"Ranczo" na ekranie i na kartach książki. Serial wyprzedza rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 15:47
W maju tego roku widzowie telewizyjnie będą mogli oglądać już 8 sezon popularnego serialu. Skąd wziął się pomysł na fabułę i czy to możliwe, by książka "Ranczo" bawiła jeszcze bardziej niż film opowiadali w Jedynce twórcy serialu.
Audio
  • Jerzy Niemczuk, Wojciech Adamczyk i Robert Brutter o pracy nad serialem i książką "Ranczo" (Kultura w Jedynce)
Na planie serialu Ranczo. Ilona Ostrowska (Lucy), Paweł Królikowski (Kusy)
Na planie serialu "Ranczo". Ilona Ostrowska (Lucy), Paweł Królikowski (Kusy)Foto: PAP/TVP/Jan Bogacz

Opowieść o perypetiach młodej Amerykanki Lucy, która osiedliła się w małej podlaskiej wsi Wilkowyje, gdzie odziedziczyła niewielki dworek, bawi polskich telewidzów od 2006 roku. Pomysłodawca i scenarzysta serialu Robert Brutter przeczytał historię pewnej Amerykanki, którą w polskiej wsi wybrano sołtysem, ale przyznaje, że znaczenie dla doboru tematyki miała znaczenie także tęsknota za odrobiną spokoju i dystansu.

Rozmowy o kulturze na kanale Polskiego Radia na YouTube >>>

/

Współscenarzysta serialu Jerzy Niemczuk, który sam mieszka z daleka od miejskiego chaosu wiele pomysłów na sceny i postaci zaczerpnął z życia. W projekt włączyli się znakomici aktorzy, m.in. Ilona Ostrowska, Cezary Żak (w podwójnej roli), Paweł Królikowski, Grzegorz Wons, Artur Barciś, Marta Lipińska, Katarzyna Żak, Franciszek Pieczka czy Tomasz Sapryk.

Kiedy reżyser Wojciech Adamczyk dostał pierwszych sześć odcinków do przeczytania nie mógł się od nich oderwać. - Cieszę się, że powstaje wersja powieściowa, bo my na planie wiemy jedną rzecz, której nie poznali nasi widzowie. Mianowicie czytaliśmy didaskalia, które same w sobie są bardzo smakowite, pełne humoru. Mam nadzieję, że wiele z tych smakołyków dotrze teraz do miłośników "Rancza" - powiedział w "Kulturze w radiowej Jedynce" .

Jerzy Niemczuk przyznaje, że pisanie powieści już po pracy nad scenariuszem było zadaniem karkołomnym. - Zajęło mi to więcej czasu niż przypuszczałem, mam nadzieję, że i efekt będzie lepszy niż przypuszczałem - mówił w radiowej Jedynce.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Jaki dar pozwala scenarzystom pisać niezmiernie aktualną fabułę? W jakich wartościach twórcy upatrują źródeł sukcesu serialu? Dlaczego na miejsce realizacji zdjęć wybrano wieś Jeruzal? Jak do pracy ekipy odnoszą się jej mieszkańcy? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której znalazły się także wypowiedzi aktorów serialu.

(asz)

Zobacz więcej na temat: aktorzy telewizja