X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zelda i F. S. Fitzgerald - historia wzajemnego uzależnienia

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 21:24
- Ta miłość zaczęła się od pociągu fizycznego, a przetrwała wszystkie burze i gromy. Mimo przelotnych miłostek do końca życia pozostał jej wierny. Dziś to się chyba nie zdarza - opowiada tłumaczka biografii żony i muzy autora "Wielkiego Gatsby'ego".
Audio
  • Zofia Zinserling o Zeldzie Fitzgerald, bohaterce książki "Zelda. Wielka miłość F. Scotta Fitzgeralda"(Moje książki/Jedynka)
Zelda Fitzgerald, Francis Scott Fitzgerald (1921, 1922)
Zelda Fitzgerald, Francis Scott Fitzgerald (1921, 1922)Foto: Gordon Bryant/Metropolitan Magazine/Wikimedia Commons/domena publiczna

- Ona lubiła gorszyć, figlować, zaskakiwać. Marzyły jej się Nowy Jork, sława, niesłychane przygody, towarzyskie podboje i w tym punkcie ich drogi się spotkały. On był w stanie zrealizować te jej marzenia - mówi w Jedynce Zofia Zinserling, tłumaczka książki "Zelda. Wielka miłość F. Scotta Fitzgeralda".

Zelda Fitzgerald, jak opowiada gość audycji "Moje książki", była także bardzo uzdolniona: tańczyła, pisała, rysowała. - W momencie kiedy się poznali nastąpiło zderzenie dwóch osobowości bardzo do siebie podobnych. Jego zafascynował ten podlotek, kobieta fatalna, ona zaś była zafascynowana nim, jako kimś, kto już zaczyna zdobywać sławę i pochodzi z innego świata, z północy Stanów Zjednoczonych.

/

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Wzajemna fascynacja przerodziła się w miłość i zakończyła małżeństwem, z którego urodziła się córeczka. Prowadząca bujne życie towarzyskie para często bywała bohaterami skandali. Z czasem jednak w ich relacji pojawiły się skazy. - Pierwotnie jego utwory miały ją za bohaterkę, czerpał również z tego, co ona pisała. Zelda początkowo nie miała o to pretensji, ale z czasem zaczęło ją to uwierać. Później, gdy zachorowała, całe ich życie opisał w powieści "Czuła jest noc", która opowiada o jej chorobie psychicznej. To jej robiło wyraźną przykrość - opowiada tłumaczka w rozmowie z Magdą Mikołajczuk.

Gdy ona trafiła do kliniki on zamieszkał z inną kobietą, ale do końca życia pisali do siebie listy. - To są listy bardzo dziwne, bo z jednej strony pełne miłości i oddania, z drugiej pretensji. Do końca życia byli od siebie uzależnieni - uważa Zofia Zinserling.

Jaki był stosunek państwa Fitzgerald do córki? Kim byłby pisarz gdyby nie spotkał Zeldy na swej drodze? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Moje książki" na antenie Jedynki w każdą środę tuż po godz. 20.00

(asz)

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mendoza: można być barcelończykiem, a nie być kibicem Barcy

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 21:56
Jeden z bohaterów najnowszej książki Eduardo Mendozy "Awantura o pieniądze albo życie" ma plan, żeby porwać dla okupu całą drużynę FC Barcelona lecącą samolotem. Z pisarzem, który przyjechał do Polski na Targi Książki rozmawiała Magda Mikołajczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cabré: szczęśliwy, że "szaleńców" jest aż tylu

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 21:25
- Nigdy, nigdy w swoim życiu nie miałem intencji, by napisać bestseller. Wielkim zaskoczeniem jest dla mnie ogromny sukces "Wyznaję", od początku wydawało mi się, że poprzeczka będzie postawiona wysoko i ostatecznie tylko jakiś szaleniec sięgnie po tę książkę - powiedział Jaume Cabré w rozmowie z Magdą Mikołajczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

William Merwin: Herbert reprezentował głos Polski

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2013 22:48
- To, co jest wspaniałe w Polakach, to niezwykły duch. Potrafił się on odradzać mimo ciągłych kłopotów z sąsiadami, którzy zachowywali się jak wielkie łobuzy bijące słabszych na szkolnym boisku - powiedział Jedynce amerykański poeta William Stanley Merwin.
rozwiń zwiń