Sztuka debatowania - polska specjalność?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 15:50
Polacy, jak się okazuje, są mistrzami w debatowaniu. - Od kilkudziesięciu lat co roku rozgrywają się mistrzostwa świata w debatowaniu i od kilku lat Polacy zajmują coraz wyższe miejsca - opowiada Anna Dobrowolska, główny organizator Mistrzostw Europy Debat Warszawa 2016.
Audio
  • Trudna sztuka debatowania (Kultura w radiowej Jedynce)
Sztuka debatowania - polska specjalność?
Foto: Glow Images/East News

Jak dodaje wiceprezes Fundacji Polska Debatuje, można o debatowaniu mówić jak o sporcie, bo wiąże się z tym duża rywalizacja. - Za każdym razem walczymy o to, by być jak najlepsi, by nasze argumenty przekonały sędziów do tego, że to my wygraliśmy - mówi Anna Dobrowolska.
Jakub Szymik, członek klubu Debat Uniwersytetu Warszawskiego wyjaśnia, że debaty nie są luźną dyskusją, a rządzą się określonymi prawami. - Parlamentarne brytyjskie debaty, w których my się specjalizujemy i które są obowiązującym standardem w całej Europie i w Stanach Zjednoczonych rządzą się ścisłymi zasadami - opowiada Jakub Szymik.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Mają one jasno określony czas i pozycję. Każda mowa trwa do siedmiu minut, a mówców jest ośmioro, po czterech po stronie rządowej i opozycyjnej. - Nie mamy wpływu ani na temat, ani na stronę, po której się znajdziemy. Są one ogłaszane na 15 minut przed wyjściem na mównicę pierwszego mówcy, czyli premiera - tłumaczy członek klubu. Jak dodaje, uczy to elastyczności i poszanowania dla innych opinii.

W styczniu 2014 roku Polacy zostali wicemistrzami świata w debatowaniu, a w sierpniu Warszawa wygrała rywalizację o prawo do organizacji Mistrzostw Europy Debat w 2016. To niebagatelny sukces, bo najbardziej prestiżowy turniej w tej dziedzinie jeszcze nigdy nie gościł nad Wisłą. Na tydzień do stolicy przyjedzie ponad pięciuset "debatantów" z kilkudziesięciu najlepszych uniwersytetów z trzydziestu krajów.
Skąd takie sukcesy Polaków w debatowaniu? Na czym polega kultura debatowania? Posłuchaj całej audycji.
"Kulturę w Radiowej Jedynce" prowadziła Magdalena Mikołajczuk.
(sm/ag)

Czytaj także

Drażniąca lektura, od której nie sposób się oderwać. "Pewnego dnia w grudniu"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 01:40
Książka Martyny Ochnik szczególnie spodoba się osobom, które lubią literaturę niejednoznaczną, która jest zaskakująca i wciągająca, a jednocześnie powoduje rozdrażnienie, bo nie wiemy czego możemy się spodziewać w kolejnych rozdziałach. Z autorką "Pewnego dnia w grudniu" rozmawialiśmy w magazynie "Moje książki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka Wojna, która była końcem dawnej epoki

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 12:34
Znacznie większa swoboda obyczajów, krótsze sukienki i damskie fryzury to tylko niektóre ze zmian, które miały miejsce w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku. Przemiany kulturowo-społeczne w czasie oraz po I wojnie światowej były tematem "Rozdroży kultury".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Klucz francuski". Joanna Nojszewska musiała napisać tę książkę

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2014 18:19
- Trochę nie miałam wyjścia. Mama była nauczycielką języka francuskiego, jeździła na kursy do Francji. Przywoziła różne książki, broszury i czasopisma. Fascynowało mnie, że były kolorowe, miały piękną stylistykę, przedstawiały wielki świat. Od tego zaczęła się moja miłość do Francji - mówiła w Jedynce autorka książki "Klucz francuski".
rozwiń zwiń