Dziwnie się mówi o Szymborskiej - "była"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 22:47
Tadeusz Lewandowski (krytyk literacki): Wisława Szymborska razem z Kornelem Filipowiczem, jej partnerem w życiu literackim, była nauczycielką polskich poetów.
Audio
  • Krytyk literacki Tadeusz Lewandowski wspomina Wisławę Szymborską
Wisława Szymborska
Wisława SzymborskaFoto: Jacek Bednarczyk/PAP

Wisława Szymborska nie żyje. Zmarła w swoim domu w Krakowie w wieku 88 lat.

– Zmarła nie tylko Noblistka. Zmarła jedna z najwybitniejszych, najbardziej klarownych i czysto piszących polskich poetek – mówi Tadeusz Lewandowski, krytyk literacki. Wspomina w radiowej Jedynce, że Szymborska była wobec siebie jedną z najbardziej wymagających osób, a jednocześnie była najbardziej ciepłą i pełną humoru osobą. Pisała krystalicznie czyste wiersze. – Genialne, jak "Kot w pustym pokoju", jak "Radość pisania", jak całe mnóstwo innych jej wierszy – mówi gość magazynu "Moje książki".

Krytyk przypomina, że Wisława Szymborska była świadkiem szaleństw naszego wieku. Od czasów socrealizmu, co jej się długo wypominało, a niektórzy wypominają do dzisiaj. Później Szymborska zmieniła poetykę i sposób widzenia świata, ale ten dystans pozostał. Tadeusz Lewandowski podkreśla, że razem z Kornelem Filipowiczem była nauczycielką polskich poetów, a pod jej skrzydłami zaczynał na przykład Rafał Wojaczek.

Wisława Szymborska zaczęła być bardziej popularna, kiedy otrzymała Nagrodę Nobla. Zdaniem Lewandowskiego Szymborska w porównaniu z innym Noblistą Czesławem Miłoszem dążyła do formy maksymalnie czystej. – U niej nie ma połowy niepotrzebnego słowa. U Miłosza dałoby się to i owo skreślić – mówi krytyk w magazynie "Moje książki".

Rozmawiała Magda Mikołajczuk.

(ag)

Czytaj także

Wisława Szymborska: Życie trzeba czytać

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2012 09:31
- Wiersze zaczyna się pisać bardzo wcześnie. Potem przeważnie się je zarzuca, ja byłam z tych osób, które przy tym zostały - mówiła Noblistka. Przypominamy wywiady z poetką przeprowadzone w Polskim Radiu w latach 60 i 70.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jej wiersze pomogą nam żyć

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2012 09:15
- Te słowa, idealnie trafiając w sedno, nie ranią, nie zabijają, nie pustoszą. Jej jasność nie jest nigdy aluzją do ciemności - pisał o poezji Wisławy Szymborskiej Zbigniew Bieńkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szymborska umarła spokojnie, we śnie"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 21:21
W środę wieczorem w Krakowie zmarła jedna z najbardziej cenionych poetek, laureatka literackiej Nagrody Nobla z 1996 roku Wisława Szymborska - poinformował asystent noblistki Michał Rusinek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Śmiertelny cios". Odeszła wybitna noblistka

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 21:43
Nie żyje poetka, noblistka Wisława Szymborska. "Dla literatury polskiej to jest śmiertelny cios" - powiedział IAR prezes polskiego PEN Clubu Adam Pomorski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Była niezwykła". Wspomnienie poetki

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 22:04
Wisława Szymborska nie żyje. Poetka, laureatka literackiej Nagrody Nobla zmarła we śnie, we własnym domu, w wieku 88 lat.
rozwiń zwiń