X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Płyta Pałacu Kultury zgrzyta. 60. urodziny PKiN

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 01:54
- Warszawa jest bardzo żywa, nawet odważyłbym się porównać ją z Berlinem. Ma szanse być nowym Berlinem - mówi Łukasz Lendziński. W "Kulturze w Radiowej Jedynce" rozmawialiśmy o polskiej stolicy i jej sercu - placu Defilad wraz z górującym nad nim Pałacem Kultury i Nauki.
Audio
  • Płyta Pałacu Kultury Zgrzyta (Kultura w radiowej Jedynce)
Projekt artystki Elizy Proszczuk, zrealizowany dla Teatru Dramatycznego można oglądać od 15 lipca na pl. Defilad w Warszawie przed wejściem do Teatru Dramatycznego. Instalację tworzą rzeźby jeleni, będące elementami archiwalnej scenografii. Pomalowane przez autorkę na złoto, reagują na ruch i przemawiają głosami pytanych o teatr mieszkańców stolicy
Projekt artystki Elizy Proszczuk, zrealizowany dla Teatru Dramatycznego można oglądać od 15 lipca na pl. Defilad w Warszawie przed wejściem do Teatru Dramatycznego. Instalację tworzą rzeźby jeleni, będące elementami archiwalnej scenografii. Pomalowane przez autorkę na złoto, reagują na ruch i przemawiają głosami pytanych o teatr mieszkańców stolicyFoto: PAP/Tomasz Gzell

W 2015 roku będziemy obchodzić 60-lecie istnienia Pałacu Kultury i Placu Defilad. Z tej okazji na Placu Defilad odbyła się 14 lipca debata zatytułowana "Plac Defilad - Płyta Zgrzyta! Zostawić?/zabudować?/eksperymentować?" .
Uczestnicy dyskusji pod przewodnictwem Sylwii Chutnik zastanawiali się nad problemem: dlaczego plac był dotychczas mało inspirujący? Jak go ożywić? Jak go pokonać? I co można zrobić już teraz, tego lata, na płycie Placu Defilad, aby stał się atrakcyjną częścią miasta?

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Michał Murawski, prywatnie związany z Warszawą, w której się urodził, jest zdania, że miasto to ma zarówno części bardzo piękne, jak i brzydkie. - Miasto jest bardzo dobrze zagospodarowane, świetnie skomunikowane i przede wszystkim bardzo zielone - komentuje antropolog architektury.

fot.
Projekt artystki Elizy Proszczuk, zrealizowany dla Teatru Dramatycznego. Instalację tworzą rzeźby jeleni, będące elementami archiwalnej scenografii fot. PAP/Tomasz Gzell

Jak dodaje Murawski, jest to bardzo fajne miasto, łączące w sobie różne sprzeczności, które dodają jej charakteru. - Fakt, że pośrodku Warszawy znajduje się Pałac Kultury i Nauki definiuje ją w ciekawy sposób - podkreśla antropolog.

Od 25 lat plac Defilad jest twardym orzechem do zgryzienia dla architektów i urbanistów. Pierwszy projekt zagospodarowania go pojawił się w 1992 roku. Wokół Pałacu miała powstać korona wyższych od niego wieżowców, które miały go skutecznie zasłonić. - Ten pomysł powtarzał się w wielu różnych wersjach aż do 2008 roku. Obecny plan zakłada, że będzie duży plac przed głównym wejściem do Pałacu Kultury z Muzeum Sztuki Nowoczesnej - opowiada Michał Murawski. 

Łukasz Lendziński w czasie debaty na temat Pałacu Kultury i Nauki proponował, by na placu przed nim stworzyć... basen. - Basen albo wiatę dla pasażerów, którzy przyjeżdżają małymi autobusikami, żeby spotkały się tam dwie różne kultury osób, których się nie oczekuje w tym miejscu. Zachęcamy do eksperymentowania, żeby nie wpaść w tzw. urbanistyczny skurcz, czyli poczucie, że musimy wybudować coś, co ma być wspaniałe i na wieki wieków - przekonuje ekspert, który na co dzień mieszka w Niemczech.

Reportaże w radiowej Jedynce >>>

Gośćmi w audycji "Kultura w Jedynce" byli uczestnicy debaty: Łukasz Lendziński i Michał Murawski. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Łukasz Lendziński to ekspert od awangardowych, ale sprawdzonych sposobów na ożywienie przestrzeni publicznej. Współzałożyciel niemieckiej grupy Umschichten - studia architektonicznego ze Stuttgartu, specjalizującego się architekturze tymczasowej i działaniach z mieszkańcami miasta.
Michał Murawski to antropolog architektury, autor pracy doktorskiej o życiu codziennym Pałacu Kultury w postkomunistycznej Warszawie na Uniwersytecie Cambridge.
"Kulturę w Radiowej Jedynce" poprowadziła Joanna Sławińska.
(sm/ag)

Zobacz więcej na temat: architektura Warszawa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Święty spokój to zaprzeczenie idei miasta

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 06:24
- Specyfika, tożsamość przestrzenna, społeczność i centrum, to warunki funkcjonowania miasta. Tworzenie dzielnic świętego spokoju, czyli sypialni, jest tego zaprzeczeniem - uważa urbanistka Magdalena Staniszkis.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa jak Paryż - w miniaturze

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 12:34
Grupa zapaleńców postanowiła stworzyć w Warszawie park makiet budynków, które zostały zniszczone w czasie wojny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ład i piękno a chaos. Gdzie zgubiliśmy sens miasta?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 11:00
Czy anarchia może cieszyć oko? Czy miasto powinno być uporządkowane i konstruowane zgodnie z planem? A może otwarte na inicjatywy oddolne, które wprowadzają świeżość i bywają bardzo udane? Która z dróg powinna wyznaczać dobre standardy na przyszłość?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wodewil warszawski", czyli powrót do międzywojnia

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2014 19:15
- Jedynym prawdziwym podziałem na teatry jest ten na sztuki dobre i złe – przekonywał w "Poranku Dwójki" krytyk teatralny Paweł Głowacki, mówiąc o najnowszym spektaklu Teatru Pijana Sypialnia, którego akcja rozgrywa się w międzywojennej stolicy.
rozwiń zwiń