Skolimów. "Tu jest dom. I rodzina, jak teatr"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 16:47
Z wizytą do Domu Artystów Weteranów zabiera nas Anna Stempniak. Razem z nią zaglądamy do pokoików pensjonariuszy i towarzyszymy aktywnościom artystów, którzy wcale nie zamierzają zejść ze sceny.
Audio
  • Z wizytą w Domu Artysty Weterana w Skolimowie (Kulturalny wieczór w radiowej Jedynce)
Dom Artystów Weteranów Scen Polskich Skolimów w Konstancinie-Jeziornej powstał w 1927 roku
Dom Artystów Weteranów Scen Polskich "Skolimów" w Konstancinie-Jeziornej powstał w 1927 rokuFoto: PAP/Leszek Szymański

Tu mieszkały Danuta Rinn i Irena Kwiatkowska, Danuta Muszyńska-Zamorska z mężem czekali na miejsce kilka lat, o zamieszkanie tu prosiła - wbrew życzeniu synów - Irena Górska-Damięcka. - Podkreślała, że tu jest aktorski klimat, dom, koleżanki i koledzy. Świadomość, że jest dom, w którym są u siebie, daje starszym aktorom poczucie bezpieczeństwa - podkreśla dyrektor placówki Grażyna Grałek. Wizyty młodszych kolegów pozwalają zachować więź międzypokoleniową, zresztą Skolimów otwarty jest nie tylko dla artystów weteranów, ale także młodszych w trudnej sytuacji życiowej.

Czytaj także
Tadeusz Kantor PAP 1200_660.jpg
Miłość kontra śmierć w teatrze Tadeusza Kantora

Z odwiedzinami udajemy się do pani Agnieszki Byrskiej-Zaczyk i jej męża Zdzisława ("ten dom jest zbawieniem"), Ryszardy Gozdowskiej ("mamy tu ciąg dalszy naszej pracy"), Tamary Tatery ("jestem tu jak hrabina, Bogu dziękuję za taką starość") i prof. Krystyny Mazur ("to chyba najlepsza decyzja, jaką podjęłam, by tu być").

A ze skolimowskich okien podglądamy ukradkiem bywalców zbudowanej w parku altany... "Oj, nie wiem czy tego nie opiszę w kronice, nie wiem..."

Wspólne życie wymaga jednak pewnych wyrzeczeń i akceptacji zasad. Jaki jest, zdaniem prof. Krystyna Mazur, jedyny minus mieszkania w Domu Artysty Weterana w Skolimowie? 

***


Tytuł audycji: Kulturalny wieczór z Radiową Jedynką

Przygotowała: Anna Stempniak-Juśkiewicz

Goście: Krzysztof Szuster (członek Rady Fundacji Artystów Weteranów Scen Polskich, Grażyna Grałek (dyrektor Domu Aktora w Skolimowie) oraz (pensjonariusze DAW w Skolimowie) 

Data emisji: 22.11.2015

Godzina emisji: 20.15

asz/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Organizator koncertu "Pamiętajcie o Artystach": czas się odwdzięczyć

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 15:32
- Kiedyś to oni nas wzruszali, teraz my spróbujmy wzruszyć ich darem naszego serca - mówi Krzysztof Szuster o uroczystym koncercie z okazji Dnia Artysty Weterana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomoc dla aktorów seniorów "Rodziny nie zawsze pamiętają"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2015 12:36
- Często sami maczamy palce w naszej nieudanej starości. Nie leczymy się albo nie oszczędzamy. Dajemy dużo naszej rodzinie, która potem nie zawsze odwdzięcza się nam troską – mówi ze smutkiem Zofia Czerwińska, ambasadorka Domu Aktora Weterana w Skolimowie.
rozwiń zwiń