X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Maciej Wojtyszko: potrzeba fabuły jest wśród ludzi ogromna

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 12:48
- Widać to na przykład we wszystkich religiach: fabuła mitu założycielskiego czy fabuła ofiary to opowieści, które występują na całym świecie niezależnie od kultury - mówi dramatopisarz.
Audio
  • Maciej Wojtyszko o schematach fabularnych w literaturze (Rozdroża kultury/Jedynka)
Zdaniem Macieja Wojtyszki ludzkie życie pełne jest różnych opowieści
Zdaniem Macieja Wojtyszki ludzkie życie pełne jest różnych opowieści Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Analitycy fabuł twierdzą, że na świecie jest zaledwie osiem wersji narracji symbolicznych. - To Kopciuszek, Czerwony Kapturek, Tristan i Izolda, Romeo i Julia, Achilles, czyli bohater ze słabym punktem, ofiara i pająk, czyli figura ściganego, Orfeusz symbolizujący dar utracony oraz Faust. Wszystko inne to według tej teorii tylko warianty wymienionych historii - tłumaczy w radiowej Jedynce Maciej Wojtyszko.

Bohaterami ostatnich sztuk tego dramatopisarza są postaci historyczne: Witold Gombrowicz i Sławomir Mrożek ("Dowód na istnienie drugiego") oraz Karol Marks i Fryderyk Engels ("Narodziny Fryderyka Demuth"). Jak mówi sam autor, pracując nad tymi tekstami "nie do końca korzystał z jednego z ośmiu schematów fabularnych". - Zaczynam na ogół od drugiej strony, czyli od tego czy jakiś rodzaj konfrontacji bohatera i antybohatera lub bohatera z innym bohaterem mówi w moim odczuciu coś, co jest warte opowiedzenia. W pewnym sensie robię więc to samo, co mama, która opowiada bajkę o Czerwonym Kapturku w tym celu, żeby jej córka nie chodziła sama do lasu - przyznaje Wojtyszko.

***

Tytuł audycji: Rozdroża kultury

Prowadził: Michał Montowski

Gość: Maciej Wojtyszko (dramatopisarz, reżyser teatralny)

Data emisji: 29.12.2014
Godzina emisji: 20.19

pg/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Zabiegi" Orlińskiego, czyli opowiadania jak petardy

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 04:25
Opowiadania mogą być krótsze i dłuższe, fantastyczne i realistyczne, poważne i zabawne. Wśród czytelników cieszą się mniejszą popularnością niż proza czy reportaż.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od fantazji do nauki. Opowiadania Piotra Goćka

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 19:00
Historie zabawne, poruszające, ironiczne oraz apokaliptyczne. Piotr Gociek jest autorem zbioru opowiadań fantastyczno-naukowych "Czarne bataliony".
rozwiń zwiń