X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przekroczyć granicę tekstu, czyli książki przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 05:05
Technologie coraz częściej są wykorzystywane w służbie czytelnictwu. Czy w przyszłości książki papierowe zostaną wyparte przez inne nośniki? - Książka budzi wyobraźnię. Nie możemy mieć podawanej treści przez jakieś okulary, ponieważ nie o to chodzi w czytaniu - uważa Oskar Grzelak z wydawnictwa SQN.
Audio
  • Jaka będzie przyszłość książki? (Rozdroża kultury/Jedynka)
Przekroczyć granicę tekstu, czyli książki przyszłości
Foto: flickr/nuestraherenciaco

Multibooki to książki w elektronicznej postaci, które zawierają interaktywne elementy, jak np. quizy, testy oraz multimedia. To jedna z propozycji, która wykracza poza tradycyjne rozumienie książki. Kolejną jest projekt "Endgame. Wezwanie". - Czytanie ze swej natury jest czynnością intymną; jesteśmy my i tekst, i wszystko się odbywa w naszej głowie. W przypadku "Endgame. Wezwanie" być może uda się tę granicę jakoś przekroczyć - opowiada Robert Chojnacki z wydawnictwa Otwartego. W skład projektu, o którym mówią goście Jedynki wchodzą powieści oraz gra na urządzenia mobilne wykorzystującej technologię geolokalizacyjną, dzięki której po przeczytaniu książki będzie można przez dłuższy czas uczestniczyć w dalszym ciągu tego wydarzenia.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Robert Chojnacki jest przekonany, że książki przyszłości będą przypominały te dzisiejsze. - W tym się zawiera sama istota czytania, czyli rozpoznawania znaków i korzystania ze swojej własnej wyobraźni. Tekst i papier jako takie ciągle się bronią - przekonuje.

Mulibooki, możliwość ingerencji czytelnika w fabułę, aplikacje związane z konkretnym tytułem, hipertekst... Jakie jest zastosowanie nowych technologii w czytelnictwie? Jak będzie wyglądała książka przyszłości z punktu widzenia formy i treści? Wysłuchaj całego programu.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

 

"Rozdroża kultury" poprowadziła Magdalena Mikołajczuk
(sm)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Denis Diderot przywraca wiarę i rozsądek w trudnych czasach

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 05:43
- Kiedy jest nam bardzo źle i uważamy, że życie jest bez sensu i nie warto się jutro obudzić, bierzemy do łóżka Diderota i budzimy się rano jako nowo narodzeni - opowiada Jan Gondowicz. Jak dodaje tłumacz, francuski pisarz ma moc sprawiania, że lepiej nam się żyje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Oczyszczenie". Smród Paryża metaforą upadku starego świata

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 03:39
- Ta książka została napisana wyjątkowo zmysłowo, pozwala wręcz usłyszeć dźwięki, gdy o nich mowa. Co jakiś czas pojawia się akapit, który jest niesłychanie poetycki, w którym pojawiają się nieoczekiwanie użyte przymiotniki oraz przedziwne zbitki słowne - opowiada Michał Kłobukowski, tłumacz książki Andrew Millera "Oczyszczenie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dopisz zakończenie do powieści Tyrmanda. "Ogłaszając ten konkurs czekamy na cud"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 11:16
- Frapuje mnie, jak współcześni wyobrażają sobie, co dalej mogło się zdarzyć w powieści "Wędrówki i myśli porucznika Stukułki”. Czy opowieść Tyrmanda stanowiła wstęp do napisania czegoś bardzo poważnego? Czy ciąg dalszy tej opowieści był równie zabawny? To pytanie do uczestników konkursu - powiedział juror, dr Tomasz Makowski.
rozwiń zwiń