Powstańcze piosenki. Jan Ołdakowski: one były nośnikiem legendy

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 21:24
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego mówił w Jedynce, że utwory, które powstawały podczas powstania odgrywały bardzo ważną rolę.
Audio
  • Jan Ołdakowski o powstańczych piosenkach (Jedynka)
1 sierpnia - 70 rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Mieszkańcy stolicy zebrali się na pl. Piłsudskiego i wspólnie śpiewają (nie) zakazane piosenki powstańcze
1 sierpnia - 70 rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Mieszkańcy stolicy zebrali się na pl. Piłsudskiego i wspólnie śpiewają (nie) zakazane piosenki powstańczeFoto: PAP/Leszek Szymański

Kilkanaście tysięcy warszawiaków śpiewało powstańcze piosenki. "Hej chłopcy", "Pałacyk Michla" zabrzmiały na Placu Piłsudskiego. Po raz ósmy Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło mieszkańców stolicy na akcję "Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI”. - Dla mnie to fenomen, że ludzie potrafią przyjść i mieć frajdę z tego, że są razem. Tutaj są powstańcy, 40-latkowie z dziećmi, są nastolatki, ludzie na rowerach, ludzie z brodami, ludzie w koszulkach patriotycznych, właściwie kogo tu nie ma? - mówił w radiowej Jedynce Jan Ołdakowski.

Serwis specjalny POWSTANIE WARSZAWSKIE >>>

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego zaznaczył, że powstańcze utwory powstawały w szczególnych momentach. - W przerwach od walk artyści siadali do fortepianu, zaczynali grać, układali słowa. Czasami też było tak, że poeci układali wiersz, a do niego później była dokładana muzyka. (…) Powstanie dało nam kilkadziesiąt wierszy, kilkadziesiąt piosenek - dodał.

Ołdakowski podkreślił, że walczące oddziały starały się mieć swoje własne piosenki. - To był taki rodzaj wyznacznika. Wszyscy się ich uczyli, żeby one integrowały, a z drugiej strony były takim nośnikiem legendy. Te najdzielniejsze oddziały tworzyły własne utwory. (…) W większości z tych piosenek było czuć radość pierwszych dni powstania, nadzieję na zwycięstwo - zaznaczył.

Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego >>>

W tym roku obchodziliśmy 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego - zbrojnego zrywu żołnierzy Armii Krajowej oraz mieszkańców stolicy, skierowanego przeciw niemieckiemu okupantowi. Według pierwotnych założeń PW, miało trwać kilka dni, zakończyło się jednak kapitulacją po 63 dniach. We wszystkich walkach zginęło 18 tysięcy powstańców. Z kolei straty wśród cywilów wyniosły, według różnych źródeł, od 150 do 200 tysięcy.

70. rocznica Powstania Warszawskiego w Jedynce >>>

Rozmawiał Mariusz Syta.

(aj/asz)

Czytaj także

Jan Ołdakowski: Muzeum Powstania Warszawskiego ma wymusić reakcję od widza

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 08:09
- Widz sam musi przyjść do muzeum i poczuć grozę zrujnowanego miasta, odnaleźć się w tej historii - mówił w radiowej Jedynce dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie: wybiła godzina "W". Polacy oddali hołd powstańcom

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 18:24
Punktualnie o godz.17, 70 lat po wybuchu Powstania Warszawskiego, w hołdzie poległym w stolicy zawyły syreny, na ulicach przystanęli na minutę przechodnie, samochody i tramwaje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego: apel o pojednanie na Powązkach. "Nienawiść jest siłą niszczącą"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 22:20
Przedstawiciele władz, kombatanci i warszawiacy oddali hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego przed pomnikiem Gloria Victis na Wojskowych Powązkach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Woodstockowe lekcje historii - gry, sztuka i cisza, która mówi wiele

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 20:19
- Trzeba mówić o rzeczach, które kiedyś były, żeby młode pokolenie tego nigdy nie zapomniało - podkreśla obecny na 20. Przystanku Woodstock Piotr "Dziki" Chancewicz. Wokalista i gitarzysta zespołu Wild Pig na swoim harleyu pozwolił zamieścić sceny z Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie - życie i śmierć. Wspomnienia powstańców i cywilów

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 22:50
Gdzie znajdowali się w Godzinie "W", jak radzili sobie z brakiem jedzenia i wody, jaką rolę odegrali jeńcy? W radiowej Jedynce prezentujemy relacje uczestników walk z sierpnia 1944.
rozwiń zwiń