Tajemnice rodziny Iwaszkiewiczów

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 08:57
- Wyszłam z założenia, że jak już piszę o rodzinie, to muszę napisać prawdę, a przynajmniej pokazać pewne rzeczy tak jak moim zdaniem to było - mówi Ludwika Włodek, prawnuczka Jarosława Iwaszkiewicza o książce "Pra. Opowieść o rodzinie Iwaszkiewiczów”.
Audio
Fragment okładki książki Ludwiki Włodek Pra. Opowieść o rodzinie Iwaszkiewiczów, Wydawnictwo Literackie.
Fragment okładki książki Ludwiki Włodek "Pra. Opowieść o rodzinie Iwaszkiewiczów", Wydawnictwo Literackie. Foto: materiały prasowe

- To jest dosyć osobista książka. (...) Ja właściwie nie piszę o swoim życiu, tylko o czyimś. Z drugiej strony są to jednak bliskie mi osoby, więc to wszystko razem było dla mnie trudne - mówiła w audycji "Moje książki" Ludwika Włodek.

Z książki dowiedzieć można się m.in. o powiedzeniach, które od lat używane są w rodzinie Iwaszkiewiczów. Jedno z nich to - "Ha, przed okiem leśnika nie skryjesz się panie".

– Mieliśmy w rodzinie kuzyna, który uchodził za takiego niezbyt inteligentnego, dosyć upierdliwego starego wujaszka. Był leśnikiem. Słynął z tego, że jak już kogoś sobie upatrzył, to zanudzał go na śmierć. I podobno kiedyś jak przyszedł w odwiedziny, to inny krewny usiłował wyjść innymi drzwiami żeby go nie spotkać. Kuzyn to jednak zauważył i rzekł: "Ha, przed okiem leśnika nie skryjesz się panie" - wspominała autorka książki "Pra. Opowieść o rodzinie Iwaszkiewiczów”.

Cała rozmowa Magdy Mikołajczuk z Ludwiką Włodek w nagraniu audycji.

pg

Zobacz więcej na temat: Jarosław Iwaszkiewicz KULTURA

Czytaj także

Głos Wilka z dalekiej Północy

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2012 08:02
Wiem już, jak to jest być włóczęgą czy turystą. Ale gdzie leży raj, odkryłem dzięki narodzinom córki - mówi pisarz Mariusz Wilk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skandalista - prowokator

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2012 18:00
Kochały go Brigitte Bardot i Jane Birkin, a po jego śmierci płakała cała Francja. Miał słabość do Gitanesów i Burbona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miało być o masturbacji, ale nie wyszło

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2012 20:10
- Chciałem napisać książkę o masturbacji, ale nikt tego wątku nie widzi - mówi w magazynie "Moje książkach" o swoim mocno autobiograficznym debiucie "Ojciec.prl" autor Wojciech Staszewski.
rozwiń zwiń