Największe grzechy współczesnej kultury wg Leszka Bugajskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 04:47
"Kupa kultury" to zbiór esejów o kulturze i współczesnej popkulturze autorstwa Leszka Bugajskiego. Autorytety, biografie, celebryci, depresja, elegancja, feminizm, to tylko niektóre z tytułów, które można znaleźć w książce. Z jej autorem rozmawialiśmy w radiowej Jedynce.
Audio
  • Największe grzechy współczesnej kultury (Kultura w radiowej Jedynce)
Czy książka historyczna przeżywa obecnie renesans?
Czy książka historyczna przeżywa obecnie renesans?Foto: Glow Images/East News

Czy tytuł "Kupa kultury" świadczy o tym, że coś w kulturze współczesnej należy zmienić? - Dokładnie tak, choć nie wiadomo, czy będzie to zmiana na lepsze. Na pewno będzie innaczej - mówi Leszek Bugajski. Jak wyjaśnia autor, może to nastąpić na skutek inwazji elektroniki, nowych możliwości przekazu i mediów, które zmieniają system funkcjonowania kultury.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

''

Prowadząca program Magdalena Mikołajczuk podkreśla, że podoba jej się w tej książce równowaga pomiędzy dostrzeganiem tego, co jest negatywne w kulturze, tego, co należałoby zmienić, a ciekawością nowych zjawisk i nie deprecjonowaniem ich tylko dlatego, że są nowe. - Uważam, że nie mamy co się obrażać na przemiany, które zachodzą w kulturze, nawet na to, że ona pod naporem popkultury zmienia się, co z punktu widzenia osób związanych z tradycyjną kulturą wysoką jest negatywnie oceniane. Kultura się zmienia i taka jest sytuacja, bo nic nie poradzimy na to, że cały ten system staje się coraz bardziej infantylny - mówi autor.
Jak dodaje Bugajski, należy się cieszyć z tego, że po fali zachłyśnięcia się możliwościami skomercjalizowanej kultury, zaczynają się odradzać tęsknoty za tym, by kultura spoważniała oraz, by pojawiły się w niej inne wartości, niż to, co jest w stanie opisać tabloid.

W tonacji kina >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Skąd dominacja infantylizmu we współczesnej kulturze? Dlaczego nie wstydzimy się ignorancji? Do czego potrzebni są nam celebryci? Co wspólnego z tabloidami mają literackie biografie? Na ten i wiele innych pytań dotyczących stanu dzisiejszej kultury i popkultury próbuje odpowiedzieć krytyk literacki Leszek Bugajski w zbiorze esejów "Kupa kultury".

Jakie są największe grzechy współczesnej kultury według autora? Z myślą o kim rynek popkultury tworzy nowe produkty? Posłuchaj całej rozmowy.

"Kulturę w Radiowej Jedynce" poprowadziła Magdalena Mikołajczuk.
Więcej o książkach w serwisie kulturalnym portalu PolskieRadio.pl >>>

sm/ag

Zobacz więcej na temat: KULTURA literatura

Czytaj także

Jan Cybis, liberalny malarz, który wierzył w artystyczny geniusz

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 04:31
Galeria w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu zgromadziła największą kolekcję prac znakomitego artysty Jana Cybisa. Miejsce należy wpisać na listę obowiązkowych miejsc do odwiedzenia dla wszystkich osób, które są wrażliwe na sztukę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jeśli troska o słowa zniknie, będziemy bełkotać". Pszoniak z Wielką Nagrodą "Dwóch Teatrów"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2014 23:00
- Słowo przestało mieć wagę, którą miało kiedyś, dziś słowo płynie, jak wszystko, szybko. Wydaje mi się, że to my, ludzie teatru, radia, którzy czują, co znaczyć może słowo, mają obowiązek zwracania na to uwagę. Szczególnie, że wiąże się to z naszym ojczystym językiem - mówił w Jedynce Wojciech Pszoniak.
rozwiń zwiń