Krewki młodzian i zdobywca dzikiego Zachodu - wielcy Polacy okiem Barbary Wachowicz

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2015 12:36
- Cieszę się, gdy zgromadzone materiały pozwalają mi zdejmować naszych "wielkich" ze spiżowych pomników - opowiada pisarka i fotografka Barbara Wachowicz.
Audio
  • Barbara Wachowicz o wielkich Polakach i trosce o narodową pamięć (Kultura w Radiowej Jedynce)
Fiolet to mariaż purpury z błękitem, symbol wierności i pokory. A chociaż ta druga cecha może nie jest mi najwłaściwszą, to tej pierwszej nawet wrogowie mi nie odmawiają - mówi w Jedynce Barbara Wachowicz
"Fiolet to mariaż purpury z błękitem, symbol wierności i pokory. A chociaż ta druga cecha może nie jest mi najwłaściwszą, to tej pierwszej nawet wrogowie mi nie odmawiają" - mówi w Jedynce Barbara WachowiczFoto: PAP/Maciej Kłoś

Dzięki jej barwnym, żywym opowieściom poznajemy więc Mickiewicza, który głowę konkurenta o względy pięknej damy potraktował lichtarzem, Sienkiewicza - zdobywcę dzikiego Zachodu, polującego na pumy i bawoły czy Żeromskiego - męczennika matematyki. - Usiłuję ich pokazać jako zwykłych-niezwykłych ludzi z pasjami, ułomnościami, marzeniami. Poza, naturalnie, najbardziej znaczącymi kartami z ich życiorysów - podkreśla Barbara Wachowicz.

Zawsze prowadził mnie kompas polski

Nie ma tu jednak żadnego zmyślania, a jedynie mozolna praca dokumentacyjna i szacunek dla polskiej historii. Publicystka od lat przemierza świat śladami Orzeszkowej, Conrada, Wańkowicza, Słowackiego czy Krasińskiego. A podróżując fotografuje i dokumentuje polskie tropy.

- Nie mogę pojąć naszej telewizji, która odwraca się od tych fascynujących życiorysów i żadnego z nich nie pokazuje. Dlaczego?! - zastanawia się - Mamy pieniądze na różne tasiemce, a gdzie są seriale o Chopinie, Mickiewiczu, Skłodowskiej....

Henryk
Henryk Sienkiewicz w stroju myśliwskim
Fot. polona.pl/domena publiczna

Niemożność wywalczenia telewizyjnego projektu poświęconego autorowi "Quo vadis" czy kompozytorowi Polonezów i Mazurków Barbara Wachowicz uważa za jedną ze swych największych porażek. - Nie zdajemy sobie sprawy z ogromu sławy sienkiewiczowskiej. To był jedyny pisarz świata czytany przez prezydentów i kowbojów. Przecież lubimy odwoływać się do amerykańskich wzorów, a to właśnie prezydent Theodore Roosevelt powiedział "kim się stałem zawdzięczam Trylogii " - zaznacza w rozmowie z Magdą Mikołajczuk.
Barbara Wachowicz mówiła w audycji również o swoim dzieciństwie i rodzinnym domu, podróżach i relacji z ukochanym mężem, a także znaczeniu fioletu, harcerstwie i wydawniczych planach.
***

Tytuł audycji: Tramwaj zwany kulturą
Prowadziła: Magda Mikołajczuk
Gość: Barbara Wachowicz (pisarka, scenarzystka, publicystka)
Data emisji: 4.12.2014
Godzina emisji: 22.11

(asz, pg)

Czytaj także

Henryk Sienkiewicz – noblista spod strzech

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 06:00
5 maja 1846 roku przyszedł na świat Henryk Sienkiewicz. Polski noblista, jeden z najpopularniejszych pisarzy przełomu XIX i XX wieku. Do dziś jego książki obecne są w kanonie lektur szkolnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żeromski - sumienie narodu w kochliwej powłoce

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 11:28
- Pisarz dzielił swoje życie między dwie rodziny. Po swoich miłościach zostawił ślad autentycznych przeżyć zapisany w dziennikach – mówiła dr Katarzyna Sobolewska.
rozwiń zwiń