Przekroczyć granicę tekstu, czyli książki przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 05:05
Technologie coraz częściej są wykorzystywane w służbie czytelnictwu. Czy w przyszłości książki papierowe zostaną wyparte przez inne nośniki? - Książka budzi wyobraźnię. Nie możemy mieć podawanej treści przez jakieś okulary, ponieważ nie o to chodzi w czytaniu - uważa Oskar Grzelak z wydawnictwa SQN.
Audio
  • Jaka będzie przyszłość książki? (Rozdroża kultury/Jedynka)
Przekroczyć granicę tekstu, czyli książki przyszłości
Foto: flickr/nuestraherenciaco

Multibooki to książki w elektronicznej postaci, które zawierają interaktywne elementy, jak np. quizy, testy oraz multimedia. To jedna z propozycji, która wykracza poza tradycyjne rozumienie książki. Kolejną jest projekt "Endgame. Wezwanie". - Czytanie ze swej natury jest czynnością intymną; jesteśmy my i tekst, i wszystko się odbywa w naszej głowie. W przypadku "Endgame. Wezwanie" być może uda się tę granicę jakoś przekroczyć - opowiada Robert Chojnacki z wydawnictwa Otwartego. W skład projektu, o którym mówią goście Jedynki wchodzą powieści oraz gra na urządzenia mobilne wykorzystującej technologię geolokalizacyjną, dzięki której po przeczytaniu książki będzie można przez dłuższy czas uczestniczyć w dalszym ciągu tego wydarzenia.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Robert Chojnacki jest przekonany, że książki przyszłości będą przypominały te dzisiejsze. - W tym się zawiera sama istota czytania, czyli rozpoznawania znaków i korzystania ze swojej własnej wyobraźni. Tekst i papier jako takie ciągle się bronią - przekonuje.

Mulibooki, możliwość ingerencji czytelnika w fabułę, aplikacje związane z konkretnym tytułem, hipertekst... Jakie jest zastosowanie nowych technologii w czytelnictwie? Jak będzie wyglądała książka przyszłości z punktu widzenia formy i treści? Wysłuchaj całego programu.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

 

"Rozdroża kultury" poprowadziła Magdalena Mikołajczuk
(sm)

Czytaj także

Denis Diderot przywraca wiarę i rozsądek w trudnych czasach

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 05:43
- Kiedy jest nam bardzo źle i uważamy, że życie jest bez sensu i nie warto się jutro obudzić, bierzemy do łóżka Diderota i budzimy się rano jako nowo narodzeni - opowiada Jan Gondowicz. Jak dodaje tłumacz, francuski pisarz ma moc sprawiania, że lepiej nam się żyje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Oczyszczenie". Smród Paryża metaforą upadku starego świata

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 03:39
- Ta książka została napisana wyjątkowo zmysłowo, pozwala wręcz usłyszeć dźwięki, gdy o nich mowa. Co jakiś czas pojawia się akapit, który jest niesłychanie poetycki, w którym pojawiają się nieoczekiwanie użyte przymiotniki oraz przedziwne zbitki słowne - opowiada Michał Kłobukowski, tłumacz książki Andrew Millera "Oczyszczenie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dopisz zakończenie do powieści Tyrmanda. "Ogłaszając ten konkurs czekamy na cud"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 11:16
- Frapuje mnie, jak współcześni wyobrażają sobie, co dalej mogło się zdarzyć w powieści "Wędrówki i myśli porucznika Stukułki”. Czy opowieść Tyrmanda stanowiła wstęp do napisania czegoś bardzo poważnego? Czy ciąg dalszy tej opowieści był równie zabawny? To pytanie do uczestników konkursu - powiedział juror, dr Tomasz Makowski.
rozwiń zwiń