Jacek Podsiadło: życie publiczne poety to dysonans

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2015 14:00
- Uroczyste gale to nie jest nasz świat. Nie chcę dotrzeć do jak największej liczby ludzi. Chcę dotrzeć do tych, którzy wezmą moją książkę do ręki - przyznaje Jacek Podsiadło, jeden z tegorocznych laureatów Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
Audio
  • Magda Mikołajczuk rozmawia z Jackiem Podsiadło i Romanem Honetem, laureatami Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (Kulturalny wieczór z Jedynką)
Roman Honet (P) i Jacek Podsiadło (L) zostali ex aequo laureatami przyznanej po raz trzeci Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej. Nagroda, ustanowiona na mocy testamentu zmarłej noblistki, ma charakter międzynarodowy i jest przyznawana co roku za książkę poetycką wydaną w języku polskim
Roman Honet (P) i Jacek Podsiadło (L) zostali ex aequo laureatami przyznanej po raz trzeci Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej. Nagroda, ustanowiona na mocy testamentu zmarłej noblistki, ma charakter międzynarodowy i jest przyznawana co roku za książkę poetycką wydaną w języku polskimFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Jak dopowiada Roman Honet, drugi z laureatów Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, trudno ocenić, czy uroczyste gale zwiększają, czy zmniejszają grono czytelników poezji. - Dobry czytelnik to jest czytelnik wierny, uważny, niekoniecznie liczny - podkreśla poeta.

Czytaj i słuchaj także >>
nagroda literacka 1200 PAP.jpg
Nagroda Literacka m.st. Warszawy. "Prawem twórcy jest odmówić"

Czy poezję można opisywać kategoriami takimi samymi jak sport? Do czego prowadzą takie próby? Czy obecność na gali to oczywistość, a może konieczność? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

25 października 2015 podczas uroczystej gali, która odbyła się w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie, ogłoszono nazwiska tegorocznych laureatów Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. W tym roku kapituła zdecydowała się przyznać nagrodę ex aequo dla Romana Honeta za tom "Świat był mój" (wyd. Biuro Literackie, 2014) oraz dla Jacka Podsiadły za tom "Przez sen" (wyd. Brama Grodzka - Teat NN, 2014).

***

Tytuł audycji: Kulturalny wieczór z Jedynką

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Jacek Podsiadło i Roman Honet (laureaci ex aequo Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za rok 2014)

Data emisji: 25.10.2015

Godzina emisji: 20.31

gs/jp

Czytaj także

Kira Gałczyńska: poezja taty odpowiada na wszystkie pytania współczesności

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2014 13:17
- W przyszłym roku minie 110 lat od jego urodzin, można by o nim myśleć jako starcu kopalnym. Ale okazuje się, że jest poetą, którego dziś wciąż się cytuje - mówi córka K.I. Gałczyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ernest Bryll - poeta, który nie chciał być poetą

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2015 01:41
- Nie chciałem pisać wierszy, pragnąłem być dziennikarzem i byłem. Cały czas zawodowo pracowałem, chyba że mnie wywalali, co zdarzało się często... - wspominał poeta Ernest Bryll.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tetmajer. Namiętny poeta, urodzony pesymista

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2015 13:00
– Nie ulega wątpliwości, że Kazimierz Przerwa-Tetmajer był pierwszym dekadentem – mówił Tadeusz Januszewski, autor biografii jednego z najpopularniejszych poetów Młodej Polski.
rozwiń zwiń