"Antoni Cierplikowski był Napoleonem ondulacji"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2015 11:25
- To, jak wygląda dzisiaj nowoczesne fryzjerstwo zawdzięczamy właśnie jemu - powiedziała w radiowej Jedynce Marta Orzeszyna, autorka książki "Antoine Cierplikowski. Król fryzjerów, fryzjer królów".
Audio
  • Marta Orzeszyna o Antonim Cierplikowskim (Wieczór kulturalny/Jedynka)
Antoni Cierplikowski był barwnym ptakiem
Antoni Cierplikowski był barwnym ptakiemFoto: mat. promocyjne Open Hair Festival w Sieradzu

Jako młody chłopak wyjechał z rodzinnego Sieradza do Paryża z pięcioma frankami w kieszeni. Niedługo potem czesał amerykańską pierwszą damę Eleanor Roosevelt oraz aktorki Brigitte Bardot, Gretę Garbo i Polę Negri. Jego sąsiadką była projektantka mody Coco Chanel, a przyjaciółmi malarze Salvador Dali i Pablo Picasso.
To on uwolnił kobiety od długich włosów i wymyślił fryzurę "na chłopczycę". Otworzył pierwszy na świecie nowoczesny salon fryzjerski dla kobiet przy ulicy Cambon 5, w samym sercu Paryża. Do tego czasu fryzjerzy odwiedzali swoje klientki w domach. Wymyślił m.in. lakier do włosów i kolorowe płukanki. Żył ekscentrycznie - sypiał w kryształowej trumnie, każdy paznokieć malował na inny kolor.

Marta Orzeszyna, autorka książki "Antoine Cierplikowski. Król fryzjerów, fryzjer królów" fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio Marta Orzeszyna, autorka książki "Antoine Cierplikowski. Król fryzjerów, fryzjer królów" fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W "Wieczorze kulturalnym", wraz z autorką książki o fryzjerze Martą Orzeszyną, szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: dlaczego Antoni Cierplikowski (1884-1976) jest tak mało znany w Polsce, choć nie ma drugiego Polaka, który zrobiłby za granicą tak oszałamiającą karierę. Gość Jedynki opowiedziała o życiu prywatnym i pracy Cierplikowskiego, wyjaśniła, co - jej zdaniem - sprawiło, że odniósł on tak spektakularny sukces.
Z nagrania audycji dowiedzieć się można także, jak Cierplikowski namówił kobiety, by ścięły włosy, jak uratował przed klęską na scenie wielką aktorkę oraz co powiedział hrabinie, która przyszła do niego z brudną głową.
***

Tytuł audycji: Kultura w Radiowej Jedynce

Prowadziła: Magdalena Mikołajczuk

Gość: Marta Orzeszyna (autorka książki "Antoine Cierplikowski. Król fryzjerów, fryzjer królów")

Data emisji: 7.06.2015

Godzina emisji: 20.19
kk/ag

Czytaj także

Tadeusz Kantor nie ukrywał, ile zawdzięcza śmietnikowi

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2015 15:11
Mówiono o nim, że jest najbardziej polskim ze światowych artystów i najbardziej światowym z polskich. Gdyby żył, 6 kwietnia obchodziłby setne urodziny.
rozwiń zwiń