Rosyjski "Lewiatan" nie pozostawia nadziei. "Władza wciąż miażdży lud"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2014 20:32
- Reżyser Andriej Zwiagincew pokazuje, że Rosja się nie zmienia. Bardzo ponura diagnoza i film, który mówi o tym niezwykle przekonująco - mówi w Jedynce Magda Sendecka.
Audio
  • Magda Sendecka i Joanna Sławińska recenzują premiery tygodnia (Magazyn Bardzo Filmowy/Jedynka)
Fragment plakatu filmu Lewiatan w reż. Andrieja Zwiagincewa
Fragment plakatu filmu "Lewiatan" w reż. Andrieja ZwiagincewaFoto: mat. promocyjne

Bohaterem filmu "Lewiatan" jest Kola, który z żoną i synem mieszka w małym miasteczku nad morzem w północnej Rosji. Kiedy mężczyzna przegrywa sądowe starcie z merem i całej rodzinie grozi utrata domu, z pomocą przybywa moskiewski prawnik. Coraz bardziej agresywna walka nie przechyla jednak szali na stronę Koli. Bohater słyszy wręcz "wy nigdy nie będziecie mieli żadnych praw". - Ten film na różne sposoby udowadnia, że tak właśnie jest - uważa krytyk filmowa Magda Sendecka. Widz rozumie, że Kola nie ma szans w starciu z systemem, że ta maszyna zniszczy go, jak wszystko na swojej drodze.

Nagrodzony w Cannes za najlepszy scenariusz film został także rosyjskim kandydatem do Oscara, mimo że jego wydźwięk jest wyraźnie antyputinowski. Zdaniem gościa Jedynki, jest to znana z czasów komunistycznych taktyka, która ma pokazać, że Rosja jest państwem demokratycznym i krytyki się nie boi.

Jaką rolę w filmie odgrywa wątek miłosny i przed czym słuchaczy ostrzegała Magda Sendecka dowiesz się, słuchając całej audycji. W programie także rozmowa Joanny Sławińskiej z kubańską aktorką Mirthą Ibarrą, recenzja filmów: "Melasa", "Za jakie grzechy, dobry Boże" i "Jak dogonić szczęście?" oraz informacje o odbywających się w Polsce festiwalach filmowych.

***

Tytuł audycji: Magazyn Bardzo Filmowy
Prowadziła: Joanna Sławińska
Gość: Magda Sendecka, krytyk filmowy
Data emisji: 14.11.2014
Godzina emisji: 20.14

(asz, pg)

Czytaj także

Łukasz Simlat: każdy człowiek jest wart filmu, tym bardziej Jan Karski

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 21:15
- Każdy ma swoje dylematy, a czasami nabierają one bardzo dużej wagi - mówił w Jedynce aktor, który wcieli się w postać Jana Karskiego w spektaklu TVP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dobry obraz to taki, który służy opowieści". Rusza Camerimage 2014

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2014 10:12
- Co roku wprowadzamy nowe elementy, ale pozostajemy wierni nadrzędnej idei, jaką jest dyskusja na temat języka ruchomych obrazów, czyli filmu - mówi szef festiwalu Marek Żydowicz.
rozwiń zwiń