X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ta poezja smakuje najlepiej: ubiera w słowa najtrudniejsze sprawy

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2013 05:53
Po co czytamy poezję? Co nam ona daje? Czego w niej szukamy albo nie znajdujemy? O poezji rozmawialiśmy m.in. z laureatami Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
Audio
Poeci Krystyna Dąbrowska i Łukasz Jarosz zostali ex aequo laureatami pierwszej edycji poetyckiej Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, którą wręczono w Krakowie.
Poeci Krystyna Dąbrowska i Łukasz Jarosz zostali ex aequo laureatami pierwszej edycji poetyckiej Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, którą wręczono w Krakowie.Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Poeci Krystyna Dąbrowska i Łukasz Jarosz zostali pierwszymi laureatami Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Konkurs budził duże emocje, bo wyróżnienie zostało przyznane po raz pierwszy. Uroczyste wręczenie nagrody i kwoty 200 tys. zł odbyło się w sobotę 16 listopada w Krakowie. Choć miała trafić ona do jednej osoby, to międzynarodowe jury nie mogło się zdecydować i podzieliło ją pomiędzy dwóch twórców.

fot.
fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Dla Krystyny Dąbrowskiej ten rok należy do niezwykle udanych. W październiku została laureatką Nagrody Fundacji im. Kościelskich. – Dowiedziałam się o wygranej z wiadomości od znajomych, gdyż byłam wówczas na krótkich wakacjach i nie zaglądałam do poczty elektronicznej – mówi poetka. Informację o wygranej Nagrodzie im. Wisławy Szymborskiej również przyjęła z ogromnym zaskoczeniem. – Po Kościelskich sądziłam, że to już wystarczająco dużo wyróżnień jak na ten rok. Nie oczekiwałam więcej. Wiele osób mówiło mi również, że żadne jury nie lubi się powtarzać. A jednak się tak stało – mówi Krystyna Dąbrowska.
Zaskoczenie, radość i oszołomienie ogarnęły poetkę, gdy dotarła do niej dobra wiadomość o wygranej. - Uważam, że to nic wstydliwego mówić o wygranej pieniężnej, bo jest to prawdziwe wsparcie i realna pomoc dla kogoś, kto pisze – komentuje otrzymanie niebagatelnej sumy poetka. Jak dodaje, pracuje jako wolny strzelec, więc teraz nie musi się martwić o pieniądze, m.in. na różne wyjazdy.

Kultura w radiowej Jedynce >>>
Wiele wierszy z nagrodzonego tomu "Białe krzesła" były zapisem refleksji z podróży. – Wyjazdy bardzo mnie inspirują. W ostatnim tomiku tak się złożyło, że wierszy z podróży jest więcej, choć gdziekolwiek jestem, to interesują mnie przede wszystkim ludzie i sytuacje, które nie muszą się dziać w egzotycznym miejscu. Ono jest tylko scenerią – podkreśla autorka.
Jak twierdzi Krystyna Dąbrowska, wiersze same do niej przychodzą i to one decydują o czym mają być. – Najtrudniej jest publikować czy spotykać się z krytyką wierszy miłosnych, bo jest to najbardziej intymne, osobiste. Nie jest mi łatwo wychodzić z nimi do ludzi – tłumaczy.

fot,
fot, PAP/Jacek Bednarczyk

Łukasz Jarosz poza pisaniem wierszy, gra na perkusji i jest nauczycielem w szkole podstawowej. Jak twierdzi, nie ma potrzeby bycia sławnym. – Po wygranej może być trudniej, ale będę się starał ukrywać i robić różne uniki – komentuje poeta. Inspiracją dla jego twórczości są m.in. bliscy, przyjaciele i sąsiedzi. – Nie rozmawiam z rodziną na temat wierszy, które ich dotyczą. Jest to zbyt intymne i prywatne. Być może wstydzimy się rozmawiać o nich – mówi Jarosz.
Dlaczego warto czytać poezję? Co nowego wnosi do naszego życia? Jakie są zalety czytania wierszy w oryginale? Posłuchaj całej rozmowy!
Audycję "Moje książki" poprowadziła Magda Mikołajczuk.
sm

Zobacz więcej na temat: KULTURA literatura poezja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Laureatka Nagrody Kościelskich: opłacę sobie ZUS

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2013 16:45
W Miłosławiu wręczono najstarszą polską nagrodę literacką - Nagrodę Kościelskich. Tegoroczną laureatką jest Krystyna Dąbrowskia, która we wrześniu została wyróżniona za tomik wierszy "Białe krzesła".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagroda im. Szymborskiej dla Dąbrowskiej i Jarosza

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2013 21:09
Krystyna Dąbrowska i Łukasz Jarosz laureatami Nagrody Literackiej imienia Wisławy Szymborskiej.
rozwiń zwiń