cyklu powieściowego o prokurator Wandzie Just i podkomisarzu Piotrze Dereniu. Czy przy kolejnej książce pozostanie Gretą Drawską?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Powrót do Whistle Stop" - kontynuacja bestsellerowych "Smażonych zielonych pomidorów"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 07:37
Po 34 latach amerykańska autorka Fannie Flagg powraca do bohaterów znanych i uwielbianych na całym świecie, nie tylko dzięki książce, ale też ekranizacji z Kathy Bates, Mary Stuart Masterson i Mary-Louise Parker.
rozwiń zwiń