Ukraiński malarz: nawet gdy byłem za burtą pracowałem

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2015 23:40
- Dziecko na wsi kończy jakby 10 uniwersytetów, a miejskie jeden. To jest odrębna planeta. Całe otoczenie było dla mnie natchnieniem i jak po czymś takim nie zostać malarzem? - pyta Iwan Marczuk.
Audio
  • Iwan Marczuk opowiada o swojej twórczości (Kultura w Radiowej Jedynce)
Dzieciństwo ukształtowało w wyobraźni Iwana Marczuka pojęcie o wsi jako raju, który próbował odtworzyć potem w swoim malarstwie
Dzieciństwo ukształtowało w wyobraźni Iwana Marczuka pojęcie o wsi jako raju, który próbował odtworzyć potem w swoim malarstwieFoto: pexels.com

Iwan Marczuk, który po wielu latach spędzonych na emigracji wrócił do kraju przyznaje, że w czasach, gdy był za burtą, kiedy nie wystawiano jego prac, po prostu pracował. - Byłem w depresji i nigdy nawet nie myślałem o jakiejkolwiek nagrodzie. Kiedy mi po 60 latach nadali tytuł zasłużonego narodowego artysty Ukrainy, to wszyscy się z tego śmiali - opowiada artysta.
Rozgłos zyskał Marczuk w latach 70. XX wieku, gdy został zaliczony do setki najważniejszych żyjących malarzy na świecie. - Nazwałem ich setką Spartan, to robiło wrażenie. Tytuły nic nie zmieniły i pracowałem tak samo przedtem, jak i potem, przez 365 czarnych, roboczych dni w roku, bez świąt - mówi malarz.
Iwan Marczuk mówił o tym, dlaczego w Australii czuł się jak w raju, z jakich powodów nie ma żony, jaki jest jego przepis na długie życie i dlaczego na widok jego obrazów malarze w Stanach Zjednoczonych płakali.
Pierwszą w Polsce wystawę Iwana Marczuka, która odbywa się pod patronatem Polskiego Radia, otwarto w warszawskiej Kordegardzie 18 lutego i potrwa do 8 marca.

***

Tytuł audycji: Kultura w radiowej Jedynce

Prowadził: Michał Montowski

Gość: Iwan Marczuk (narodowy artysta Ukrainy, laureat państwowej nagrody imienia Tarasa Szewczenki, jedyny artysta ukraiński zaliczony do Złotej Gildii Akademii Sztuki Współczesnej w Rzymie)

Data emisji: 1.03.2015

Godzina emisji: 20.19

(sm/ag)

Czytaj także

Jak wielką szkodę wyrządziły postęp i higiena?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 06:09
- Wystawa "Postęp i higiena" opowiada o niebezpieczeństwie w udoskonalaniu zarówno człowieka, jak i społeczeństwa - mówi o ekspozycji Hanna Wróblewska, dyrektor Zachęty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Vincent van Gogh - ikona popkultury

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2014 13:39
Żył krótko, za życia nie obchodził nikogo poza wąskim gronem najbliższych i sprawiał otoczeniu same kłopoty. Dziś jego prace warte są setki milionów dolarów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rzeźnia" Sławomira Mrożka bardziej aktualna niż kiedykolwiek

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2015 10:34
- Główny bohater, artysta postanawia mocą swojej wyobraźni kreować światy. Tak się składa, że nasza rzeczywistość dorosła do tego tekstu i możemy go odbierać jako krytykę współczesności - mówi reżyser Artur Tyszkiewicz.
rozwiń zwiń