Narodowy Instytut F. Chopina przygotowuje niezwykłą multimedialną aplikację

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 15:00
- To potężny projekt multimedialny, w który wpasowane mają zostać elementy muzyczne, zdjęcia i teksty. Nie jest to proste, ale jesteśmy już bliscy finału. W tym roku aplikacja na pewno pojawi się w wersji polskiej - mówił w Jedynce Wojciech Marchwica, dyr. ds. finansowych NIFC.
Audio
  • Wojciech Marchwica o projektach Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina realizowanych przy udziale funduszy UE (Kultura w radowej Jedynce)
Narodowy Instytut F. Chopina przygotowuje niezwykłą multimedialną aplikację
Foto: GlowImages/EastNews

W zamyśle twórców wspomniana aplikacja telefoniczna ma być rodzajem przewodnika po Europie śladami Fryderyka Chopina oraz szlakiem jego muzyki. O środki na realizację projektu Narodowy Instytut Fryderyka Chopina stara się z funduszy Unii Europejskiej.

Dzięki już pozyskanym pieniądzom z tzw. funduszy norweskich, NIFC realizuje natomiast projekt, który wskazuje na związki Fryderyka Chopina z norweskim pianistą i kompozytorem Thomasem Tellefsenem. - Tellefsen pełni w Norwegii tę samą funkcję, co Chopin w Polsce. Można powiedzieć, że był on katalizatorem tamtejszej twórczości narodowej - tłumaczył w "Kulturze w radiowej Jedynce" Wojciech Marchwica.

Do tej pory w ramach projektu przygotowano wystawę instrumentów ludowych z czasów Chopina i Tellefsena, którą można oglądać w Żelazowej Woli. W planach jest także sprowadzenie do Polski dzieł innych norweskich twórców, m.in. obrazów Edvarda Muncha.

Rozmawiał Michał Montowski.

pg/ag

Czytaj także

Chopin w podróży - biografia, która mierzy się z legendą

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 08:36
Dla miłośników Fryderyka Chopina ta książka to prawdziwa gratka! Henryk Nowaczyk bada mało znane epizody z biografii kompozytora i odkrywa zupełnie nowe, nieznane dotąd fakty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Thomas Tellefsen. Norweski dziedzic spuścizny Chopina

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 14:00
- Myślę, że byli dobrymi przyjaciółmi. Chopin uważał go za bardzo utalentowanego pianistę i kompozytora - tak o norweskim uczniu polskiego wirtuoza mówiła w Dwójce Ingrid Loe Dalaker, autorka wydanej niedawno w Polsce książki "Thomas Tellefsen w norweskiej i francuskiej kulturze muzycznej".
rozwiń zwiń