Aleksander Gierymski - genialny outsider polskiej sztuki

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 19:40
- To jeden z najbardziej bezkompromisowych i niezależnych artystów swojej epoki. Nigdy nie podporządkował się narzuconym z góry konwencjom stylistycznym - mówi Ewa Micke-Broniarek, kustosz i kuratorka wystawy poświęconej malarzowi Aleksandrowi Gierymskiemu.
Audio
  • Aleksander Gierymski - artysta wyjątkowy (Rozdroża kultury/ Jedynka)
Obraz Trumna chłopska, olej na płótnie, Aleksander Gierymski. Obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie
Obraz Trumna chłopska, olej na płótnie, Aleksander Gierymski. Obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Dla Muzeum Narodowego w Warszawie postać Aleksandra Gierymskiego jest bardzo symboliczna. To właśnie wystawa dzieł tego malarza zainaugurowała działalność tej instytucji w 1938 roku. - Chcieliśmy teraz nawiązać do tamtej wystawy. Zachowaliśmy układ chronologiczny, choć osią narracji jest pokazanie warsztatu artysty, jego poszukiwań w zakresie doskonalenia formy artystycznej dzieł, jego fascynacji światłem, która przewijała się przez całą twórczość - wyjaśnia Ewa Micke-Broniarek .
Kultura w radiowej Jedynce >>>

Aleksander Gierymski był niestrudzonym obserwatorem życia - zwłaszcza Warszawy. Tych części miasta, które przedtem nigdy nie były tematem sztuki; traktowane jako wstydliwe i niegodne. Jego obrazy, jak "Pomarańczarka", "Brama na Starym Mieście", "Przystań na Solcu", "Trąbki", "Piaskarze", prezentują sceny z życia biedoty Powiśla i Starówki.

Aleksander
Aleksander Gierymski "Święto Trąbek I". Fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

Wystawę dzieł Aleksandra Gierymskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie ukazuje jego malarstwo, rysunki i grafiki, które tworzył dla warszawskich pism ilustrowanych końca XIX wieku. Można na niej zobaczyć prawie 120 obrazów i szkiców olejnych, 66 rysunków, jeden szkicownik, a także blisko 150 drzeworytów wykonanych według rysunków artysty. Większość prac pochodzi ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, pozostałe wypożyczono z osiemnastu muzeów polskich, dwóch instytucji zagranicznych oraz z wielu kolekcji prywatnych.

Wywiady z ludźmi kultury w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Co ciekawe, warszawska wystawa to część projektu "Bracia Gierymscy" przygotowanego we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie. - Aleksander i Maksymilian Gierymscy to jedyny taki przypadek w sztuce polskiej, gdzie mamy do czynienia z dwoma tak genialnymi braćmi. Ewenementem jest również to, że będziemy mogli udostępnić, niemal w tym samym czasie, pełne zespoły dzieł świetnych malarzy, a takiej okazji do tej pory nie było i pewnie już nigdy nie będzie - podusmowuje Ewa Micke-Broniarek, kustosz i kuratorka wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Aleksander
Aleksander Gierymski, obraz Żydówka z pomarańczami, olej, płótno. Fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

Jak zmieniał się styl malarza? Skąd czerpał inspiracje? Kto wywierał największy wpływ na jego twórczość? Posłuchaj całej rozmowy.

Patronem wystawy twórczości Aleksandra Gierymskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie jest Polskie Radio.

"Rozdroża kultury" prowadził Michał Montowski.

sm, pg

Czytaj także

Premiera odświeżonej "Pomarańczarki"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 07:53
Zwiedzający Muzeum Narodowe w Warszawie mogą już oglądać obraz Aleksandra Gierymskiego. Po 14 miesiącach zakończyła się konserwacja znalezionego w 2011 roku dzieła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Gierymski w Muzeum Narodowym. Weryfikacja kanonu

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 15:35
Od czwartku w Warszawie można będzie oglądać wystawę dzieł polskiego realisty. Zaprezentowana zostanie niemal cała spuścizna młodszego z braci Gierymskich.
rozwiń zwiń