Autor "Bezsenności w Tokio" i powroty niedoskonałe. "Humor wylewa się ze mnie bez zamiaru"

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 21:41
- "Powrót niedoskonały" to miała być w zamyśle niesłychanie poważna i głęboka książka - mówi Marcin Bruczkowski o swoim najnowszym dziele. Przyznaje jednak, że lubi przekazywać treści ważne pod warstwą lekką i przyjemną.
Audio
  • Marcin Bruczkowski o swojej najnowszej książce "Powrót niedoskonały" (Moje książki/Jedynka)
Marcin Bruczkowski w studiu radiowej Jedynki
Marcin Bruczkowski w studiu radiowej JedynkiFoto: Agnieszka Szałowska/Polskie Radio

Kiedy Robert, bohater "Powrotu niedoskonałego" postanowił wrócić do Polski po osiemnastu latach w Azji, nie wiedział, że spotka pod warszawskim mostem bezdomnego, japońskiego biznesmena. Powroty są często trudne, a zawsze inne, niż oczekiwaliśmy. Robert – obcy na własnym podwórku – próbuje zaprzyjaźnić się ze współczesną Polską, jednak wciąż prześladują go duchy Japonii i… PRL-u. Czy istnieje jeszcze miejsce, które będzie mógł nazwać domem?

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Podobnie jak swój bohater Marcin Bruczkowski wrócił do Polski po wielu latach spędzonych w Japonii. Swoje obserwacje i przeżycia z pobytu w Kraju Kwitnącej Wiśni przekazywał już polskiemu czytelnikowi w książkach "Radio Yokohama", "Singapur, czwarta rano", "Zagubieni w Tokio" i "Bezsenność w Tokio". - Ja rzeczywistości japońskiej nie odbieram jako specjalnie egzotycznej, jest masa podobieństw między Polską i Japonią. To w Stanach Zjednoczonych widzę autentyczną egzotykę - powiedział w rozmowie z Anną Stempniak.

W najnowszej powieści gość "Moich książek" chciał pokazać sytuację odwrotną - życie Japończyków w Polsce i fakt, że dobrze odnajdują się w naszym kraju. - Dużo piszę o ludziach, którzy są obcy, w różnych aspektach i na różnych poziomach. Zderzenia zachodzą tak naprawdę na poziomie międzyludzkim - powiedział w Jedynce.

Jakie zmiany w Polsce Bruczkowski zauważył po powrocie do kraju? Jak pracuje i czym w jego życiu jest muzyka?

"Moje książki" na antenie Jedynki w każdą środę tuż po godz. 20.00.

(asz)

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kozakiewicz: pisaniu "Nie mówcie mi, jak mam żyć" towarzyszyło wiele łez

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 15:10
- Swoją historię bardzo szczerze opowiedziałem Michałowi Polowi. Czasem nam obu były potrzebne przerwy na otarcie łez, bo jego też bolało to, co słyszał - mówił w Jedynce Władysław Kozakiewicz w związku z premierę autobiografii "Nie mówcie mi, jak mam żyć".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy rozumieją książki Helgasona lepiej niż inni czytelnicy

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 03:31
Islandczyk Hellgrimur Helgason jest zdania, że jak mało który naród potrafimy docenić czarny humor, zawarty w jego powieściach. Jak podkreśla, w swojej literaturze zawsze starał się łączyć sprawy poważne i komiczne, bo takie jest życie.
rozwiń zwiń