"Obok Julii" to historia miłości i powojennej Polski

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2013 09:49
W audycji "Moje książki" Eustachy Rylski opowiada o swojej najnowszej książce, która jest historią tęsknoty za tym, co nie może się ziścić.
Audio
  • "Moje książki" 10 kwietnia 2013 (Kultura w radiowej Jedynce)
Eustachy Rylski
Eustachy RylskiFoto: Wikipedia/Szostaczek

Akcja "Obok Julii" rozpoczyna się latem 1963 roku. 20-letni Janek zafascynowany Hemingwayem spotyka swoją dawną nauczycielkę i młodzieńczą miłość, piękną Julię. Wkrótce okazuje się, ze kobieta pojawiła się tylko po to, by zniknąć. I to dosłownie. Janek pomaga jej uciec z komunistycznej Polski za granicę. Ten fakt wpłynie na całe jego życie.

/

Eustachy Rylski zauważa, że w każdej powieści można znaleźć wątki biograficzne, ale akurat w tym przypadku on nie ma nic wspólnego z powieściowym bohaterem. - Janek to nie ja - deklaruje gość audycji "Moje książki". Choć powieściowy Janek szefuje bazie samochodowej, a autor - jak się przyznał - w wieku 18 lat również kierował bazą samochodową. Janek zafascynowany jest Hemingwayem i przychodzi mu żyć w iście hemingwayowskim otoczeniu twardych mężczyzn.
Ernest Hemingway jest trzecim bohaterem powieści, choć fizycznie w niej nie występuje. Kiedy zaczyna się akcja powieści amerykański pisarz już od kilku miesięcy nie żyje. - Ale jest on obecny duchem - mówi Eustachy Rylski.

Gość radiowej Jedynki zauważa, że obecnie Hemingway jest zupełnie nieczytany. Przytacza spostrzeżenia ze spotkań z czytelnikami, podczas których pyta, czy ktoś czyta książki amerykańskiego pisarza. I nawet studenci polonistyki nie znają jego twórczości. Choć nic nie tracą, bo Eustachy Rylski z perspektywy czasu, poddaje twórczość Hemingwaya miażdżącej krytyce. - Uważam, że to był marny pisarz. On stworzył nieprawdopodobną legendę, ale to było płaskie, prostackie, jego metafory są obecnie zupełnie nieczytelne, puenty - jak mu się zdarzały na kilka opowiadań - to dobrze - ocenia gość Jedynki.
Posłuchaj całej audycji, w której Eustachy Rylski mówi co sądzi na temat starości, a Tadeusz Lewandowski poleca lektury na najbliższe dni.

Audycję prowadziła Magda Mikołajczuk.

(ag)

Zobacz więcej na temat: literatura

Czytaj także

"Jaruzelski z Solidarnością zmodernizowali Polskę"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 12:08
Tak Amerykanie widzą początek demokratycznych przemian w naszym kraju. W magazynie "Moje książki" o tym, jak różnie można patrzeć na historię, często humorystycznie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orwell. Nie wierzył w siebie. Pisał porażające rzeczy o Birmie

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 14:30
Pisał też o Stalinie i Czerwonym Kapturku - w nowo wydanej w Polsce książce pojawiły się nieznane teksty i mało znana twarz pisarza: był przyjacielem Polaków i żołnierzem straumatyzowanym wojną w Birmie.
rozwiń zwiń