"Jaruzelski z Solidarnością zmodernizowali Polskę"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 12:08
Tak Amerykanie widzą początek demokratycznych przemian w naszym kraju. W magazynie "Moje książki" o tym, jak różnie można patrzeć na historię, często humorystycznie.
Audio

“Opowieści o Polsce. Retoryka narracji” to książka o tym, że czasem granica pomiędzy historią, dziennikarstwem, mitem i bajką jest trudna do uchwycenia. - To poważna książka z zabawnymi fragmentami - mówi jej autor dr Jacek Wasilewski. Jego zdaniem, jesteśmy narodem o mitologii ponurej, wojennej i... zafałszowanej.
Autor rozkłada opowieści o ojczyźnie na czynniki pierwsze. Tłumaczy polskie schematy myślowe w tabloidach i w podręcznikach od historii. Analizuje “patriotyzm” i historię najnowszą.
W książce Wasilewski pisze głównie o Solidarności i obradach Okrągłego Stołu. - Mamy bardzo wiele różnych faktów opowiadanych przez różnych bohaterów i te fakty czasami zupełnie nam się nie łączą - mówi autor. Więc tworzy się pewne historie, żeby powiedzieć, że nasza historia współczesna jest tragiczna, albo - wręcz przeciwnie - jest przykładem rycerskiego romansu. Gość radiowej Jedynki podkreśla, że właśnie w duchu romansu rycerskiego są tworzone najpopularniejsze historie o Okrągłym Stole. Ale czy są prawdziwe?
Jeśli chodzi o Okrągły Stół to mamy dwie główne odmiany historii. - Pierwsza odmiana jest taka polska i mówi się w niej o tym, że dwie strony doszły do porozumienie po to, żeby Polskę pchnąć na nowe tory i żeby dać Polakom wolność - mówi Jacek Wasilewski. Drugi typ tej komedii opowiadają Amerykanie, według których nie Solidarność jest tą najbardziej aktywną stroną, która doprowadziła do zwycięstwa 1989 roku, ale generał Jaruzelski, który przy pomocy członków Solidarności zreformował system gospodarczy. A wszystko w ramach odwilży między Bushem i Gorbaczowem. - I w jednej i w drugiej historii jest ziarenko prawdy - zauważa autor. Ważne tylko kto opowiada historię i co chce w niej uwypuklić.
Jacek Wasilewski wyjaśnia również, dlaczego w amerykańskich podręcznikach do historii to nie Lech Wałęsa jest tym, który zapoczątkował demokratyczne przemiany w Europie Wschodniej, a są nimi Vaclav Havel i… Adam Michnik.
W audycji również rozmowa z Leszkiem Engelkingiem, tłumaczem książek Vladimira Nabokova o powieści Paula Russella "Zmyślone życie Siergieja Nabokova". To zbeletryzowana biografia młodszego brata pisarza, ukazująca życie w przedrewolucyjnej Rosji, a potem w Paryżu lat 20. i 30. XX wieku i w Berlinie w czasie II wojny światowej.
Posłuchaj zapisu całej audycji, którą prowadziła Magda Mikołajczuk.
(ag)

Czytaj także

Okrągły Stół – spojrzenie z lotu ptaka

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2009 20:46
Leszek Miller: To jedno z największych wydarzeń w historii Polski. Zbigniew Bujak: Zgadzam się z Frasyniukiem, że gen. Jaruzelskiemu należy się pomnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto Wolności: wybory 4 czerwca przyniosły demokrację

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2012 07:07
Kierowana przez Lecha Wałęsę "Solidarność" odniosła w wyborach 1989 spektakularne zwycięstwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kto wie, czy to nie najpiękniejsza data w polskiej historii"

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2012 17:13
23 lata temu odbyły się pierwsze w powojennej historii Polski częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne do Senatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiedza o Solidarności dotrze na krańce świata

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 15:40
Dwie nowe ekspozycje dotyczące Solidarności i transformacji politycznej w Europie pokazało Muzeum Historii Polski na platformie Google Cultural Institute.
rozwiń zwiń