Miejsce, o którym zapomnieli Szwedzi. "Testament" Niny Wähä

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 11:16
- To książka, która otworzyła Szwedom taką nieznaną przestrzeń - mówi tłumaczka Justyna Czechowska. Zauważa, że miejsce akcji - dolina Tornio - jest bardzo ważną częścią szwedzkiej kultury, ale w czasie, w którym rozgrywa się powieść, zupełnie zapomnianą.
Testament to bestsellerowa powieść szwedzkiej pisarki Niny Wh
"Testament" to bestsellerowa powieść szwedzkiej pisarki Niny WähäFoto: mat. promocyjne

To wielowątkowa, zaskakująca historia rodzinna dziejąca się w fińskiej dolinie Tornio, gdzie autorka spędzała w młodości wakacje. Bohaterami "Testamentu" są rodzice i ich czternaścioro dzieci. Dwoje z nich nie żyje, pozostali dzielą się na dwie grupy: tych, którzy opuścili dom rodzinny i próbują uporać się z traumami, oraz tych, którzy pozostali. Nadchodzą święta, do doliny powraca najstarsza żyjąca siostra. Choć w domowych stosunkach pozornie nic się nie zmieniło, to rodzeństwo musi zjednoczyć siły dla osiągnięcia wspólnego celu. Pojawiają się jednak przeszkody.

Dolina Tornio - szwedzko-fińskie pogranicze

Justyna Czechowska przybliża słuchaczom miejsce akcji, czyli dolinę Tornio, gdzie przenikają się wpływy szwedzkie i fińskie. Dolina Tornio jest położona wzdłuż rzeki o tej samej nazwie, która dzisiaj stanowi dużą część granicy między Szwecją i Finlandią. Ta kraina geograficzna przez długi czas funkcjonowała jako oddzielny obszar kulturowy. Raz była po stronie szwedzkiej, raz po fińskiej, aż do połowy XIX wieku, kiedy ją podzielono pomiędzy te dwa państwa. Mieszkańcy mają nawet swój własny język.

Historia rodzinna

Opowiadając o powieściowej rodzinie, tłumaczka mówi, że to zabawne, że wśród kilkanaściorga rodzeństwa każde z nich ma inną osobowość. Jej zdaniem książka jest świetnym materiałem na film. Pomysł na "Testament" zrodził się w głowie autorki, kiedy jej babcia zachorowała na alzheimera. Babcia był inspiracją dla postaci książkowej matki i pochodziła z doliny Tornio.

Nina Wähä urodziła się w Sztokholmie w 1979 roku. Zadebiutowała w 2007 roku powieścią "S som i syster". Trzy lata później ukazała się jej kolejna książka: "Titta inte bakåt!"Nina Wähä była też główną wokalistką w indiepopowym zespole muzycznym "Lacrosse". Powieść "Testament" była nominowana do wielu prestiżowych nagród, m.in. August Prize, Norrland’s Literature Prize czy Swedish Radio’s Literature Prize.


Posłuchaj
40:55 2022_01_05 23_08_27_PR1_moje_ksiazki.mp3 "Testament" Niny Wähä (Moje książki/Jedynka)

 

W audycji również:

Na rozpoczęcie Roku Józefa Mackiewicza, ustanowionego z okazji 120. rocznicy jego urodzin, o tym wybitnym pisarzu, propagatorze idei niepodległości Polski, wrogu wszelkich totalitaryzmów, a zwłaszcza komunizmu, opowiedzą: pisarz Marek Nowakowski i Grzegorz Eberhardt - autor książki "Pisarz dla dorosłych. Opowieść o Józefie Mackiewiczu" (nagrania archiwalne).

W audycji także noworoczne rekomendacje literackie Tadeusza Lewandowskiego.

Audycja Magdy Mikołajczuk pt. "Moje książki" to spotkania z pisarzami, tłumaczami i krytykami, rozmowy o prozie i poezji, aktualności literackie i wizyty na festiwalach książki. Na antenie Programu 1 Polskiego Radia gości w każdą środę po godzinie 23.00. W poprzednich odcinkach mówiliśmy m.in. o książkach: "Cuda codzienności" Marii Paszyńskiej czy "Sprzedawca lodów" Katri Lipson.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Justyna Czechowska (tłumaczka)

Data emisji: 5.01.2022 r.

Godzina emisji: 23.08

ag


Czytaj także

Selma Lagerlöf - pierwsza noblistka

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2022 05:35
82 lat temu, 16 marca 1940 roku, zmarła Selma Lagerlöf - szwedzka pisarka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1909 roku. Selma Lagerlöf to autorka kilku popularnych powieści, z których najbardziej poczytna do dziś pozostaje "Cudowna podróż". Baśniowa historia podróży niegrzecznego chłopca jest pretekstem do pokazania piękna świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Żywoty równoległe". Wyjątkowi Polacy, tragiczne wybory, heroiczne postawy

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 12:07
Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak opracowali książkę "Żywoty równoległe", będącą zapisem rozmów prowadzonych w Programie 1 Polskiego Radia w ramach audycji "Historia żywa". Znane osoby z polskiej historii zostały tu zestawione w 21 intrygujących duetów (np. Orzeszkowa i Konopnicka, Piłsudski i Dmowski, Wyszyński i Gierek, Herbert i Wajda).
rozwiń zwiń