X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Sierpień przez całe życie" - powstańcze losy rodziny Tadeusza Lewandowskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 09:16
- Do dzisiaj jestem "zarażony śmiercią", jak mówiono o tamtych ludziach. Do dzisiaj uważam, że przeżyłem II wojnę światową i jestem jedną z jej ofiar. A jestem, bo straciłem dziadka, wuja, ojciec trafił do obozu i cudem ocalił życie, rozpadło się małżeństwo babci. (…) To wszystko stało się w wyniku Powstania Warszawskiego - mówił Tadeusz Lewandowski, krytyk literacki.
Audio
  • „Sierpień przez całe życie - nigdy się nie skończył” (Jedynka)
Ogień pamięci przyniesiony przez sztafetę pokoleń z Grobu Nieznanego Żołnierza zapłonął na Kopcu Powstania Warszawskiego. Ogień - tradycyjnie zapalany w tym miejscu 1 sierpnia - będzie płonął przez 63 dni - tyle, ile trwały powstańcze walki.
Ogień pamięci przyniesiony przez sztafetę pokoleń z Grobu Nieznanego Żołnierza zapłonął na Kopcu Powstania Warszawskiego. Ogień - tradycyjnie zapalany w tym miejscu 1 sierpnia - będzie płonął przez 63 dni - tyle, ile trwały powstańcze walki. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Zwykle Tadeusz Lewandowski zjawia się w radiowej Jedynce, by opowiadać o pisarzach i literaturze, recenzować książki i polecać lektury słuchaczom. Tym razem do studia przyniósł dokumenty, które są świadectwami wojennych losów jego rodziny. Jak przyznał, po raz pierwszy od wielu lat wyniósł je z domu. - Wśród nich pojawia się banknot okupacyjny, na którym, tuż przed śmiercią wuja, moja matka Krystyna Pawlak napisała - pierwszy żołd Armii Krajowej 11 września 1944 . Dwa dni później zginęli jej brat i narzeczony - powiedział gość Jedynki.

Serwis specjalny POWSTANIE WARSZAWSKIE >>>

Mama krytyka, sanitariuszka "Krycha" i wuj - strzelec "Tadek" walczyli podczas Powstania Warszawskiego w szeregach Armii Krajowej. - Wzruszenie, przy tej audycji, ściska mi gardło, gdy patrzę na to, co leży przede mną - mówił. Tadeusz Lewandowski w rozmowie z Michałem Montowskim przyznał, że w powstańczych historiach pojawiają się także pewnego rodzaju paradoksy. - Moja matka została aresztowana i trafiła na Pawiak. Groziło jej co najmniej wywiezienie do obozu koncentracyjnego. Wówczas mieszkająca w tym samym domu sekretarka i kochanka szefa policji kryminalnej w Warszawie "wychodziła" u swojego przyjaciela zwolnienie mojej matki. I właśnie ta Niemka na początku powstania wyszła z domu i została rozstrzelana przez powstańców - powiedział.

Dokumenty zachowane z okresu po kapitulacji powstania mówią o pobycie w obozie przejściowym w Pruszkowie, mieszkaniu w Radlnej pod Tarnowem, powrocie do Warszawy.

Patrol
Patrol sanitarny Wojskowej Służby Kobiet podczas Powstania Warszawskiego

Lewandowski wspominał też swoje dzieciństwo w powojennej Warszawie. - Wszyscy byliśmy przesyceni historią. Myśmy wychowywali się w tych klimatach. Warszawa była pełna weteranów powstania, którzy przecież często byli kalekami i zdarzało się, że żebrali na ulicach. Pamiętam też zburzoną Warszawę, dzisiejszą ścianę wschodnią, gdzie było jedno niezmierzone morze ruin. Mój wuj, jeden z bohaterów powstania Juliusz Kulesza, wspominał też z ironią swoją wizytę w Pradze, kiedy pokazywano im tablicę, gdzie rozstrzelano... jednego Czecha - powiedział. Temat wojny powracał przy każdym spotkaniu rodziny Lewandowskiego, a ukute przez wuja Kuleszę hasło "Sierpień przez całe życie" najlepiej oddaje przeżycia uczestników Powstania Warszawskiego i ich bliskich.

70. rocznica Powstania Warszawskiego w radiowej Jedynce >>>

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Tadeuszem Lewandowskim, który osobiste wspomnienia dopełnił fragmentami powstańczej poezji.

to/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

70. rocznica Powstania Warszawskiego. "Wola jest symbolem paradoksu powstania"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 13:15
- Podczas Powstania Warszawskiego na Woli dokonano zbrodni, która nosi wszystkie znamiona ludobójstwa - mówiła w radiowej Jedynce Hanna Nowak-Radziejowska, kierowniczka Muzeum Woli w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice Warszawy podziemnej. "Sieć kanałów Lindleya wciąż działa"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 18:02
O tajemnicę legendarnego tunelu z Cytadeli na praską stronę Warszawy oraz tunele pod Starówką i sieć kanałów, które wykorzystywali powstańcy pyta ekspertów Janusz Weiss. - Kolektor C pomiędzy Placem Krasińskich a Warecką, którym przechodzili powstańcy, jest cały czas czynny - mówi Roman Bugaj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie - życie i śmierć. Wspomnienia powstańców i cywilów

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 22:50
Gdzie znajdowali się w Godzinie "W", jak radzili sobie z brakiem jedzenia i wody, jaką rolę odegrali jeńcy? W radiowej Jedynce prezentujemy relacje uczestników walk z sierpnia 1944.
rozwiń zwiń