Ziemowit Szczerek: jedź na Ukrainę, by lepiej zrozumieć Polskę

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 05:21
Dlaczego warto pojechać na Wschód? Bo warto się przekonać na własnej skórze, że gdzieś jest gorzej niż u nas. Bo można tam przeżyć coś intensywnego na postsowieckich gruzach. Bo można odkryć świat, który w mistrzowski sposób opisał Ziemowit Szczerek w "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”.
Audio
  • Tajna historia Słowian i trauma śmierci (Moje książki/ Jedynka)
Ziemowit Szczerek podczas uroczystości wręczenia Paszportów Polityki
Ziemowit Szczerek podczas uroczystości wręczenia Paszportów "Polityki"Foto: PAP/Stach Leszczyński

"Jaka szkoda, że Lwów już nie nasz" – pisze w swej książce laureat Paszportu "Polityki". Autor w chwili otrzymania nagrody był bardzo zaskoczony, bo nie spodziewał się takiego wyróżnienia. - Nie nastawiałem się specjalnie. Strasznie się cieszę. Słyszałem głosy, że ten wybór może świadczyć o tym, że zdecydowano się wpuścić kogoś nowego na scenę - mówi Ziemowit Szczerek.
Autor przyznaje, że lubi podróżować sam, bo lepiej mu się wtedy myśli. Jednocześnie więcej widzi, bo nie koncentruje się na innej osobie. - Dzięki temu można wsysać w siebie całe otoczenie, żyć w nim, pulsować razem z nim. Podróżowanie samemu przypomina jakiś trans, dzięki któremu można wsłuchać się w siebie i poczuć coś naprawdę istotnego - mówi pisarz.

Bohaterowie naszych lektur >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Ukraina, jak przyznaje Szczerek, wessała go i zafrapowała. Nie bez znaczenia dla niego był fakt, że wiele elementów polskiej rzeczywistości zaklętych jest w ukraińskiej codzienności. - Można je wyłuskać i wtedy łatwiej zrozumieć Polskę. Wiele rzeczy, które są tutaj, swoje korzenie mają tam, a nie na Zachodzie - tłumaczy pisarz.

Nagrodę tygodnika "Polityka" Ziemowit Szczerek otrzymał za książkę o Ukrainie "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian". Członkowie kapituły Paszportów "Polityki" docenili "przewrotną i wspaniale napisaną książkę, która pokazuje, że żadna podróż, a zwłaszcza podróż na Wschód, nie jest niewinna".

Paszporty "Polityki" przyznane. Zobacz, kto je dostał >>>

Ziemowit Szczerek urodził się w 1978 roku w Radomiu. Z wykształcenia jest prawnikiem. Oprócz pisarstwa zajmuje się także dziennikarstwem i tłumaczeniem. W swojej pierwszej książce - "Rzeczpospolita zwycięska" - prezentował alternatywną historię Polski. Obecnie mieszka w Krakowie.

Dlaczego Polacy czują się lepsi od Ukraińców? Czemu mieszkańcy Ukrainy nas podziwiają i uważają Polskę za lepszą wersję swojego kraju? Czym jest reportaż gonzo? Posłuchaj całej rozmowy.

Zabawy z językiem >>>

Drugim gościem audycji była Inga Iwasiów - autorka książki "Umarł mi", będącej zapisem żałoby po śmierci ojca. Czytaj więcej >>>

Audycję "Moje książki" poprowadziła Magda Mikołajczuk.

sm/pg

Zobacz więcej na temat: KULTURA literatura polityka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paszporty "Polityki" 2013 rozdane! Poznaj laureatów

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 20:49
Znamy już laureatów Paszportów "Polityki" za 2013 rok. Nagrody przyznano w siedmiu kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz kreator kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paszporty "Polityki" przyznane. Zobacz, kto je dostał

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 21:50
Dawid Ogrodnik, Ziemowit Szczerek, Marcin Masecki, Apollon Musagete Quartett, Aneta Grzeszykowska, Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin oraz Tomasz Stańko to laureaci Paszportów "Polityki". Nagrody wręczono we wtorek w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. W radiowej Jedynce relacja z uroczystości i rozmowy z laureatami.
rozwiń zwiń