Zmarła Maria Czubaszek. Przypominamy archiwalny wywiad

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2016 09:00
Autorka tekstów piosenek, scenarzystka, felietonistka, dziennikarka i jurorka licznych przeglądów kabaretowych miała 76 lat.
Audio
  • Maria Czubaszek: mam dwie miłości życia (Świąteczna Jedynka)
Maria Czubaszek
Maria CzubaszekFoto: Wojciech Kusiński/PR

W 1966 roku związała się z Programem III Polskiego Radia. Najbardziej znana jest z tekstów satyrycznych pisanych dla znanych aktorów i prezentowanych w radiowej Trójce. Była autorką słuchowisk "Dym z papierosa", "Małgorzaty jego życia", "Dzień dobry, jestem z Kobry" oraz "Serwus, jestem nerwus". Jej radiowe audycje satyryczne wykonywali Irena Kwiatkowska, Bohdan Łazuka, Wojciech Pokora i Jerzy Dobrowolski.

Piosenki z jej tekstami śpiewali m.in. Alibabki, Ewa Bem, Katarzyna Cerekwicka, Andrzej Dąbrowski, Ewa Kuklińska, Grażyna Łobaszewska, Grzegorz Markowski, Krystyna Prońko, Ryszard Rynkowski, Trubadurzy i Vox.

Maria Czubaszek wielokrotnie odwiedzała Polskie Radio jako gość audycji. W wywiadzie radiowej Jedynki w 2014 roku wyznała, że ma dwie miłości. - Należą do nich Jerzy Dobrowolski i Woody Allen - mówiła.

Jak tłumaczyła, Wooddy Allen nie jest w jej zasięgu rażenia, a Jerzy Dobrowolski nie żyje, dlatego o prawdziwej miłości może mówić jedynie w odniesieniu do swojego męża, muzyka i kompozytora  Wojciecha Karolaka oraz do dziennikarza i satyryka Artura Andrusa. - To miłość na tle zawodowym, bardzo się lubimy. Stwierdziliśmy nawet z mężem, że moglibyśmy go adoptować - powiedziała satyryczka.

Maria Czubaszek przyznała, że jest mało świąteczna. - Nie przypominam ani świątecznej piosenki, ani zajączka, ani nawet baranka - powiedziała. I choć Święta Wielkanocne to też czas wspomnień, ona sama nie lubi wracać do przeszłości. - Było, minęło, skończyło się i koniec - stwierdziła.

Najbardziej brakuje jej jednak Jerzego Dobrowolskiego znanego m.in. z filmów "Rejs", "Co mnie zrobisz jak mnie złapiesz" i "Poszukiwany, poszukiwana". - Był nie tylko wspaniałym reżyserem i aktorem. Namówił mnie do pisania - powiedziała Czubaszek w rozmowie z Marcinem Kusym.

Wymieniła też Irenę Kwiatkowską. - Dzięki niej zaistniałam jako aktorka radiowych słuchowisk. Nie dlatego, że świetnie pisałam, ale dzięki jej mistrzowskiej interpretacji tekstów - powiedziała Czubaszek. Jej zdaniem obecnie nie ma już aktorek tej klasy.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Marią Czubaszek.

tj/mp

Czytaj także

Anna Retmaniak: poprzez naiwność potrafiłam otworzyć ludzi

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2013 12:45
- Idę przez życie patrząc na świat i ludzi jak dziecko. To trafia do ludzi - przyznała Anna Retmaniak. Wybitna dziennikarka radiowej Jedynki wydała właśnie książkę "Portret słowem malowany".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bodo Kox: zawsze pociągali mnie outsiderzy

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 16:00
- Nie czuję się świetnie w rzeczywistości, często mam ochotę zapaść się pod ziemię, albo zniknąć, czasami świat mnie przeraża. Dlatego zawsze mnie pociągali dziwni bohaterowie - powiedział w radiowej Jedynce reżyser. Bodo Kox otrzymał nagrodę Orły w kategorii "Odkrycie roku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Juliusz Machulski: dobra sztuka teatralna jest lepsza od filmu

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 08:00
- Najlepszy teatr, który się przeżywa z żywym aktorem, zostawia we mnie więcej niż bardzo dobry film - powiedział w radiowej Jedynce reżyser. Twórca kinowych hitów: "Vabank", "Seksmisja", "Killer" czy "Vinci", wraca po latach do Lublina, by wyreżyserować swoją sztukę pt. "Machia".
rozwiń zwiń