Paulo Coelho: miłość jest silniejsza od rutyny

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 10:50
- Szukanie bezpieczeństwa w życiu nie powinno w nas zabić chęci do przygód i przeżycia czegoś wykraczającego ponad rutynę - powiedział w rozmowie z Jedynką brazylijski pisarz Paulo Coelho. Jego najnowsza powieść "Zdrada" niedawno trafiła do księgarni.
Audio
  • Paulo Coelho: miłość jest silniejsza od rutyny i bezpieczeństwa (Jedyna/Wieczór kulturalny)
Paulo Coelho
Paulo CoelhoFoto: PAP/DPA/Archiwum/Marc Müller

Rozmowa Doroty Kołodziejczyk z pisarzem miała miejsce w jego rezydencji w Genewie. Paulo Coelho zamieszkał tam w 2009 roku, po wielu latach podróży i zmieniania adresu właśnie Szwajcaria okazała się jego miejscem. - Nie sposób wytłumaczyć, dlaczego to właśnie to miejsce wybrałem. To jak wybór żony, czyli jednej z wielu tysięcy wspaniałych osób, które nas otaczają - powiedział.

Nawiązanie do małżeństwa nie było przypadkowe. W nowej powieści Coelho właśnie uczucie odgrywa pierwszoplanową rolę. Bohaterką "Zdrady" jest Linda. Ma 31 lat, kochającego męża, zdrowe i wzbudzające zachwyt dzieci, świetną pracę i zdaniem otoczenia prowadzi wręcz bajeczne życie.

"Zdrada" Paulo Coelho w radiowej Jedynce >>>

Takie są jednak tylko pozory. W życie Lindy wkrada się rutyna, apatia. Poczucie bezpieczeństwa i spokoju za wszelką cenę zabijają w niej entuzjazm. To zmienia się, gdy dziennikarka spotyka swojego pierwszego chłopaka. - Gdy okrywa na nowo pożądanie, rodzi się w niej bunt. Miłość to potężne uczucie, o tym traktuje moja książka - powiedział pisarz.

Gdy dochodzi do konfrontacji pomiędzy gorącym uczuciem, a życiowym spokojem i bezpieczeństwem, Linda stawia na szali w zasadzie całe swoje życie. Zasadnym było więc pytanie, czy istnieje coś takiego jak kontrolowane ryzyko, bezpieczny bunt przeciw rutynie? - Będziesz raniony, będziesz płacił cenę - to naturalne. To jak z grą w piłkę, zawsze istnieje ryzyko kontuzji i bólu, musisz mieć tego świadomość. We wszystkim, co robisz w życiu, trzeba być też przygotowanym na porażkę - skwitował Coelho.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

ac/tj

Czytaj także

Janusz Leon Wiśniewski: oddychałem atmosferą hotelu Grand

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 18:19
- Byłem w nim kiedyś incognito, myszkowałem i wybierałem pokoje, które opisałem, wędrowałem w nocy po korytarzach, spędzałem czas w barze - przyznał pisarz w radiowej Jedynce. Akcja jego najnowszej powieści pt. "Grand” rozgrywa się w słynnym sopockim hotelu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michalina Wisłocka prywatnie. Jej biografia niejedną osobę wprawi w zakłopotanie

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2014 13:19
- Szokuje np. życiem w trójkącie z przyjaciółką i mężem. Trójkąt był otwarty, bo przyjaciółka zdradzała męża i ją, mąż zdradzał je, a Michalina zakochiwała się platonicznie w co drugim profesorze Instytutu Pasteura - mówiła w radiowej Jedynce Violetta Ozminkowski, autorką książki "Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wykolejony", czyli horror w mrocznej Skandynawii

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2014 19:30
Handel kobietami, korupcja w policji, emigranci - takie m.in. tematy i problemy społeczne opisuje autor kryminałów Michael Katz Krefeld. Z pisarzem rozmawialiśmy w magazynie "Moje książki".
rozwiń zwiń