"Ulice Złego". Zobacz Warszawę z czasów Leopolda Tyrmanda

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 14:03
W warszawskim Muzeum Literatury otwarto wystawę "Ulice Złego" nawiązującą do słynnej powieści Leopolda Tyrmanda. Ekspozycja odtwarza obraz Warszawy z 1954 roku nakreślony przez pisarza.
Audio
  • Wystawa "Ulice Złego" w Muzeum Literatury w Warszawie (Kultura w radiowej Jedynce)
Wernisaż wystawy pt. Ulice Złego w Muzeum Literatury w Warszawie
Wernisaż wystawy pt. "Ulice Złego" w Muzeum Literatury w WarszawieFoto: PAP/Jakub Kamiński

Automat z kolorowymi skarpetkami, bo takie uwielbiał Tyrmand. Piwo z kija serwowane w barze Słodycz, gdzie zbierała się banda Filipa Merynosa, jabłka z Bazaru Różyckiego, mieszkania w ruinach - to niektóre z wielu elementów wystawy "Ulice Złego".

Kultura w radiowej Jedynce >>>

- Jest ona skonstruowana dwuliniowo. Mamy tu ścieżkę historyczną, która jest budowana za pomocą archiwalnych numerów gazet, plakatów propagandowych i dokumentów oraz ścieżkę literacką, czyli bohaterowie "Złego" wprowadzeni za pomocą rysunków komiksowych autorstwa Zuzanny Rosińskej-Waś i przedmiotów codziennego użytku, które pozwalają nam zbliżyć się do tego świata - tłumaczyła w "Kulturze w radiowej Jedynce" Joanna Pogorzelska, kuratorka i współautorka wystawy.

Powieść "Zły" opisuje powojenną rzeczywistość dźwigającej się z ruin Warszawy. Obraz tamtego miasta przywołują w Muzeum Literatury archiwalne zdjęcia ukazujące m.in. ulice Krochmalną, Żelazną i Wronią, czyli tzw. warszawski Dziki Zachód.

- Po bombardowaniach ostały się tam jedynie szkielety kamienic, a pomiędzy nimi była pustka. Wśród tych wolnych przestrzeni półświatek załatwiał swoje interesy, dochodziło do chuligańskich wybryków, a zdarzało się, że ginęli również ludzie. To były bardzo niebezpieczne miejsca - podkreślała Joanna Pogorzelska.

Wystawę "Ulice Złego" można oglądać do marca 2015 roku.

Rozmawiała Magda Mikołajczuk.

pg/ag

Czytaj także

Xawery Żuławski: mam sposób na Tyrmanda

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 15:00
- Gdyby Leopold Tyrmand urodził się w USA i napisał "Złego" w Ameryce, to dzisiaj mielibyśmy dziesiątki komiksów na ten temat i kilka ekranizacji – powiedział w radiowej Jedynce Xawery Żuławski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matthew Tyrmand: wiedzę o ojcu czerpię z książek

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 23:40
Leopold Tyrmand był znany z kolorowego życia i upodobania do kolorowych skarpetek. Dla syna pisarz to przede wszystkim LT. Miał zaledwie cztery lata, gdy zmarł znany pisarz, więc o tym jakim ojciec był człowiekiem Matthew Tyrmand dowiedział się czytając na jego temat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Xawery Żuławski: Tyrmand miał styczność z superbohaterami

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 20:00
– Gdyby nie komunizm i dzieje naszego kraju, znajdowałbym się dziś w sytuacji, w której bym pewnie ekranizował "Zły rezurekcja" albo "Zły powraca", a w Nowym Jorku ta książka byłaby do kupienia na wielu stoiskach – mówił Xawery Żuławski, który pracuje nad filmem na podstawie powieści Leopolda Tyrmanda.
rozwiń zwiń