Zelda i F. S. Fitzgerald - historia wzajemnego uzależnienia

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 21:24
- Ta miłość zaczęła się od pociągu fizycznego, a przetrwała wszystkie burze i gromy. Mimo przelotnych miłostek do końca życia pozostał jej wierny. Dziś to się chyba nie zdarza - opowiada tłumaczka biografii żony i muzy autora "Wielkiego Gatsby'ego".
Audio
  • Zofia Zinserling o Zeldzie Fitzgerald, bohaterce książki "Zelda. Wielka miłość F. Scotta Fitzgeralda"(Moje książki/Jedynka)
Zelda Fitzgerald, Francis Scott Fitzgerald (1921, 1922)
Zelda Fitzgerald, Francis Scott Fitzgerald (1921, 1922)Foto: Gordon Bryant/Metropolitan Magazine/Wikimedia Commons/domena publiczna

- Ona lubiła gorszyć, figlować, zaskakiwać. Marzyły jej się Nowy Jork, sława, niesłychane przygody, towarzyskie podboje i w tym punkcie ich drogi się spotkały. On był w stanie zrealizować te jej marzenia - mówi w Jedynce Zofia Zinserling, tłumaczka książki "Zelda. Wielka miłość F. Scotta Fitzgeralda".

Zelda Fitzgerald, jak opowiada gość audycji "Moje książki", była także bardzo uzdolniona: tańczyła, pisała, rysowała. - W momencie kiedy się poznali nastąpiło zderzenie dwóch osobowości bardzo do siebie podobnych. Jego zafascynował ten podlotek, kobieta fatalna, ona zaś była zafascynowana nim, jako kimś, kto już zaczyna zdobywać sławę i pochodzi z innego świata, z północy Stanów Zjednoczonych.

/

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Wzajemna fascynacja przerodziła się w miłość i zakończyła małżeństwem, z którego urodziła się córeczka. Prowadząca bujne życie towarzyskie para często bywała bohaterami skandali. Z czasem jednak w ich relacji pojawiły się skazy. - Pierwotnie jego utwory miały ją za bohaterkę, czerpał również z tego, co ona pisała. Zelda początkowo nie miała o to pretensji, ale z czasem zaczęło ją to uwierać. Później, gdy zachorowała, całe ich życie opisał w powieści "Czuła jest noc", która opowiada o jej chorobie psychicznej. To jej robiło wyraźną przykrość - opowiada tłumaczka w rozmowie z Magdą Mikołajczuk.

Gdy ona trafiła do kliniki on zamieszkał z inną kobietą, ale do końca życia pisali do siebie listy. - To są listy bardzo dziwne, bo z jednej strony pełne miłości i oddania, z drugiej pretensji. Do końca życia byli od siebie uzależnieni - uważa Zofia Zinserling.

Jaki był stosunek państwa Fitzgerald do córki? Kim byłby pisarz gdyby nie spotkał Zeldy na swej drodze? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Moje książki" na antenie Jedynki w każdą środę tuż po godz. 20.00

(asz)

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA literatura

Czytaj także

Mendoza: można być barcelończykiem, a nie być kibicem Barcy

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 21:56
Jeden z bohaterów najnowszej książki Eduardo Mendozy "Awantura o pieniądze albo życie" ma plan, żeby porwać dla okupu całą drużynę FC Barcelona lecącą samolotem. Z pisarzem, który przyjechał do Polski na Targi Książki rozmawiała Magda Mikołajczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cabré: szczęśliwy, że "szaleńców" jest aż tylu

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 21:25
- Nigdy, nigdy w swoim życiu nie miałem intencji, by napisać bestseller. Wielkim zaskoczeniem jest dla mnie ogromny sukces "Wyznaję", od początku wydawało mi się, że poprzeczka będzie postawiona wysoko i ostatecznie tylko jakiś szaleniec sięgnie po tę książkę - powiedział Jaume Cabré w rozmowie z Magdą Mikołajczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

William Merwin: Herbert reprezentował głos Polski

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2013 22:48
- To, co jest wspaniałe w Polakach, to niezwykły duch. Potrafił się on odradzać mimo ciągłych kłopotów z sąsiadami, którzy zachowywali się jak wielkie łobuzy bijące słabszych na szkolnym boisku - powiedział Jedynce amerykański poeta William Stanley Merwin.
rozwiń zwiń