Od Kasi Nosowskiej do Pablopavo - Paszporty Polityki rozdane

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 04:31
- Przy okazji pierwszych Paszportów Polityki uhonorowana została Kasia Nosowska, która później przez 22 lata udowadniała, że rzeczywiście na tę nagrodę zasłużyła z całą pewnością - mówi Bartłomiej Chaciński.
Audio
  • "P - podwójne P jak Paszporty Polityki" (Kultura w radiowej Jedynce)
Nagrodzony w kategorii muzyka popularna - wokalista Pablopavo, podczas gali rozdania Paszportów Polityki 2014, nagród kulturalnych przyznawanych przez tygodnik
Nagrodzony w kategorii muzyka popularna - wokalista Pablopavo, podczas gali rozdania Paszportów Polityki 2014, nagród kulturalnych przyznawanych przez tygodnikFoto: PAP/Rafał Guz

Od 22 lat "Polityka" przyznaje młodym twórcom i debiutantom swoje wyróżnienia. - Została ona wymyślona jako nagroda dla młodych artystów, raczej przed 40. Na początku była to bardzo kameralna instytucja, nagrody były przyznawane w redakcji "Polityki" - mówi Bartłomiej Chaciński. Jak dodaje, w czasach, gdy wymyślono tę nagrodę paszport był czymś niezwykłym, co z biegiem lat przestaje być oczywiste.


Bartłomiej Chaciński podkreśla, że sama nominacja do Paszportów Polityki jest nagrodą środowiskową. Bywa, że laureaci są już znani za granicą oraz posiadają znaczny dorobek. - Pilnujemy, by nagroda była wyróżnieniem nie tylko naszej redakcji, ale również krytyki polskiej. W każdej kategorii nominacje podpowiadają nam głosy 10 dziennikarzy - opowiada publicysta.
Ranga wydarzenia w ostatnich latach znacznie wzrosła, w związku z czym imprezę ze skromnych pokoi redakcyjnych przeniesiono do Teatru Narodowego. Bartłomiej Chaciński dodaje, że kilka lat temu redakcja "Polityki" żartowała, że z Teatru Narodowego gala wręczenia Paszportów Polityki może zostać przeniesiona już tylko na Stadion Narodowy...

Laureaci
Laureaci pozują do wspólnego zdjęcia, podczas gali rozdania Paszportów Polityki 2014, nagród kulturalnych przyznawanych przez tygodnik "Polityka" w Warszawie/ fot. PAP/Rafał Guz

***

Tytuł audycji: Kultura w Radiowej Jedynce

Prowadzili: Michał Montowski, Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Radosław Rychcik (reżyser teatralny, laureat Paszportów Polityki w kategorii teatr), Bartłomiej Chaciński (dziennikarz "Polityki", publicysta), Pablopavo czyli Paweł Sołtys (muzyk, wokalista, laureat Paszportów Polityki w kategorii muzyka popularna), Zygmunt Miłoszewski (pisarz, laureat Paszportów Polityki w kategorii literatura), Jan Komasa (reżyser, laureat Paszportów Polityki w kategorii film), Agnieszka Holland (reżyser, laureatka specjalnego tytułu "kreatora kultury" w ramach tegorocznych Paszportów Polityki)

Data emisji: 13.01.2015

Godzina emisji: 20.30

(sm/asz)

Czytaj także

Marlon Brando - pół wieku kariery pełnej wzlotów i upadków

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 14:30
- To był aktor inteligentny. Swojego myślenia nie kierował jednak ku identyfikacji z postacią. On ją budował zupełnie od nowa, po swojemu - mówi krytyk filmowy Andrzej Kołodyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złote Globy przekreślą szanse na Oscara dla "Idy"?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 05:40
Nominacja "Idy" do nagrody Złotych Globów była niezwykłym sukcesem. Choć statuetki nie zdobyła, nie przekreśla to jej szans na Oscara. - Nie jest to dramat czy wielka przegrana - komentuje Artur Cichmiński.
rozwiń zwiń