Walka o marzenia. "Cuda codzienności" Marii Paszyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 08:25
W wigilijną noc 1863 roku, w lubelskiej wsi przychodzi na świat chłopiec o niezwykłych niebieskich oczach. Jego los wydaje się przesądzony - będzie jednym z milionów chłopów w nieistniejącej na mapie Rzeczpospolitej. Lecz w sercu dorastającego Macieja rodzi się marzenie - chciałby sam napisać historię swojego życia…
Okładka książki Cuda codzienności Marii Paszyńskiej
Okładka książki "Cuda codzienności" Marii PaszyńskiejFoto: mat. promocyjne

- 1863 rok, w którym wszystko się zaczyna, to czas, kiedy powstanie styczniowe dogorywa, to moment upadku nadziei. Wydawało się, że może uda się wyzwolić z okowów zaborców. Niestety, nie udało się. Tę beznadzieję wypełnia jednak nadzieja, ponieważ na świat przychodzi niezwykły chłopiec. Jest noc wigilijna. Noc, na którą wszyscy czekali. Już w tamtych czasach obyczaje wigilijne były bardzo rozbudowane. Uważano, że jest to jedna z najbardziej niezwykłych nocy w roku - powiedziała w audycji "Moje książki" Maria Paszyńska, autorka pozycji "Cuda codzienności"

Gość radiowej Jedynki wskazała, że historia opisana w książce jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. - Inspirowałam się prawdziwą postacią. Nie mogę, niestety, powiedzieć o kogo chodzi, ponieważ jest to rodzic kogoś, kto jest osobą publiczną. Ta osoba była dzieckiem - jak to dziś mówimy - z takiej głębokiej wsi, bez szkoły, z kościołem w sąsiedniej miejscowości. Człowiekiem - teoretycznie - całkowicie pozbawionym perspektywy. A jednak udało mu się, podążając za pragnieniem, marzeniem, wyjechać do Warszawy, skończyć studia i zostać adwokatem - wyjaśniła.

Zachłysnęłam się bogatą obyczajowością wsi lubelskiej

W "Cudach codzienności" nie brakuje barwnych opisów tego, jak wyglądało życie na lubelskiej wsi. - Zaczęło się od Muzeum Wsi Lubelskiej, potem zagłębiłam się w dostępnych materiałach, co doprowadziło mnie do Stowarzyszenia "Brama Grodzka - Teatr NN", gdzie gromadzone są materiały dotyczące zwyczajów, dawnych tradycji Lubelszczyzny. Zachłysnęłam się tym wszystkim, chciałam wiedzieć jak najwięcej. Później mi się to wszystko wylało w tej opowieści - cała ta moja miłość, zachwyt bogatą obyczajowością wsi lubelskiej - wytłumaczyła Paszyńska.

Wydarzenia opisane w "Cudach codzienności" dzieją się także w Warszawie przełomu XIX i XX wieku (również są inspirowane wspomnieniami prawdziwej postaci). Co ciekawe, autorka nie jest rodowitą warszawianką. - Jestem adopcyjnym dzieckiem Warszawy - zaznaczyła ze śmiechem. - Warszawa na początku XX wieku też była pełna tych obyczajów. Ludzie z różnych stron Polski przywozili swoje zwyczaje do miasta. Tworzył się specyficzny miks. Starałam się gdzieś ten świat odzyskać - powiedziała gość "Moich książek".

- Wydaje mi się, że na tym polega magia świąt - to nie tylko choinka i św. Mikołaj, ale też te wszystkie tradycje, które sprawiają, że ten czas jest nadzwyczajny. Warto powracać do tych korzeni. Warto odgrzebywać te stare zwyczaje i próbować je przypasować do współczesności. Wydaje mi się, że jest teraz pragnienie powrotu do korzeni. W obrzędowości świątecznej jest olbrzymie bogactwo, które możemy wykorzystać - stwierdziła.

W audycji także rekomendacje literackie Tadeusza Lewandowskiego.


Posłuchaj
40:20 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_12_29 PR1_23_09_17_Moje_książki.mp3 Walka o marzenia. "Cuda codzienności" Marii Paszyńskiej (Moje książki/Jedynka)

 

W poprzednich audycjach

W poprzednich audycjach z cyklu "Moje książki" rozmawialiśmy - m.in. - z Grzegorzem Kalinowskim o jego książce "Śmierć frajerom. Wyrok", kolejnej części cyklu historyczno-sensacyjnego "Śmierć frajerom". Bohaterem cyklu jest Heniek Wcisło, warszawiak, rocznik 1904. Akcja powieści toczy się w latach 30. XX wieku, nie tylko w Warszawie.

Gościem Jedynki był także Łukasz Garbal, który opowiedział o pozycji "Wedlowie. Czekoladowe imperium". Garbal przyznał, że sklep Wedla przy ulicy Szpitalnej w Warszawie to jedno z jego ulubionych miejsc. - W toku prac nad książką dowiedziałem się, i starałem się to też przekazać, że to było ulubione miejsce wielu ludzi (...) To absolutnie fascynujące, jak ta firma stała się czymś ważnym w życiu społeczeństwa, w kulturze - powiedział.


Czytaj także:


***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: Maria Paszyńska (pisarka i varsavianistka)

Data emisji: 29.12.2021 

Godzina emisji: 23.10

kk

Czytaj także

Jeden z najciekawszych okresów w życiu kobiety. Anna Janko o powieści "Finalistka"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 08:00
W powieści powraca postać Hanki, którą czytelnicy znają z tomów "Dziewczyna z zapałkami" i "Pasja według św. Hanki". Bohaterka, pisarka mająca za sobą trudne związki i problemy rodzinne, zbliża się do sześćdziesiątki i mierzy się z czyhającym za rogiem widmem starości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Latarnicy". Opowieść o relacjach, z nutą kryminału w tle

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 13:53
"Latarnicy" to powieść brytyjskiej pisarki Emmy Stonex. Pełna napięcia, tajemnicza historia inspirowana faktami. Dzięki autorce przenosimy się do roku 1972, do Kornwalii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat pełen niedomówień. "Sprzedawca lodów" Katri Lipson

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 09:30
Wisława Szymborska, Krzysztof Kieślowski i... Katri Lipson. Co łączy wybitnych przedstawicieli polskiej sztuki i fińską pisarkę? Lipson nie ukrywa, że lubi i ceni polskich artystów, a ślady tego dostrzegamy w powieści pt. "Sprzedawca lodów", nagrodzonej Nagrodą Literacką Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń