X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Ulice Złego". Zobacz Warszawę z czasów Leopolda Tyrmanda

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 14:03
W warszawskim Muzeum Literatury otwarto wystawę "Ulice Złego" nawiązującą do słynnej powieści Leopolda Tyrmanda. Ekspozycja odtwarza obraz Warszawy z 1954 roku nakreślony przez pisarza.
Audio
  • Wystawa "Ulice Złego" w Muzeum Literatury w Warszawie (Kultura w radiowej Jedynce)
Wernisaż wystawy pt. Ulice Złego w Muzeum Literatury w Warszawie
Wernisaż wystawy pt. "Ulice Złego" w Muzeum Literatury w WarszawieFoto: PAP/Jakub Kamiński

Automat z kolorowymi skarpetkami, bo takie uwielbiał Tyrmand. Piwo z kija serwowane w barze Słodycz, gdzie zbierała się banda Filipa Merynosa, jabłka z Bazaru Różyckiego, mieszkania w ruinach - to niektóre z wielu elementów wystawy "Ulice Złego".

Kultura w radiowej Jedynce >>>

- Jest ona skonstruowana dwuliniowo. Mamy tu ścieżkę historyczną, która jest budowana za pomocą archiwalnych numerów gazet, plakatów propagandowych i dokumentów oraz ścieżkę literacką, czyli bohaterowie "Złego" wprowadzeni za pomocą rysunków komiksowych autorstwa Zuzanny Rosińskej-Waś i przedmiotów codziennego użytku, które pozwalają nam zbliżyć się do tego świata - tłumaczyła w "Kulturze w radiowej Jedynce" Joanna Pogorzelska, kuratorka i współautorka wystawy.

Powieść "Zły" opisuje powojenną rzeczywistość dźwigającej się z ruin Warszawy. Obraz tamtego miasta przywołują w Muzeum Literatury archiwalne zdjęcia ukazujące m.in. ulice Krochmalną, Żelazną i Wronią, czyli tzw. warszawski Dziki Zachód.

- Po bombardowaniach ostały się tam jedynie szkielety kamienic, a pomiędzy nimi była pustka. Wśród tych wolnych przestrzeni półświatek załatwiał swoje interesy, dochodziło do chuligańskich wybryków, a zdarzało się, że ginęli również ludzie. To były bardzo niebezpieczne miejsca - podkreślała Joanna Pogorzelska.

Wystawę "Ulice Złego" można oglądać do marca 2015 roku.

Rozmawiała Magda Mikołajczuk.

pg/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Xawery Żuławski: mam sposób na Tyrmanda

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 15:00
- Gdyby Leopold Tyrmand urodził się w USA i napisał "Złego" w Ameryce, to dzisiaj mielibyśmy dziesiątki komiksów na ten temat i kilka ekranizacji – powiedział w radiowej Jedynce Xawery Żuławski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matthew Tyrmand: wiedzę o ojcu czerpię z książek

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 23:40
Leopold Tyrmand był znany z kolorowego życia i upodobania do kolorowych skarpetek. Dla syna pisarz to przede wszystkim LT. Miał zaledwie cztery lata, gdy zmarł znany pisarz, więc o tym jakim ojciec był człowiekiem Matthew Tyrmand dowiedział się czytając na jego temat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Xawery Żuławski: Tyrmand miał styczność z superbohaterami

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 20:00
– Gdyby nie komunizm i dzieje naszego kraju, znajdowałbym się dziś w sytuacji, w której bym pewnie ekranizował "Zły rezurekcja" albo "Zły powraca", a w Nowym Jorku ta książka byłaby do kupienia na wielu stoiskach – mówił Xawery Żuławski, który pracuje nad filmem na podstawie powieści Leopolda Tyrmanda.
rozwiń zwiń